דרישה: לשלול ממצגר את התואר "רב"

לאחר שהורשע בקבלת שוחד, התנועה לאיכות השלטון מבקשת לשלול מהרב הראשי לשעבר יונה מצגר את התואר המכובד

יונה מצגר, רב ראשי אשכנזי
לאחר שבית המשפט המחוזי בירושלים גזר 4.5 שנות מאסר בפועל על הרב הראשי לשעבר יונה מצגר, שהורשע לפני כשלושה שבועות בקבלת שוחד בסך 5 מיליון שקלים, התנועה לאיכות השלטון דורשת היום (ראשון) מהרב הראשי לאו לשלול ממצגר את התואר "רב". "נבקש כי מועצת הרבנות הראשית תדון בהקדם באפשרות שלילת תואר ה'רב' של הרב יונה מצגר", נכתב בפנייה. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת
בדרך לכלא. מצגר, הבוקר
בדרך לכלא. מצגר, הבוקר | צילום: הלל מאיר/TPS
במכתב ששיגרו עו"ד צרויה מידד-לוזון ונעמה רוט מהתנועה לאיכות השלטון, הבהירו כי היו בעבר מספר מקרים שבהם החליטה הרבנות הראשית על שלילת התואר "רב" מרבנים שהורשעו בפלילים. "במרץ 2013, החליטה הרבנות הראשית בצעד תקדימי לשלול את התואר 'רב' מיהודה רוזיליו רב המושב ברוש שהורשע בגניבת ספרי תורה", צוין במכתב. לדבריהן, הצעד התקדימי של שלילת התואר "רב" בוצע כבר בעבר, למרבה האירוניה, כשהרב מצגר עצמו כיהן כרב הראשי לישראל. מצגר צוטט אז אומר כי "המועצה ביקשה להעביר מסר שרב שסרח איננו עובר רק על איסור הלכתי, מוסרי או ערכי - אלא הדבר עלול לסכן את המשך כהונתו ומעמדו כרב בישראל". בתגובה לדברים, אמרו בתנועה: "מן הראוי שהאמירה של הרב מצגר עצמו תחול גם עליו".
הרב פינטו
הרב פינטו | צילום: ניב אהרונסון
עוד דורשת התנועה בפנייתה לבחון את האפשרות לשלול את תואר ה"רב" מיאשיהו פינטו, שריצה שנת מאסר בגין מתן שוחד ושיבוש הליכי משפט. "לא נרחיב את היריעה בשנית אודות חומרת עבירת השוחד", נכתב בפנייה. "אין חולק כי גם המקרה של הרב פינטו מהווה פגיעה חמורה באינטרס הציבורי, משחית את הרבנות ומוסדות הדת ואף מנסה להשחית את מערכת אכיפת החוק". עונש כבד מהצפוי לרב הראשי לישראל לשעבר בתחילת חודש שעבר הורשע מצגר בחמש עבירות של לקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה, שמונה עבירות מרמה ושיבוש הליכי משפט. מצגר הודה בכתב האישום המתוקן ואמר: "אני מכיר את הסדר הטיעון, הוא על דעתי, אני מודע לכך שבית המשפט איננו כבול לעונש, קראתי את עובדות כתב האישום המתוקן ואני מודה בהן". לאחר כשבועיים, העונש שנגזר על הרב מצגר היה חמור יותר מכפי שסוכם בהסדר הטיעון, אותו שפרסם לראשונה כתבנו גיא פלג, לאחר שהשופט משה יועד הכהן לא אישר את החלק בהסדר הטיעון שנוגע לעונש המאסר. השופט קבע עוד כי על הרב הראשי לשעבר יוטל גם קנס בגובה מיליון שקלים, אותו יוכל להמיר ב-18 חודשי מאסר נוספים. דירתו של מצגר בירושלים, כמו גם כספיו בחשבון בבנק הדואר, יחולטו והוא יוכל לפדות תמורת שני מיליון שקלים עד סוף ספטמבר 2018. הרב ישלם שומה אזרחית נוספת בגובה שני מיליון שקלים, אותה יממן באמצעות שעבוד דירה נוספת שברשותו בתל אביב. עוד נגזרו על הרב שנתיים מאסר על תנאי.
לפי העסקה, סכומי האישום בשוחד יקוצצו: החתימה על הסדר הטיעון מגיעה אחרי משא ומתן בין צוות ההגנה המשפטי של הרב מצגר לבין המשנה לפרקליטת מחוז ירושלים עו"ד דני ויטמן. כך החלה הפרשה בחודש מרס 2016 נפתח משפטו של מצגר בבית המשפט המחוזי בירושלים. הרב הראשי לשעבר הואשם בעבירות שוחד, מרמה ועבירות נוספות בעת שכיהן בתפקידו. בכתב האישום שהוגש בחודש אוקטובר האחרון נטען, כי מצגר ביצע במהלך שנות כהונתו כרב הראשי לישראל עבירות רבות ובהן קבלת שוחד, הפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, גניבה בידי מורשה, קשירת קשר לביצוע פשע, הלבנת הון ועבירות מס, תוך שהוא פועל במסגרת תפקידו ומנצל את מעמדו הרם. במהלך ביצוע העבירות וכתוצאה מהן, קיבל הרב לכאורה סכומי שוחד בסך כולל של כ-10 מיליון שקלים - ומתוכם נטל לכאורה לכיסו סך של כ-5 מיליון שקלים. במרבית המקרים שימש חיים אייזנשטט, נהגו האישי של הרב מצגר, כשליחו לקבלת כספי העבירות.