חקיקה לא תקודם, הקבינט לא יתכנס: ההשלכות לאי מינוי שר משפטים

ברקע המחלוקת הפוליטית, השר הזמני גנץ סיים אמש את תפקידו, ונתניהו לא אישר למנות אותו או אדם אחר לתפקיד באופן קבוע. כעת, לא ניתן בישראל להסגיר עבריינים לחו"ל או להעניק חנינות לאסירים

זמן צפייה: 01:10

ברקע המאמצים לגבש קואליציה ולהקים ממשלה מתפקדת, נכון להיום (שישי) - בישראל אין שר משפטים מכהן. עד כה, יו"ר כחול לבן בני גנץ הוא זה שמילא את התפקיד באופן זמני במקום אבי ניסנקורן שפרש, אולם בשל מחלוקת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו - תמה כהונתו הזמנית של גנץ מבלי שנמצא לו מחליף קבוע.

מכיוון שאין שר משפטים מכהן, בישראל לא ניתן כיום לקדם חקיקה ממשלתית דרך ועדת השרים לחקיקה, זאת משום ששר המשפטים הוא בדרך כלל יו"ר הוועדה. מה גם, אי אפשר להעניק חנינות לאסירים, להסגיר עבריינים לחו"ל או אפילו לכנס את הקבינט המדיני-ביטחוני, שכן השר הוא חלק מהקבינט על פי החוק.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

בשל אפליה מגדרית: אבות לא הורשו ללוות את בנותיהן לפארק

42% מההורים אינם בטוחים שיחסנו את ילדיהם: "זו החלטה גורלית"

עבאס לא הצהיר על מי ימליץ: "לא רוצה להיות חלק משום גוש"

שר הביטחון בני גנץ
שר הביטחון בני גנץ | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

בתוך כך, אמש שלח גנץ איגרת פרידה לעובדי משרד המשפטים, ובדבריו האשים את נתניהו באי-מינוי שר קבוע. "לעת עתה נשאר המשרד באופן תקדימי, ולצערי גם מכוון, ללא שר מכהן העומד בראשו - אך אני מודיע לכם שאתם אינכם לבד על המשמר", הבהיר. "דווקא בעת הזו, שמירה על עמידתו האיתנה והמשך תפקודו התקין של המשרד חשובה יותר מאי פעם".

"אני מבקש להעביר לכם מסר חד וברור, שגם בהיעדר שר משפטים, יהיה לכם גיבוי מלא להמשיך לפעול ללא מורא וללא משוא פנים, לבצע את תפקידכם במסירות, במקצועיות ובעצמאות. כל ניסיון להצר את צעדיכם או לפגוע בכם, ייתקל בחומת ברזל שאציב בממשלת המעבר, כל עוד היא קיימת ומתפקדת".

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו | צילום: רויטרס

בשבוע שעבר, טרם עזיבתו של גנץ, פנה היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בדרישה לנתניהו וליו"ר כחול לבן, והורה להם לפעול למינויי שרים קבועים - בייחוד במשרד המשפטים, זאת לקראת פקיעת תוקף מינוי ממלאי המקום, בין היתר גם של גנץ עצמו כשר המשפטים.

"מצב בו משרד המשפטים יוותר ללא שר מכהן יגרום לפגיעה קשה בעבודה המשרד ובתפקוד הממשלה - על כל הכרוך בכך", התריע מנדלבליט. "מצב שבו מדינת ישראל תיוותר ללא שרים, וללא שר משפטים מכהן, הוא מצב חריג ביותר וחמור מבחינה משטרית".