גיבוי מגנץ: "מצדיע לך"

רא"ל במיל' בני גנץ פרסם מכתב תמיכה ביורשו, שנמצא תחת מתקפה בעקבות הרשעת אזריה

איזנקוט וגנץ, ארכיון
גיבוי גורף לרמטכ"ל המותקף מקודמו - וגם מבוגרי סיירת מטכ"ל: לאחר התיעוד שפורסם לראשונה בחדשות 2, בו נראים מפגינים מחוץ להכרעת הדין במשפט אלאור אזריה משמיעים קריאות הסתה נגד הרמטכ"ל גדי איזנקוט, היועץ המשפטי לממשלה הורה לחקור את המעורבים בחשד להסתה לאלימות. הבוקר (שישי) העניק הרמטכ"ל הקודם בני גנץ גיבוי למחליפו וגינה את האמירות הקשות - בהן "גדי גדי תיזהר, רבין מחפש חבר". רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת במכתב שפרסם גנץ הוא כתב: "בשלושה מקומות באותו יום השבוע התרחשו אירועים הקושרים בין המעשים לערכים. למול הקריה הפגנת רבים וכואבים למול הרשעתו של סמל אלאור אזריה, ביישוב נוב שברמת הגולן עת ליוו אלפים את רס"ן חגי בן ארי ז"ל, החלל ה-68 של מערכת צוק איתן, ובבסיס המכללות עת נקראו חדרי הדיונים על שם רמטכ"לים שהלכו לעולמם, שלושה אירועים שאין בהם קשר ובכל זאת לשלושתם משותף אותו הקשר עצום וחשוב". גנץ התייחס לירי שטלטל את המדינה ואמר: "האירוע בחברון בו היה מעורב סמל אלאור אזריה התרחש תוך כדי פעילות שהיא חלק משגרת העשייה של צה"ל, הלחימה המאוד מורכבת ומסוכנת, בחאן יונס במערכת צוק איתן בה נפצע רס"ן חגי בן ארי ז"ל , גם היא ובעיקר היא, מייעוד הצבא. בשני המקרים ניכר צורך הפעולה ובשניהם נדרש ליישם מערכת ערכים ולשלבה בהחלטות פעולתנו".
איזנקוט וגנץ, ארכיון
איזנקוט וגנץ, ארכיון | צילום: חדשות 2
גנץ הדגיש: "יש לקבוע רף ערכי" "בשני המקרים ובמיוחד אחריהם, התקיים הצורך להיות עם אנשים. לתחקר ולחקור לעומק, להפיק לקחים", הסביר גנץ. "התקיים הצורך לעמוד ולסייע ללוחם שכשל ולהבדיל, לעמוד לצידם של משפחה ולוחם שנפצע קשות והפסיק את הקרב בו לחם רק לאחר שנתיים ומחצה. אלה גם אלה בנינו. אלה גם אלה לוחמינו ומפקדינו.  ועל המורכבות הזו ועל אנשים אלה זכיתי לפקד ונדרש היה ממני, כמו גם מקודמיי, להיות מופקד". בהמשך המכתב התייחס לדרך בה איזנקוט התנהל בפרשת החייל היורה: "נדרש היה להחליט, נדרש היה לגבות, להבין ולהעריך את עשייתם של כולם, ובבסיס כל אלה מונחת ההבנה, שיש לקבוע רף ערכי, לפיו יש לפעול ונדרש היה לתבוע ולעמוד בו. כעת רא"ל גדי איזנקוט תורך: אתה קובע הנורמות ואתה הדואג ועומד על מימושן נוכח כל קושי ומורכבות. טוב ונכון אתה עושה!" "אתה אינך מרפה מהדרגה ומהיחס לאנשים - משרתים, לוחמים ומפקדים", הוסיף גנץ בשבחים לאיזנקוט. "ואתה גם אינך מרפה מהערכים לאורם התחנכנו ושהם הם היסודות האיתנים לדמותנו המקצועית כמשרתים בצה"ל ולדמותו הערכית של צה"ל כמגינה של המדינה על כלל רבדיה החברתיים. זהו תפקידך כרמטכ"ל, זה היה תפקידם של הרמטכ"לים שקדמו לך ושאת שמם הנצחת השבוע במכללות - המוסד המוביל להקניית ידע וערכים לצמרת הפיקוד של צה"ל". הרמטכ"ל לשעבר סיכם: "אין ספק כי בפני מדינת ישראל ניצבים אתגרים רבים, חלקם פנימיים וחברתיים וחלקם חיצוניים וביטחוניים. אין ספק שעלינו להמשיך ולהילחם מלחמת חורמה בכל אויבנו, בכל הזירות על מורכבותן ובכל האמצעים העומדים לרשותנו. ראוי שנדגיש ושנזכור שבעודנו מגנים על עצמנו אל לנו לאבד את דמותנו כחברה - עלינו להמשיך לטייב את ערכינו, עלינו להמשיך לדבוק בהם". גנץ גם הביע אמפתיה לחייל המורשע אלאור אזריה: "גזר הדין הוכרע וניתן ואני מבין לסערת נפש החייל ומשפחתו; יותר ומעל לכל מוקיר, מעריך ומציע להמשיך לטפח ולאמץ את דרכו הלוחמת והפיקודית הרואיה עד למאד של רס"ן חגי בן ארי זכרו לברכה; מצדיע לך הרמטכ"ל, מצדיע לכם - הממשיכים בעשייה".
העימותים בין המפגינים לשוטרים
העימותים בין המפגינים לשוטרים
גם יוצאי סיירת מטכ"ל לצד איזנקוט בנוסף, עמותת בוגרי סיירת מטכ"ל התייצבה לצד איזנקוט: "העמותה, המאגדת את הבוגרים המשוחררים של היחידה, מביעה את תמיכתה ברמטכ"ל גדי איזנקוט העומד בחזית השמירה על רוח צה"ל וערכיו". במכתב פומבי שפרסמה העמותה של יחידת העילית נכתב: "אנו מחזקים ידיו, אל מול כל המתלהמים והמאיימים ואל מול אלה המשתמשים בצה"ל ובחייליו כקרדום לחפור בו". בהודעה שפרסם אמש היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט כי "אין מקום להשלים עם התבטאויות מסיתות, לא כלפי שופטים, לא כלפי קצינים בצה"ל, ולא כלפי כל גורם אחר במערכת אכיפת החוק ובכלל". הוא הוסיף כי "מערכת אכיפת החוק תפעל בצורה נחושה ובלתי מתפשרת ביחס לקריאות של הסתה לאלימות".
אישר לפתוח בחקירה. מנדלבליט
אישר לפתוח בחקירה. מנדלבליט | צילום: מארק ישראל סאלם, FLASH 90
מצה"ל נמסר בתגובה: "דובר צה"ל מגנה כל אמירה ופעולת הסתה מכל סוג שהיא כלפי השופטים בבתי הדין הצבאיים, מערכת המשפט הצבאית וכנגד כל משרת צה"ל באשר הוא. ההשתלחות החמורה ראויה להוקעה ולאמירות ברורות". "צה"ל הוא צבא העם ועליו להשאר מחוץ לויכוח הפוליטי", הדגישו בצבא. "אין לאפשר הסתה או פרסומים הפוגעים במשרתי צה״ל ויש לגנותם באופן נחרץ ובוטה.מפקדי צה"ל ימשיכו לפעול להגנת המדינה ולהבטיח את ביטחונם של אזרחי ישראל".
ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ