היועמ"ש סבור: אין להאשים את נתניהו בשוחד בתיק 1000

פרסום ראשון: לפי גורמים משפטיים, מנדלבליט אומר בשיחות סגורות שעמדתו בפרשת המתנות שונה מעמדת המשטרה, ולפי שעה נראה שיש להעמיד את רה"מ לדין בגין הפרת אמונים בלבד

לקראת הכרעת היועץ המשפטי: גורמים משפטיים מסרו לחדשות עשר כי בשיחות סגורות אומר מנדלדביט כי עמדתו בתיק 1000 שונה מעמדת המשטרה ומחלק מאנשי הפרקליטות שליוו את התיק. היועץ המשפטי לממשלה סבור כי מדובר בתיק הפרת אמונים ולא בתיק שוחד.

להתרשמות הזו של מנדלבליט יש ככל הנראה שתי סיבות. האחת, העובדה שאם מוגש תיק שוחד, הפרקליטות תיאלץ להגיש כתב אישום גם נגד ארנון מילצ'ן ובכך למעשה להפסיד בפועל עד תביעה שיכול להיות אפקטיבי מאד במשפט. השנייה, לפי גורמים משפטיים המעורים בתיק, טיעוניו של נתניהו לפיהן הוא ומילצ'ן נמצאים בקשרי חברות למעשה פועלים לרעתו שכן, הוכחת החברות מפחיתה את הסיכוי להוכחת קשרי שוחד אך מחזקת את החשד במקרה של הפרת אמונים. הסיבה לכך נעוצה בכך שנתניהו, שמצוי בקשרי חברות וגם באינטרסים עם מילצ'ן, ממשיך לפעול לטובתו בדרכים שונות.

הערכה היא שבפרקליטות לא יילחמו עד הסוף בשאלת הסעיף הזה, שכן אחרי הכל יש עוד להם עוד שני תיקים, ואחד מהם, תיק 4000, הוא מוצק במיוחד.

תיק המתנות, שעוסק בטובות הנאה בשווי של מיליון שקל שקיבל נתניהו לכאורה מאנשי העסקים ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר, אינו פשוט כלל להוכחה. על מנת להוכיח את הפעולות שביצע רה"מ תמורת המתנות שקיבל, הפרקליטות תצטרך להעלות לדוכן העדים את העוזרת האישית של מילצ'ן, הדס קליין, ואפילו אולי את איש העסקים עצמו.

אם הפרקליטות תסתפק בעבירה של הפרת אמונים נגד נתניהו, האישום נגד מילצ'ן ייזנח. מהלך כזה יכול לתרום למוטיבציה של מילצ'ן וקליין להעיד. גם בתיק טלנסקי נגד אולמרט, שגם בו היו יחסי קח ותן, בפרקליטות בחרו להאשים את רה"מ לשעבר בעבירת הפרת אמונים על מנת להבטיח את עדותו של טלנסקי ושל אורי מסר.

הפרקליטות לא יכולה לומר זאת באופן פומבי, ולכן תודיע ככל הנראה כי הראיות לסעיף השוחד גבוליות. גם בהפרת אמונים יש אלמנט חזק של ניגודי עניינים ואינטרסים, והיא עלולה להוביל גם כן לעונש מאסר. אולמרט, בגין הרשעה בעבירה זו, נשלח לשמונה חודשים בכלא. בכירים בפרקליטות כבר רמזו בעבר על כוונה כזו.

כזכור, תיק 1000 המכונה גם "פרשת המתנות", הינו חקירה פלילית שניהלה משטרת ישראל נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בחשד שקיבל במשך כעשרים שנה  טובות הנאה ומתנות מאנשי העסקים ג'יימס פאקר וארנון מילצ'ן.