הרצח בחיפה: "מעשה טרור"

מוחמד שינאווי בן ה-21 חשוד בביצוע מסע הירי בו נרצח גיא כפרי ז"ל ונפצע אדם נוסף. שינואי הואשם ברצח בכוונה תחילה ובניסיון רצח

הוסר צו איסור הפרסום: הרוצח בחיפה פעל ממניעים לאומניים בגלל שנאה ליהודים. הבוקר (שני) הותר לפרסם כי מוחמד שינאווי, בן 21 מתושב שכונת ח'ליסה בחיפה, נעצר בחשד לרצח וניסיון רצח - והיום הוגש נגדו כתב אישום. שינאווי הסגיר את עצמו למשטרה יומיים לאחר שלפי החשד ירה למוות בגיא כפרי ז"ל ופצע אדם נוסף ב-3.1: בפרשה הואשמו גם שניים מחבריו בסיוע ועבירות נוספות. אח נוסף של שינאווי, קטין שסייע לו, הואשם גם כן במסגרת הפרשה - כך לפי הודעת השב"כ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ב-3.1 בשעות הבוקר נורה ונפצע הרב יחיאל אילוז ברחוב העצמאות בחיפה: כשעה מאוחר יותר נורה למוות גיא כפרי ז"ל ברחוב הגיבורים. המשטרה, שב"כ וכוחות מיוחדים החלו בחקירה משותפת ופתחו בחיפושים אחרי המבצע, שבמהלכה נחשפו ראיות שקשרו את שני האירועים למבצע אחד. בערב של אותו היום, התברר לחוקרי המשטרה ושב"כ זהותו של החשוד, ואז החלה פעילות האיתור - במהלכה התגלה גם הנשק של שינאווי, כפי שנחשף לראשונה בחדשות 2 Online.

מוחמד שינואי
מוחמד שינואי

הקורבנות נבחרו באופן אקראי בגלל יהדותו

היחידה המרכזית של מחוז חוף החלה בחקירה ובחיפושים ובהם גם השתמשו בכוחות מיוחדים ובאמצעים מתקדמים שבסופו של דבר החשוד החליט להסגיר את עצמו בג'דידה מכר. במהלך החקירה והמצוד אחר הרוצח, עצרו במשטרה ארבעה בגירים וקטין תושבי העיר חיפה, וביניהם שני אחיו של החשוד. הארבעה נעצרו בחשד באי מניעת פשע ובסיוע לאחר מעשה ומתן סיוע להימלטותו של החשוד.

[brightcove_iframe video_id='furat_haifa_vtr2_n20170105_v1' autoplay='0' credit='החשוד ברצח מובהל לתחנת המשטרה' kid='' duration=''']

מחומר החקירה מתברר שהרוצח רכש לפני מספר שנים נשק מסוג קארל גוסטב, אותו החביא במקום מסתור - וגם ביצע בו ניסויי ירי מעת לעת בחורשות בחיפה. יום לפני הפיגוע, החליט הנאשם, על פי חקירת המשטרה, לבצע פיגוע ביהודים. בין הרוצח לאותם קורבנות לא היה שום קשר או היכרות מוקדמת והם נבחרו על ידיו באופן אקראי בגלל היותם יהודים. הוא הודה במעשים ואף שחזר אותם, ואף הודה בגניבת קטנוע לשם הימלטות מכוחות הביטחון.

על כן, הוגש הבוקר לבית המשפט המחוזי בחיפה כתב אישום נגד שלושה צעירים: שינאווי ושניים מחבריו - איהאב יוסף בן ה-20 וחאלד אבו כליב בן ה-21, גם הם תושבי שכונת ח'ליסה בחיפה. הסעיפים שבהם מואשם שינאווי: רצח בכוונת תחילה, ניסיון לרצח, פעולה בנשק למטרת טרור, החזקת סכין שלא כדין וגניבת רכב. שני הנאשמים הנוספים מואשמים במתן אמצעים לביצוע מעשה טרור, מתן אמצעים לביצוע פשע, סחר בסם מסוכן ושיבוש מהלכי משפט.

גיא כפרי ז''ל
גיא כפרי ז''ל

"גמלה בליבו ההחלטה לרצוח יהודים"

"בשנים שקדמו לאירועים, פיתח הנאשם שנאה כלפי יהודים אחר החלה על רקע פעילות ישראל במלחמת לבנון השנייה", נטען בכתב האישום. "במהלך השנים, גברה שנאתו כלפי יהודים והתחזקה אמונתו כי יהודים הם כופרים וכי יש היתר לפגוע בהם פיזית". עוד טוענים בפרקליטות, בכתב האישום שהוגש על ידי שונית קדם-נימצן ושלי זאבי-ברזילי מפרקליטות חיפה, כי לאחר מספר עימותים עם תושבים יהודים החליט שינאווי לנקום ביהודים.

"בלילה שבין ה-2.1 ל-3.1 גמלה בליבו ההחלטה לרצוח יהודים באמצעות הנשק", ועל כן הוא ביקש מאחיו (שלא מואשם) להביא את הנשק ממקום המסתור - כך לפי כתב האישום. שעות לאחר מכן הוא ירה ביחיאל אילוז, טוען רבני, ברחוב העצמאות בעיר בשל חזותו ופצע אותו. הוא נמלט מהמקום במונית והגיע לרחוב הגיבורים, בו הבחין בגיא כפרי ז"ל וירה בו לאחר שהגיע למסקנה כי מדובר ביהודי. הוא ירה לעבר כפרי ז"ל מספר כדורים שפגעו בכפרי וגרמו למותו: שינאווי נמלט רגלית, והשליך לאחר מכן את הנשק באזור הררי הסמוך לבניין מגוריו – תוך כדי הימלטותו מכוחות הביטחון.

שני חבריו של שינאווי מואשמים בכך שידעו כי הוא נמלט אך שיקרו לשוטרים ואמרו שאינם מכירים את שינאווי, וכך הם גם העלימו עדויות כגון תמונות משותפות בוואטסאפ. פרט נוסף שהתגלה בכתב האישום הוא ששינאווי תכנן לשדוד קטנוע משליח של מסעדה על מנת להימלט. לבסוף הוא התרחק ממקום מגוריו ברכב עם שני חבריו, שידעו על אירועי הירי וחשדו כי שינאווי ביצע את המעשים.

[brightcove_iframe video_id='20retzach_chaifa_vtr2_n20170103_v1' autoplay='0' credit='זירת הרצח בחיפה' kid='' duration=''']

זירת אחד ממקרי הירי בחיפה (שמעון אדרי ורפאל ביטון)
זירת אחד ממקרי הירי בחיפה (שמעון אדרי ורפאל ביטון)

בפרקליטות טוענים: "הרצח מהווה מעשה טרור"

"הנאשם אמר לחבריו כי הוא זקוק לנשק נוסף על מנת להגן על עצמו באם ייתפס", נכתב בכתב האישום – והחברים סיפקו לו סכין של שחיטה, ואחד מהם גם השיג עבורו סמים. לאחר שעישן סמים יחד עם איהאב יוסף, החברים מחקו כל תיעוד לקשר עם שינאווי – שגנב קטנוע חונה וניסה להימלט. את הלילה הראשון בו נמלט מהשוטרים הוא העביר במסגד בשכונת מגוריו, ובבוקר לאחר מכן הוא נסע לירושלים והתפלל במסגד סמוך לשער שכם: כשהבחין בכוחות ביטחון שב בתחבורה ציבורית לחיפה ומשם נסע לצומת אחיהוד וכפר מכר: לאחר מספר שעות הוא הסגיר את עצמו לידי השוטרים.

"הנאשם גרם למות המנוח בכוונה תחילה, מתוך מניע דתי, לאומני או אידאולוגי, וזאת לאחר שהחליט להמית את המנוח והמיתו בדם קר בלי שקדמה התגרות", סיכמו בפרקליטות. "רצח המנוח מהווה מעשה טרור".

הכוחות המיוחדים במצוד בחיפה (חדשות 2)
הכוחות המיוחדים במצוד בחיפה (חדשות 2)

"שנאתו ליהודים התחזקה"

גם שירות הביטחון הכללי (שב"כ) חקר את שינאווי וקבע כי הוא "ביצע את הפיגוע ממניע לאומני ושנאת יהודים" וביצע את הירי באופן מכוון. עוד עלה מהחקירה כי בעברו היה מעורב שינואי בהצתת כלי רכב של יהודים במהלך מלחמת לבנון השנייה.

במהלך ביצוע מסע הירי שינאווי אף ירה לכיוון אישה נוספת שלא נפצעה: בשב"כ ציינו כי "שנאתו ליהודים התחזקה בשנים האחרונות, במקביל להתחזקות דתית ולתובנה כי היהודים הינם 'כופרים שדינם מוות'.מהשב"כ נמסר כי "זרז לביצוע הפיגוע היה העובדה שהוא כונה על-ידי חברתו 'ציוני יהודי' ו'אוהב יהודים'".

בפרקליטות ציינו גם כי שינואי הודה במעשים והפליל את חבריו, שגם הם הודו במעשים. שינואי גם שחזר את המעשים וזוהה על ידי נהג המונית שהסיע אותו. כתב האישום לווה גם בראיות רבות – ממצלמות אבטחה ועד ממצאים פורנזיים וחוות דעת. בבקשה להארכת מעצרו עד תום ההליכים נכתב: "עובדות כתב האישום מבססות יסוד סביר לחשש שהמשיבים יסכנו את ביטחון הציבור - קיימת חזקת מסוכנות".

עוד נכתב כי "קיים יסוד סביר לחשש שהמשיבים, באם ישוחררו, יביאו לשיבוש הליכי משפט, להתחמקות מהליכי שפיטה או להשפעה על עדים". בבקשה צויין כי שינאווי הורשע בעבר בשורת עבירות: שיבוש מהלכי משפט, הפרעה לשוטר, הפרת הוראה חוקית ונהיגה פוחזת ברכב – בגינן ריצה מאסר בפועל של 43 יום. כשהיה קטין ביצע שתי עבירות שוד והורשע גם בקשירת קשר: בגין עבירות אלו הוא ריצה עבודות שירות ועדיין עומד נגדו מאסר על תנאי.

קרובי משפחתו של שינאווי טוענים כי מדובר באדם נורמטיבי שלדבריהם "שאינו מסתבך עם החוק". שינאווי אמר באחד הדיונים להארכת מעצרו בבית המשפט: "לא יודע מה קרה לי, הייתי תחת השפעת סמים ולא זוכר מה עשיתי ולמה עשיתי".

ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ