"מרמה ועבירות מס במיליונים": כתב אישום הוגש נגד ענבל אור

הפרקליטות מאשימה את יזמת הנדל"ן וחברות שהיו בשליטתה, בין היתר בעבירות על חוק המע"מ ופקודת מס הכנסה בשנים 2016-2008. אור לחדשות 13: "זה יום חג מבחינתי - האמת תיחשף בביהמ"ש"

זמן צפייה: 03:44

פרקליטות מיסוי וכלכלה הגישה הבוקר (רביעי) כתב אישום נגד יזמת הנדל"ן ענבל אור וחברות שהיו בשליטתה הכולל 15 אישומים, בגין ביצוע עבירות על חוק המע"מ, פקודת מס הכנסה, עבירות מרמה בנסיבות מחמירות כלפי לקוחות ומנהל סניף בנק וכן עבירות על חוק הגנת הצרכן. כמו כן, מואשם גם דרור גלעדי ששימש סמנכ"ל הכספים בחלק מהחברות.

לאחר הגשת כתב האישום, אמרה אור לחדשות 13 כי "זה יום חגיגה מבחינתי, חיכיתי לזה שלוש שנים וחצי. האמת תצא לאור בבית המשפט. זו ההזדמנות שלי לשים סוף לפרשה ולעינוי הזה. איפה הלקוחות שאומרים שהרסתי להם את החיים? אין לקוחות כאלה, אין אפילו אחד. התקשורת תאכל את הכובע על זה שהכפישו אותי כל השנים".

"ניסו לקחת אותי לשימוע אבל זה לא יילך להם, אני רוצה שכל המדינה תראה מה קורה במערכת המושחתת הזאת. לא הגעתי לשימוע כי רציתי שכולם יראו את העובדות בבית המשפט. הייתה כאן הונאה מאוד גדולה. אני מחזיקה במסמכים ובראיות חותכות, המזל הוא ששלוש שעות לפני שפשטו על המשרדים שלי גיביתי הכול".

לכתבות נוספות בחדשות 13: 

כתב אישום הוגש נגד הנער שירה באקדח אוויר בכנס כחול לבן

כפוף לשימוע: אישומים בפרשה שממנה התפתח תיק 4000

"השליך כלבה חיה לפח האשפה": כתב אישום נגד וטרינר מהקריות

ענבל אור
ענבל אור | צילום: חדשות 13

לפי כתב האישום, בין השנים 2016-2008 פעלה אור בשוק הנדל"ן והמגורים בישראל באמצעות קבוצת חברות בשליטתה ובניהולה. לאורך התקופה הוציאה אור חשבוניות ולא דיווחה למנהל מע"מ על חלק מהעסקאות שביצעה בשמונה פרויקטים למגורים שבהם ארגנה קבוצות רכישה באמצעות חברות בשליטתה. סכום העסקאות הכולל שבגינו לא הוציאה אור חשבוניות ולא דיווחה למנהל המכס והמע"מ הגיע לכ-81 מיליון שקלים,

נוסף על כך, אור מואשמת כי לא הוציאה חשבוניות ולא דיווחה למנהל המכס והמע"מ על עסקאות שביצעה כעוסקת עצמאית בתחום הנדל"ן, בזמן שנרשמו על שמה זכויות בפרויקטים למגורים ששיווקה בסכום של כ-9 מיליון שקלים.

עוד עולה כי אור פנתה למספר לקוחות בפרויקט צ'לנוב, שבו ארגנה קבוצת רכישה, שהעבירו צ'קים לפקודת הנאמן בפרויקט לצורך רכישת הקרקע עליו יקום. אור ביקשה מהם לבצע העברות בנקאיות לחשבון חברה בשליטתה במקום חלק מהצ'קים שמסרו לנאמן, תוך הצגת מצגים כוזבים שונים וללא יידוע הנאמן. כתוצאה מכך, קיבלה אור לחשבון חברה בשליטתה סכום של כשני מיליון שקלים. כתוצאה מהתנהלותה, לא היה בחשבון הנאמנות די כסף עבור תשלום לבעלי הקרקע וכלל חברי קבוצת הרכישה נאלצו לשלם תשלומים נוספים מעבר לסכומים אליהם התחייבו מראש.

ענבל אור בבית המשפט
ענבל אור בבית המשפט | צילום: החדשות 13

במקרה אחר, ביקשה אור ממנהל סניף בנק המזרחי לכבד צ'קים שמסרה חברה בשליטתה, למרות חריגה ממסגרת האשראי בחשבון החברה. על מנת לשכנע את מנהל הסניף לכבד את בקשתה, הציגה בפניו אור מסמך שנחזה להיות מסמך בנקאי אותו זייפה באמצעות עובדיה, שלימד לכאורה כי בחשבונה הפרטי קיימת יתרה עו"ש של עשרות מיליוני שקלים. בעקבות המרמה, מנהל הסניף נעתר לבקשתה אולם הצ'ק שנתנה לכיסוי חריגת האשראי חזר בהמשך.

אור אף מואשמת בעבירות על פי חוק המע"מ ופקודת מס הכנסה בגין רכישות פרטיות של מוצרים לצרכיה הפרטיים כגון ביגוד, תיקים, תכשיטים ועוד, בסכום של כ-900,000 שקלים. היא רשמה הוצאות אלה באופן כוזב בספרי חברה בשליטתה לצרכי התחמקות מתשלום מס הכנסה ומע"מ. בנוסף, חברה בשליטתה מימנה עבורה דירה בסכום של כ-2.7 מיליון שקלים והיא לא דיווחה על הכנסה מדיבידנד.

אור וחברה בשליטתה מואשמות כי ביצעו עבירות על חוק הגנת הצרכן, כשפרסמו הזמנה לציבור הצרכנים לרכוש דירה בשבעה פרויקטים שונים תוך שימוש בסיסמאות כגון "דירה במחיר שישאיר אותך במרכז", "הצטרפו להצלחה החל מ- 1,480,000 שקלים" ו"כל הדירות בשלב א' אזלו! מכירת שלב ב' בעיצומה!", ועוד. בפרסומים הוסתר הפרט המהותי כי הם מבקשים לאגד קבוצות רכישה ולא למכור דירות.

כאמור, בחלק מאישומי המס בכתב האישום ובאישום הזיוף והמרמה כלפי מנהל סניף בבנק המזרחי מואשם גם סמנכ"ל הכספים בקבוצת החברות של ענבל אור, דרור גלעדי. כמו כן, כתב אישום נפרד גם כנגד מי שהייתה עוזרת של ענבל אור, טלי חיו.