בג"ץ התיר: "שיימינג" לסרבני גט

בעקבות שני מקרים קשים של סרבנות גט, החליט בית הדין הרבני להטיל סנקציות על הבעלים - שבתגובה עתרו לבג"ץ נגד ההרחקות החברתיות

ארכיון

בית המשפט העליון דחה היום (שלישי) ברוב דעות את עתירותיהם של שני סרבני גט, נגד הסנקציות שהטילו עליהם בתי הדין הרבניים. בית המשפט קבע כי הסנקציות החברתיות - ה"שיימינג" - הינן בהמלצה בלבד של בית הדין הרבני לציבור הרחב, ועל כן נמצא בסמכותו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר בשני מקרים שפורסמו בעבר בתקשורת של בעלים שברחו מישראל והותירו את נשותיהם עגונות. הראשון הוא ד"ר עודד גז, עליו פורסמו קריאות לציבור להתרחק ממנו ובעקבות הפרסומים ברשתות החברתיות הוא אף פוטר מעבודתו כמרצה באוניברסיטה. גז נמלט מהארץ לבלגיה באמצעות דרכון מזויף ובימים אלו נמשכים הליכי הסגרתו לישראל. ש', הסרבן השני, נמלט מישראל תוך ניצול חלון הזדמנויות בין צווי עיכוב היציאה והותיר בארץ אישה עגונה.

השניים עתרו לבג"ץ כנגד ההרחקות שננקטו נגדם, בטענה כי החוק אינו מסמיך במפורש את בתי הדין להטיל על סרבן הגט סנקציות חברתיות ולפיכך יש לבטלן. בפתח פסק דינו כותב השופט כי "אל הפרשה שלפנינו יש להתבונן במשקפי התכלית לה שותפים כולנו, בתי המשפט כבתי הדין - שחרור נשים מעגינותן החיה".

"המפתח בנידון בידי העותרים", טען בית המשפט נגד טענת סרבני הגט כי ההרחקות החברתיות פוגעות בחירותם. "נתונה להם האפשרות, בכל רגע, לשחרר את נשותיהם מעגינותן, כפי שראוי ונדרש משפטית ומוסרית, וכך יגיעו ההרחקות אל סופן. ככל שלא יעשו כן, אין מניעה כי ההמלצות האמורות לנקיטה בסנקציות המתוארות יעמדו בעינן".

מנהל בתי הדין הרבניים הרב שמעון יעקבי בירך על החלטת בית המשפט העליון. "אני שמח כי בג"ץ נתן גיבוי וחיזוק לבתי הדין הרבניים במאבקנו העיקש וחסר הפשרות נגד סרבני הגט -בחיפוש אחר כל דרך אפשרית להציל עגונות", אמר הרב יעקבי. "אני שב וקורא לסרבנים: שחררו את נשותיהם, לא רק עבורן אלא גם עבורכם".