נדחתה בקשת יניב נחמן לשחרור מוקדם

ועדת השחרורים שליד שירות בתי הסוהר דחתה את בקשתו של נחמן, שהורשע באונס, לשחרור מוקדם: "עליו לעבור עוד כברת דרך טיפולית"

ועדת השחרורים שליד שירות בתי הסוהר דחתה היום (חמישי) את בקשתו של יניב נחמן, שהורשע באונס ובמעשה מגונה ונשלח לשנת מאסר בפועל, לשחרור מוקדם. הוועדה התכנסה היום לדון בבקשתו של נחמן לקיצור העונש, שאותו החל לרצות באוגוסט 2016. ועדת השחרורים קבעה בהחלטה כי נחמן "אינו בשל לשחרור, עליו לעבור כברת דרך טיפולית ומסוכנותו לא נעלמה". רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת נציגת היועץ המשפטי אמרה כי האסיר לא בשל לשחרור מוקדם, "על רקע הערכות גורמי הטיפול בכלא". בין השאר הוצג דוח סוציאלי מחודש נובמבר בו נכתב כי "נראה שנחמן עדיין אינו מבין את המניעים העמוקים והרקע לביצוע – הוא חש עצמו קורבן". מנגד טענו באי כוחו של נחמן כי "מסוכנותו ירדה מבינונית לבינונית-נמוכה" אבל נציגת היועץ המשפטי לממשלה אמרה כי "תקופת מאסרו לא הנמיכה את רמת המסוכנות". נציגת היועץ המשפטי אמרה כי האסיר לא בשל לשחרור מוקדם, "על רקע הערכות גורמי הטיפול בכלא". בין השאר הוצג דוח סוציאלי מחודש נובמבר בו נכתב כי "נראה שנחמן עדיין אינו מבין את המניעים העמוקים והרקע לביצוע – הוא חש עצמו קורבן". מנגד טענו באי כוחו של נחמן כי "מסוכנותו ירדה מבינונית לבינונית-נמוכה" אבל נציגת היועץ המשפטי לממשלה אמרה כי "תקופת מאסרו לא הנמיכה את רמת המסוכנות". לאחר שוועדת השחרורים עיינה גם במכתב של הנאנסת והקשיבו לנחמן – שאמר שהוא "עומד מבויש במעמד זה והפיק את הלקח ממאסרו" – הם החליטו ש"האסיר בעת הזו אינו בשל לשחרור מוקדם על תנאי". לדברי הוועדה, "על נחמן לעשות, במסגרת בית הסוהר, עוד כברת דרך טיפולית שיהיה בה כדי לשנות את התודעה שלו לעבריינות מין".
נחמן והנאנסת רוני ריבר (חדשות 2, ''עובדה'')
נחמן והנאנסת רוני ריבר (חדשות 2, ''עובדה'')
דיון נוסף - בחודש מאי את הדיון סיכמה הוועדה כך: "בנסיבות אלו לא שוכנענו כי בעת הזו מסוכנותו של האסיר אוינה (התבטלה) ולכן אנחנו דוחים את בקשתו לשחרור מוקדם על תנאי". אם נחמן ישתלב בטיפול ייעודי הוועדה תהיה מוכנה לשקול מחדש את שחרורו המוקדם, לפני חודש ספטמבר 2017. דיון נוסף נקבע לחודש מאי. באוגוסט 2016 שלח בית המשפט העליון את יניב נחמן ל-18 חודשי מאסר - מתוכם שנה בפועל - וקיבל את הערעור על העונש המקל שנפסק לו כשנה קודם לכן (שישה חודשי עבודות שירות בלבד). בשל קשיים ראייתיים הורשע נחמן רק בעבירות שביצע במתלוננת אחת - רוני ריבר, אותה אנס ב-2016. השופטים ג'ובראן, שוהם וזילברטל קיבלו בחודש אוגוסט את הערעור פה אחד וציינו כי מעשיו של נחמן חמורים ועל כן קיים "צורך בענישה משמעותית, שיהיה בה כדי לגלם את עוצמת הפגיעה שנגרמת לנפגעות ונפגעי העבירות". על כן קבעו השופטים כי העונש שהוטל על נחמן בבית המשפט המחוזי בתל אביב אינו תואם את מדיניות הענישה הראויה. השופטים הודו כי "היה מקום להטיל על נחמן עונש מאסר בפועל אף יותר חמור", אך נמנעו מכך בשל התחשבות בהליך השיקום וגם "בשל הכלל לפיו ערכאת הערעור אינה ממצה את הדין עם הנאשם". "מעשיו של המערער הינם חמורים ביותר, ובית משפט זה עמד לא אחת על כך שעבירות המין, ובראשן עבירת האינוס, הן מהחמורות שבעבירות בחוק הפלילי", הוסיפו. "עבירת האינוס מחללת את כבודו של האדם, מבזה אותו, ומותירה בנפשו צלקת עמוקה, ודומה כי מילים לא יוכלו לתאר את עוצמת הפגיעה שמחוללת עבירה זו לקרבנותיה". עם זאת השתכנעו השופטים כי נחמן החל בשיקום ושינה את התנהגותו כלפי נשים: "הוא עשה כברת דרך לשם תיקון דרכיו". כמו כן ציינו לטובה את לקיחת האחריות ואת הסכמתו לפצות על מעשיו. ריבר, שנאנסה על ידי נחמן, אמרה לחדשות 2 לאחר ההכרעה של בית המשפט העליון: "התחושות מאוד מעורבות. אומרים לי מזל טוב כאילו זכיתי במשהו. לא זכיתי בכלום". "כמובן שזה חיובי מאוד שהעליון קיבל את הערעור והחמיר את העונש", אמרה ריבר שנאנסה על ידי נחמן ונחשפה בריאיון לתכנית "עובדה". ריבר, שהובילה את המחאה על העונש המקל נגד נחמן, הוסיפה: "מאוד עצוב לי על הנשים הנוספות שפגע בהן ואין להן את הכוחות להגיע למשטרה. את בני סלע תפסו על 14 מקרים והוא קיבל 35 שנה, את יניב תפסו בחוק רק על מקרה אחד וישב שנה בכלא, אז זה קשה".
נחמן בבית המשפט, היום (חדשות 2)
נחמן בבית המשפט, היום (חדשות 2)
ריבר ציינה כי היא ניגשה למשטרה לאחר ש-12 נשים התלוננו נגד נחמן ופרסמו את שמו כדי שעוד נשים ידברו. "מבחינתי הוא מסוכן לציבור ואני מקווה מאוד שתמיד יזכרו אותו ויזהרו ממנו", הוסיפה.
העליון קיבל את הערעור (פלאש 90 - יוסי זמיר)
העליון קיבל את הערעור (פלאש 90 - יוסי זמיר)
"מרגישות שהופקרנו" המדינה ערערה על עונשו של נחמן, לאחר שהמתלוננות נגד נחמן יצאו למאבק ציבורי, בשיאו כתבו מכתב לפרקליט המדינה שאף נחשף בחדשות 2 Online: "מרגישות שהופקרנו". ההחלטה בדבר העונש שהתקבלה למרות ששרידי סם אונס נמצאו בשערה של אחת הנשים, עוררה זעם ומחאה אישית כנגד השופטים. בית המשפט השתכנע אז שהפרסומים הנרחבים והמקיפים אודות פרטי החקירה, תוך חשיפת זהותו של נחמן ותמונתו, פגעו פגיעה הרסנית ושלא לצורך בשמו הטוב, לאורך זמן וברמה שספק אם ניתן יהיה לתקן אותה בעתיד. מאז, התברר, יניב נחמן כבר חזר לאפליקציית ההיכרויות "טינדר" וחלק מהמתלוננות הביעו חשש שהוא יפגע שוב בנשים. בערעור שהוגש לבית המשפט העליון נכתב כי "טעה בית המשפט המחוזי בתל אביב כאשר גזר על נחמן עונש שאין בו כל הלימה לחומרת מעשיו ולמידת אשמתו, עונש החוטא לשיקולי הרתעת המשיב עצמו והרתעת הרבים, ושאיננו מבטא את מדיניות הענישה הראויה בעבירות מין בכלל, ובעבירות אינוס ומעשה מגונה בכוח בפרט". נגד נחמן, כזכור, היו מתלוננות רבות - אך לבסוף הוא הודה והורשע באונס ומעשה מגונה בצעירה אחת, רוני ריבר.
ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ