עוזי ארד: "ההתנהגות של שרה נתניהו גבתה מחיר מהמדינה"

ראש המל"ל לשעבר מעיד במשפט הדיבה שמנהלים בני משפחת נתניהו נגד רה"מ לשעבר אהוד אולמרט. ארד, שהיה יועצו של נתניהו לענייני ביטחון לאומי, אמר בעדותו על רעיית ראש האופוזיציה: "ראיתי התנהגויות מוזרות שלה, היא מתקדמת אליך בצורה מאיימת כאילו רוצה להסתער עליך"

זמן צפייה: 08:00

בבית משפט השלום בתל אביב מעידים היום (ראשון) ראש האופוזיציה בנימין נתניהו, רעייתו שרה ובנו יאיר, בתביעת התיבה שהגישו נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט לאחר שטען כי בני המשפחה לוקים בנפשם. ראש המל"ל לשעבר עוזי ארד עלה להעיד ואמר על שרה נתניהו כי "היא מתקדמת אליך בצורה מאיימת כאילו רוצה להסתער עליך".

"ראיתי התנהגויות מוזרות שלה", אמר ארד, שהיה היועץ לענייני ביטחון לאומי של נתניהו כשהיה ראש הממשלה, "היא יושבת בטיסה, אתה רוכן לידה, פתאום משתנה הקול, ואתה רואה את הדבר הזה ובתוך תוכה אתה חושב אישה מסכנה. פעם אחת היא רצתה להסתער עליי, יש הרבה אנשים, היא מסתכלת עליך ופתאום העיניים ננעלות. אני לא רוצה לפרט, לומר מה ראיתי ושמעתי, אבל אני רוצה להגיד שיובן, שהדברים האלה גבו את מחירם מהמדינה".

לטענתו, "היה ביקור בארה"ב, ביום הראשון התקיים המפגש עם הנשיא וביום השני עם מזכיר ההגנה. מכינים את ספר הנסיעה, מה סוכם ומה הוחלט. אצל אולמרט היו ישיבות הכנה. נתניהו אמר שתהיה הכנה בטיסה, אבל הוא יושב בטיסה עם רעייתו ויש נושאים שאי אפשר לדבר לידה. אני אומר לו שצריך שעתיים של הכנה, וזה לא קורה. הוא אומר לי שיקרא כשאני ישן, ואחר כך אני רואה שזה לא קרה. זה גובה מחיר".

.נתניהו עם רעייתו שרה
נתניהו עם רעייתו שרה | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

"ביום הראשון בשיחות עם הנשיא זה לא תפס, אבל ביום השני היה פיצוץ אדיר עם מזכיר ההגנה, שהקדיש לכך בזכרונותיו שלושה עמודים. היה פיצוץ, הפנטגון ניתק מגע לחודשיים, אני נקרא לסגנית והיא שואלת "מה קרה פה? הוא לא יודע על מה מדברים!".

"בהתחלה היתה הערכה כלפי נתניהו, אבל אחר כך גם כלפי האיש, בגלל הטרגדיות שעברו עליו, בגלל הטרגדיות שיש לו בבית, גם בגלל שתקפו אותו לעיתים באופן מוגזם, על דברים שלא תקפו את קודמיו, וזה היה לא הוגן. עד היום יש לי בליבי עליו על מה שעשה לי, אבל מה שעשה לי עשה גם לאחרים, גם לבתו התנכר. ושאלתי את עצמי למה, כמו ששאלתי את עצמי למה הוא עושה את זה לי. אבל הדבר הזה לא מעלה ולא מוריד מהעבודה שכאשר הוזמנתי לבוא להעיד פה על פרופיל (של ההתנהגות) אני נותן את העדות בלי שמה שיש בליבי ישפיע".

[brightcove_iframe video_id='news-flash-part-2206121601' autoplay='0' credit='' desc='עוזי ארד: "רעיית ראש הממשלה לא זכאית לקחת סמכויות שלטוניות לידיה"' poster='' kid='1_f1erghl6' duration='']

בתום עדותו, בצאתו מהאולם, אמר ארד לעיתונאים: "לרעיית ראש הממשלה יש מעמד רשמי. לפי הנוהג בעולם כולו היא זכאית לכבוד וזכאית למלא את כל הדברים שנותנים לה בזכות הדבר הזה. היא זכאית לעוד דבר: ליחס אנושי, כי היא גם בן אדם, אבל היא לא זכאית לקחת סמכויות שלטוניות לידיה או לתת הוראות לראש הממשלה - והוא צריך לציית ואומר 'תעשו כרצונה'.

"בנסיעות לחו"ל היא ביקשה לשנות מועדים לפי מה שנוח לה", הוסיף ארד. "הדבר הזה טלטל והביא לביטול אחד הביקורים. היא גרמה לכך שבמקום שיהיה אפשר לדון על עניינים רציניים; היא צמודה לראש הממשלה לכל נסיעה. חלק מהדברים האלה גבו את מחירם מהמדינה".

בנימין נתניהו עם עוזי ארד (משמאל)
בנימין נתניהו עם עוזי ארד (משמאל) | צילום: קובי גדעון, פלאש 90

מוקדם יותר העיד ראש האופוזציה נתניהו והשיב לטענה של אולמרט: "הפרסומים האלה שקר וכזב וגרועים מזה. אין פה את המצב הרגיל שאנחנו מכירים מהפוליטיקה. זה פאסון דה פרלה. אני לא מכיר דבר כזה בין מנהיגים בעולם. הדבר לא נאמר כהבעת דעה או כהכפשה. נאמר כקביעת עובדה קלינית. נאמר על ידי ראש ממשלה לשעבר כאילו הוא ממתיק סוד, כאילו הוא משתף את הציבור".

"יש קונוטציה כאילו יש לו עובדה מוגמרת", הוסיף נתניהו, "הוא קובע שאנחנו סובלים ממחלת נפש. הוא מתעקש שלא מדובר בהבעת דעה ובגלל זה החלטנו לתבוע. זה נאמר כמטרה ברורה לפגוע בבחירות. נועד להכפיש ציבור שלם של פגועי נפש. זה כמובן לא נכון מה שנאמר עליי ועל משפחתי - אין לי שום היסטוריה פסיכיאטרית".

.נתניהו עם רעייתו שרה
נתניהו עם רעייתו שרה | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

עו"ד אמיר טיטונוביץ, פרקליטו של אולמרט, שאל האם ד"ר ברקוביץ', רופאם האישי של בני משפחת נתניהו, נקרא לבית כאשר שרה נתניהו נתקפה בהתקפים בלתי נשלטים, ונתניהו אמר כי הוא מתנגד לשאלה. עו"ד טיטונוביץ תיקן ל"התקפים נשלטים", ונתניהו ענה: "לא זוכר. לפעמים יש מצבי לחץ של אנשים בכל משפחה ומתייעצים עם חברים".

בשלב זה התפרצה שרה נתניהו ושאלה את השופט: "הייתי הרבה פעמים מול שופטים. ככה זה הולך?". עו"ד טיטונוביץ שאל האם ד"ר ברקוביץ נתן לה תרופה פסיכיאטרית, ונתניהו ענה כי הוא לא מכיר מקרה אחד בו הוא נתן לה תרופה. "כל כך הרבה דברים נכתבו עליי", אמר נתניהו, "כל כך הרבה דברי הבל שאני לא יכול להתייחס לכל פרסום".

לאחר מכן הושמעה באולם הקלטת ה-"פ-ס-י-כ-ו-ל-ו-ג-י-ת" שפורסמה בה לכאורה צועקת שרה נתניהו, וטענה: "זו קלטת שבושלה ושודרה. זה לא הקול שלי. נעשו מניפולציות בעריכה".