מחייל לאסיר: אלאור אזריה נכנס לכלא 4

503 ימים לאחר הירי בחברון, החייל שהורשע בהריגת מחבל יצא מביתו בדרכו לכלא 4: עשרות תומכים חיכו לו בפתח ביתו וקראו: "אלאור הוא גיבור"

כחצי שנה אחרי פסק הדין בעניינו, נכנס הבוקר (רביעי) טוראי אלאור אזריה בשערי כלא 4 שבמחנה צריפין כדי להתחיל לרצות את 18 חודשי המאסר שנגזרו עליו על ידי בית הדין הצבאי. מוקדם יותר יצא מביתו בשיירת רכבים ובליווי עשרות מתומכיו שצעקו לעברו: "אלאור הוא גיבור". אזריה הורשע פה אחד בשתי ערכאות שונות בהריגת מחבל מנוטרל בחודש מרס שעבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אזריה והוריו בבית המשפט (Miriam Alster/Flash90)
אזריה והוריו בבית המשפט (Miriam Alster/Flash90)

פרקליטו של אזריה, עו"ד יורם שפטל, נשאל הבוקר מחוץ לבית המשפחה על ידי כתבתנו אדווה דדון אם הוא מרגיש אחריות לעובדה שאלאור יחל לרצות את עונשו למרות הערעור שהגיש. "זו שאלה חצופה ומרושעת שמעידה על בורות מוחלטת", ענה שפטל בעלבונות. "קיבלתי תיק שבו אלאור כבר הורשע. בהליך ערעור אי אפשר להביא ראיות ועדים חדשים ונאלצתי להתמודד עם סדרה של מחדלים של הסניגורים הקודמים. עשיתי מאמצים כדי להפוך את פסק הדין".

[brightcove_iframe video_id='adva_vtr2_n20170809_v1' autoplay='0' credit='' desc='"שאלה חצופה". שפטל<' kid='' duration='0'']

אחרי נסיעה לא ארוכה שארכה כ-10 דקות בשיירת רכבים, אזריה נכנס בשערי כלא 4 ואביו הודה לכל תומכיו. אחרי שאלאור ייפרד ממשפחתו, הוא יחל בהליך קבלה שינוהל על-ידי סגל הקבלה של מתקן הכליאה. בהמשך הוא ייקלט על-ידי מפקד פלוגת הקבלה ויעבור הליך קליטה שגרתי שיכלול: פתיחת תיק אסיר, הפקדת ציודו האישי ובפעם הראשונה יקבל מדי אסיר. עם סיום ההליך, יישלח אזריה לפלוגה בה ירצה את עונשו.

יחכה להחלטת הרמטכ''ל בעניינו, אזריה ואייז (Avshalom Sasoni/POOL, Isaac Harari/Flash90)
יחכה להחלטת הרמטכ''ל בעניינו, אזריה ואייז (Avshalom Sasoni/POOL, Isaac Harari/Flash90)

בהמשך, אזריה יעבור ריאיון עם מפקד הפלוגה שלו בכלא שיגדיר לו הנהלים כאסיר. לאחר מכן הוא יעבור שיחות עם מש"קית ת"ש, רופא, קב"ן ושליש, במהלכן יקבל מענה לכל דרישה או צורך מיוחד שיעלה.

גורמים המקורבים לכלא 4 מספרים על התרגשות לקראת בואו של "האסיר המפורסם" בקרב סגל המתקן והאסירים. אותם גורמים אומרים כי למרות שאזריה נחשב ל"סוג של סלב, הוא לא יזכה ליחס מיוחד ויקבל יחס כמו כל יתר הכלואים. לא נוותר לו על שום פעילות שגרה שנדרשת מכל האסירים, כמו עבודות רס"ר, פעילויות חינוך, שיקום ועוד".

רק אחרי 10 ימים יזכה אזריה לביקור מצד הוריו, אחת לשבועיים, בהתאם לעמידתו בנהלי הכלא. אזריה יורשה לצאת לחופשה, בהתאם לנהלי הכלא, רק לאחר ריצוי תקין של לפחות שלישי מעונשו, אלא אם כן הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, ייענה לבקשתו וימתיק את עונשו.

אתמול סירב בית הדין הצבאי להיענות לבקשתו של אזריה לדחות את מועד תחילת ריצוי עונשו עד להחלטת הרמטכ"ל גבי אייזנקוט בעניין קיצור העונש שנגזר עליו. בדיון הבוקר ביקש עורך דינו של אזריה יורם שפטל לדחות את כניסתו של אזריה למאסר עד ה-7.9, התאריך שבו פסק הדין הופך לחלוט, כדי למנוע מצב שבו הוא ייכנס לכלא לפני שהרמטכ"ל גדי אייזנקוט יספיק להתערב למענו. הפרקליטות הביעה לכך התנגדות ודרשה שאזריה יתחיל לרצות העונש כבר למחרת בבוקר.

מסיבת הפרידה מאלאור
מסיבת הפרידה מאלאור | צילום: Avshalom Sasoni/POOL, Isaac Harari/Flash90

שעות לפני שיתחיל לרצות את תקופת מאסרו בכלא הצבאי, אלאור אזריה חגג אמש עם משפחתו וחבריו במסיבת פרידה שנערכה לכבודו בבית המשפחה ברמלה, שקושט לכבודו. בתיעוד הפרידה ניתן לראות את אזריה וחבריו רוקדים ונהנים, כשהוא מפריח לאוויר זר בלונים בצבעים צהוב ושחור - צבעי קבוצת בית"ר ירושלים האהובה עליו.