3 שופטים, 3 תיקים, ראש ממשלה אחד: משפט נתניהו יוצא היום לדרך

לראשונה בתולדות המדינה ראש ממשלה מכהן יתיישב על ספסל הנאשמים. בשעה 15:00 יתכנסו שלושת שופטי ביהמ"ש המחוזי בירושלים ויקריאו את כתב האישום נגד נתניהו, המואשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים

זמן צפייה: 05:27

מדינת ישראל נגד בנימין נתניהו: ראש הממשלה המכהן יתיישב היום (ראשון) על ספסל הנאשמים, לראשונה בתולדות מדינת ישראל. בשעה 15:00 יתכנסו שלושת שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים ויקריאו את כתב האישום שכותרתו היא "מדינת ישראל נגד בנימין נתניהו".

בראש ההרכב תעמוד השופטת רבקה פרידמן-פלדמן שכבר הרשיעה בעבר אישי ציבור כמו אהוד אולמרט ואיציק מרדכי, יחד עם השופטים משה ברעם ועודד שחם. במערכת המשפט מעריכים שהטענות המקדמיות במשפט יימשכו בין חצי לשנה לשנה, כלומר יעברו חודשים ארוכים עד שיישמע נאום הפתיחה של התובעת ליאת בן ארי ועד שיחלו העדויות של העדים.

נתניהו ילווה לבית המשפט בחלק מהשרים וחברי כנסת מהליכוד, בהם גם השרה מירי רגב שנקבע כי תהיה חברה בוועדה לבחירת שופטים. כמו כן, פעילים בכירים בליכוד מתכננים מפגן תמיכה מחוץ לבית המשפט בהשתתפות פוליטיקאים. יו"ר האופוזיציה חבר הכנסת יאיר לפיד תקף את העניין, וכתב כי "הצטרפות השרים לנתניהו לביהמ"ש, כולל האחראים לאכיפת החוק - חרפה לאומית, זה נסיון ההפיכה האמיתי".

לכתבות נוספות בנושא >>

שוחד, מרמה והפרת אמונים: המדריך המלא לקראת משפט נתניהו

במערכת אכיפת החוק חוששים מלחץ פסול על עדי תביעה במשפט רה"מ

תדירות הדיונים, שלב ההוכחות: נקודות המחלוקת במשפט נתניהו

בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו | צילום: רויטרס

נתניהו מואשם בשלוש פרשות: תיק 1000, הוא תיק המתנות, שבמסגרתו מואשם ראש הממשלה כי קיבל במשך שנים סיגרים ושמפניות במאות אלפי שקלים מאיש העסקים ארנון מילצ'ן והמיליארדר ג'יימס פאקר. נתניהו מואשם במרמה והפרת אמונים, ותיק זה נחשב למאתגר ביותר ולקשה ביותר לראש הממשלה מבחינה משפטית.

בתיק 2000, תיק השיחות בין מו"ל "ידיעות אחרונות", נוני מוזס, ונתניהו מואשם ראש הממשלה כי פעל לקדם את חוק "ישראל היום" לצמצום כוחו של החינמון בתמורה לשיפור הסיקור עבורו ב"ידיעות אחרונות". בפרשה זו מואשם נתניהו במרמה והפרת אמונים.

תיק 4000 הוא החמור ביותר והקשה ביותר להוכחה מבחינה משפטית, תיק "בזק וואלה" שבמסגרתו מואשם ראש הממשלה בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים. על פי כתב האישום, בעלי "בזק" ואתר "וואלה", שאול ואיריס אלוביץ', דאגו לסיקור חיובי עבור נתניהו ורעייתו ובתמורה קיבלו הטבות רגולטריות של מיליארדי שקלים.