הערכה: עונשו של אזריה לא יעוכב

התביעה הצבאית מתנגדת לבקשת החייל לדחות את ביצוע עונשו בעקבות המכתב שהגיש לרמטכ"ל. ההערכה במערכת הצבאית: אזריה ייכנס לכלא הצבאי מחרתיים

התביעה הצבאית הודיעה הבוקר (שני) שהיא מתנגדת לבקשתו של אלאור אזריה לדחות את ביצוע עונשו ואת כניסתו לכלא. ההערכה במערכת הצבאית היא שאזריה יתחיל לרצות את מאסרו וייכלא ביום רביעי, ורק לאחר מכן יחל הרמטכ"ל לדון בבקשתו של החייל להמתיק את עונשו ולהמיר אותו בעבודות שירות. לקריאת המסמך המלא שהגישה התביעה הצבאית לחצו כאן התביעה הצבאית פירטה את הסיבות מדוע אינה תומכת באישור בקשתו של אזריה. "המערער טוען שמכיוון שהוא מוותר על הגשת בקשת רשות ערעור, פסק דינו הופך לחלוט במועד מוקדם יותר. לעמדה זו אין כל אחיזה בדין או בפסיקה", טענו בתביעה, "דחיית ביצוע העונש היא החריג לכלל". רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת "חייל שביצע עבירה, לא כל שכן מי שביצע מעשה חמור כמו המעשה בו הורשע המבקש על ידי שתי ערכאות, מן הדין שירצה את עונשו באופן מיידי", נכתב בעמדת הפרקליטות לגבי אזריה. "שיקול צבאי זה עולה בקנה אחד עם האינטרס הציבורי הכללי באכיפה אפקטיבית" בתביעה גם ציטטו החלטה של בית המשפט בעליון בעבר: "נאשם שגזר דינו למאסר חייב להתחיל בריצוי העונש באופן מיידי. אין מעכבים ביצוע של עונש מאסר אלא בנסיבות יוצאות מגדר הרגיל או אם קיימות נסיבות המצדיקות דחייה".
התובע הצבאי נדב וייסמן (ארכיון)
התובע הצבאי נדב וייסמן (ארכיון) | צילום: תומר אלפבאום
נימוק נוסף של התביעה הצבאית התייחס לחשש מפני יצירת תקדים שישמש חיילים ואזרחים בתיקים עתידיים. "לבסוף, ככל שהגשת בקשה להקלה בעונש תהווה הצדקה לעיכוב ביצוע העונש, הרי שהדבר עלול להיות בסיס לעיכוב עונשיהם של כל מי על ידי בית דין נכבד זה, ואף בבתי משפט האזרחים, לנוכח האפשרות שתינתן חנינה על ידי נשיא המדינה". אתמול: אזריה ביקש לדחות את ביצוע העונש שלושה ימים לפני שהוא אמור להיכנס לכלא הצבאי ולהתחיל לרצות את עונש המאסר שנגזר עליו - 18 חודשים - אלאור אזריה פנה אתמול לבין הדין הצבאי לערעורים בבקשה לדחות את ביצוע העונש עד להחלטת הרמטכ"ל אייזנקוט בבקשה שהגיש להמתקת עונשו. "נבקש מבית הדין הנכבד לקיים דיון בפניו, בנוכחות הצדדים, ולהיעתר לה ולדחות את מועד תחילת ריצוי המאסר שנגזר על המבקש, עד שהרמטכ"ל יקבל את החלטתו", נכתב בבקשה. "במסגרת הבקשה מתבקשת המרת עונש המאסר שנגזר עליו, בעונש מאסר שאורכו כאורך עונש מאסר שניתן לרצותו בעבודות שירות. היה והבקשה תענה, כי אז לא יאלץ המבקש כלל לשהות בבית הסוהר". בשבוע שעבר פנה אזריה לרמטכ"ל איזנקוט בבקשה להמתקת עונשו. משמעות הפנייה היא כי עורך דינו של אזריה לא יגיש ערעור נוסף לבית המשפט העליון, כפי שטענו בתחילה, וכי אזריה ייכנס לכלא כבר השבוע ורק לאחר מכן יוחלט אם להמתיק את עונשו.
אזריה ומשפחתו בבית המשפט (חדשות 2)
אזריה ומשפחתו בבית המשפט (חדשות 2)
"ברצוני להבהיר כי לו ידעתי מראש את אשר התברר בדיעבד, כלומר, שעל גופו של המחבל לא היה מטען חבלה, לא הייתי יורה בו", כתב אזריה במכתב ששיגר לרמטכ"ל. "כמו כן ברצוני להבהיר כי אין בכוונתי להגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון". "משפחתי התפרקה, כולם כואבים ולא מצליחים לחזור לשגרה עקב המצב", הוסיף. "אני אמור להמשיך את חיי עם כתם גדול עם הרשעה בסעיף 'הריגה', אשר יפגע בי. אני מבקש להיענות לבקשתי ולהמיר את עונש המאסר שנגזר עלי, לעונש מאסר שניתן לרצותו בעבודת שירות, שכן ברצוני לחזור לחיים רגילים ולשקם את חיי וחיי משפחתי, במטרה לאחות את השברים". בהודעה לתקשורת בדבר ההחלטה, נכתב כי "ההחלטה שלא להגיש בקשת ערעור לעליון התקבלה על ידי אלאור לאחר התלבטות ובהתייעצות עם בני משפחתו, וזאת בעיקר מפני רצונו לחסוך למשפחתו ולו סבל מיותר נוסף, הימשכות הליכים - ועל מנת לחזור לחיים רגילים בהקדם האפשרי", מסרו גורמים המקורבים לאזריה. "אלאור מקווה שהרמטכ"ל ייעתר לבקשתו".
ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ