פרסום ראשון: האם שישבה במעצר שנה וזוכתה תובעת

אם שנחשדה באלימות וריצתה שנת מאסר זוכתה ושוחררה. כעת, לאחר שנתגלתה רשלנות של המשטרה והפרקליטות, היא תובעת מיליונים מהמדינה.

באפריל 2016 פרסמנו במהדורה המרכזית את סיפורה יוצא הדופן של ל', תושבת הדרום שבמשך שנה הייתה במעצר מאחורי סורג ובריח - אחרי שהבת המתבגרת שלה האשימה אותה כי האם חותכת ומכה אותה. האם זוכתה במשפט לאחר שהתגלו ליקויים משמעותיים של המשטרה והפרקליטות - וכעת היא תובעת את המדינה בסכום של 2.5 מיליוני שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך המשפט התברר כי בשל רשלנות של המשטרה והפרקליטות מסמכים של גורמי רווחה, בהם כתוב כי הנערה ביצעה את החתכים בעצמה, לא נכללו ולא נאספו לתוך חומר החקירה אלא הועלמו. מסמכים אלו הוצגו בכתבה ששודרה במהדורה המרכזית: אחרי שנה במעצר המסמכים נמצאו הוצגו לבית המשפט והאם זוכתה.

בשל המשפט האם והנערה הופרדו: האם נותרה חסרת כל, גרה בבית קטן בעיר בדרום, ועתה היא תובעת את המדינה על רשלנות שהביאה למעצרה. "לפני שנכנסתי לכלא ונעצרתי על ידי המשטרה, הייתי נשואה עם בעל - הייתה לי ילדה מקסימה וחכמה וכל הציונים היו מעל ל-95 ממוצע", אמרה האם לחדשות 2. "אמנם הייתה בעיה נפשית אך היא תפקדה באופן מלא לימודית ותפקודית באורח יום יומי".

חוות הדעת על הבת
חוות הדעת על הבת

"אין לי כסף לטיפול רפואי או חשמל"

לדבריה, חייה השתנו ללא היכר בעקבות המעצר: "לאחר שנעצרתי בלי שום סיבה עם מעל לכמעט שנה שלמה, בעלי התגרש ממני והבת שלי החלה הדרדרות נפשית קיצונית עם רצף של אשפוזים במחלקות לבריאות הנפש. כיום היא ברחה לחו"ל ומאושפזת בחו"ל. אני היום לא עובדת, אף אחד לא מוכן לקבל אותי לעבודה - אני פסיכולוגית מוסמכת ואין לי עבודה כלל, אני בת 60 ואין לי מה לאכול ואני פשוט מקבלת במתן בסתר לצערי הרב".

"זה מה שהשם רצה ואני מקבלת זאת באהבה", הוסיפה. "המדינה עשתה טעות רשלנית קשה בחקירה ואני היחידה והבת שלי ששילמנו את המחיר הכבד ביותר, נתק טוטאלי בינינו בהוראת המדינה. איבדתי את חיי לחלוטין: אין לי מה לאכול ואני בת 60, אפילו חשמל אין לי - שלא לדבר שאין לי כסף לשלם ביטוח של קופת חולים ואני בלי ביטוח. במקרה אמת אין לי טיפול רפואי".

האם שנכלאה
האם שנכלאה

עו"ד דוד טובול, פרקליטה של ל', אמר: "יש מצבי קיצון של רשלנות רבתית בהפעלת שיקול דעת שמתבטאת ברשלנות בחקירה של המשטרה שצועקת ממש לשמיים, וכאן זה המקרה שהמדינה צריכה לקחת אחריות מלאה על הטעות ועל רשלנות בחקירה שגרמה לתוצאה ישירה וקשה של אישה אימא ובת שאיבדו הכל, פירוק טוטאלי של התא המשפחתי. זו תוצאה של נזק בלתי הפיך בעליל, ולכן תביעה זו היא תוצאה ותולדה ותוצר של נזק בלתי הפיך בעליל לתובעת".

עורך דין דוד טובול
עורך דין דוד טובול

"הדבר היחידי שיכול ולו במעט לתת מזור שקט ושלווה הוא פיצוי שיביא לרמת חיים מינימאלית בסיסית לאחר פגיעה כה קשה ובלתי נתפסת של מעצר שווא וסרק של האם כמעט שנה תמימה ובת עם הידרדרות נפשית מתמשכת שעזבה לחו"ל", ציין עו"ד טובול. "מבוקש פיצוי ודבר מתבקש של לקיחת אחריות של התרשלות ורשלנות בחקירה של העדר הבאת ראיות ממשיות בסיסיות שהיו למול המשטרה להישג יד בנקל שהעדר הבאתם הוביל והביא לתוצאה כה קשה וחמורה בלתי הפיכה בעליל".

מהמשטרה נמסר בחודש אפריל בתגובה: אנו דוחים על סף את הטענות שהועלו בכתבה שלכאורה מרמזות על רשלנות בחקירת השוטרים. מדובר בחקירה מורכבת ורגישה מאוד שלוותה על ידי פקידי סעד שטיפלו בנערה באותה עת. עם סיום החקירה הועבר כל החומר לפרקליטות, שם הוחלט על הגשת כתב אישום נגד האם". מפרקליטות מחוז דרום נמסר אז בתגובה: "הפרקליטות לא התנגדה להעביר את התיקים הרפואיים של המתלוננת להגנה. סברנו כי מאחר ומדובר בתיקי בית ספר ורווחה העלולים לפגוע בצנעת הפרט, אין להעבירם באופן גורף אלא יש להעבירם רק בהחלטת בית משפט".