הקרב על החסינות: ראשי הימין ביקשו מאדלשטיין שלא יכנס המליאה

רה"מ ובכירי בלוק הימין פנו ליו"ר הכנסת כדי שלא יאפשר את הכינוס, שבו אמורה להתקיים ההצבעה על הקמת ועדה לדיון בחסינות. גורמים בכחול לבן: החלפת אדלשטיין תהיה על הפרק אם יפעל נגד הרוב

זמן צפייה: 01:01

הקרב על החסינותראש הממשלה בנימין נתניהו וראשי מפלגות הימין פנו היום (שלישי) אל יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בבקשה שלא יאפשר את כינוס מליאת הכנסת, בניגוד לעמדת היועמ"ש. הכינוס הוא שיאפשר למעשה את אישור הקמת הוועדה שתדון בחסינות נתניהו. זאת, משום שיש לאשרה במליאה. כעת, ההחלטה על כינוס המליאה נתונה בידיו של אדלשטיין, שיכול להחליט האם לעכב את הכינוס או להתירו מייד.

בתוך כך, בכירים בליכוד מחריפים את הלחץ על יו"ר הכנסת ואומרים כי "אפילו אם בג"ץ יגיד שצריך לכנס את המליאה, על אדלשטיין לומר שזו התערבות פסולה בעיקרון הפרדת הרשויות".

לכתבות נוספות בחדשות 13:

בתום דיון סוער: אושרה הקמת הוועדה שתדון בחסינות נתניהו

הוועדה המסדרת אישרה לקיים דיון על החסינות ללא אישור אדלשטיין

יועמ"ש הכנסת החליט: ניתן להקים את הוועדה שתדון בחסינות רה"מ

ראשי מפלגות הימין
ראשי מפלגות הימין | צילום: חדשות 13

בד בבד, גורמים בכחול לבן אמרו כי "בחירת יו"ר כנסת חדש היא אופציה שתהיה בהחלט על הפרק, אם אדלשטיין ירמוס את הדמוקרטיה ויפעל נגד חוות דעת משפטית מפורשת, ונגד רצון הרוב במשכן".

במקביל, פנה יו"ר הוועדה אבי ניסנקורן לאדלשטיין וביקש לכנס את מליאת הכנסת כבר מחר. "אבקש לפנות אלייך בבקשה לשים על סדר יומה של הכנסת את החלטתה של הוועדה המסדרת מאתמול, לבחור ועדת כנסת לכנסת ה-22. אבקש שהכינוס ייעשה כבר מחר, על מנת שהוועדה תוכל לדון בהם כמצוות החוק.

גם יו"ר הרשימה המשותפת פנה במכתב לאדלשטיין וכתב לו: "בעקבות החלטת הוועדה המסדרת מאתמול על הקמת ועדת הכנסת, אני מבקש ממך לאשר דיון והצבעה במליאה מחר, להשלמת ההליך הדמוקרטי. גם מפלגת כחול לבן מתכננת לשלוח מכתבים דומים אל יושב ראש הכנסת.

יו''ר הכנסת יולי אדלשטיין
יו''ר הכנסת יולי אדלשטיין | צילום: חדשות 13

אתמול, כאמור, הוועדה המסדרת אישרה את הקמת ועדת כנסת שתדון בבקשת החסינות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ללא אישורו של אדלשטיין.

ח"כ אבי ניסנקורן, העומד בראש הוועדה, התייחס אתמול לאישור ההקמה ואמר: "רוב מוחלט של חברי כנסת הביע את רצונו של רוב העם, המעוניין בבירור ענייני של בקשת החסינות. ננהל את דיון החסינות בצורה הוגנת ויעילה".

הדיון היה סוער, כשחברי הליכוד שנכחו בוועדה הפריעו, ולבסוף יצאו מהדיון בהפגנתיות. ח"כ מיקי זוהר פנה לחברי הקואליציה וביקש מהם לא להשתתף בדיון: "הדיון ביזיון, הוא בניגוד לנהלי הכנסת, הוא לא מתבצע כדין, ולכן אני מבקש לא להשתתף בו עד שהטענות שלנו מושמעות". כמו כן, טען זוהר כי "משנים את כללי המשחק תוך כדי המשחק". ניסנקורן, נזף בו: "תפסיק עם הביזיון הזה", והוסיף כי "אני מצפה מחברי הכנסת שלא ינסו לעכב ולחבל בדיונים הענייניים בנושא החסינות".

הוועדה המסדרת בכנסת
הוועדה המסדרת בכנסת | צילום: חדשות 13

ארבל אסטרחן, היועצת המשפטית של הוועדה, שמחליפה את איל ינון, שהליכוד טוענת שהוא מצוי בניגוד עניינים, הסבירה כי "כיוון שרוב הח"כים רוצים להקים את הוועדה, לא ניתן למנוע זאת", ובתגובה לזוהר הציגה דוגמא לשינוי כללים תוך כדי תנועה, והזכירה את חוק המצלמות. מיקי זוהר נכנס לדבריה וטען: "איזה שטות. הצלחנו לעצבן אתכם, אה?".

בתחילת הדיון, ניסנקורן אמר כי "אני רק אזכיר שגם אני וחברי ועדה נוספים רצינו להקים ועדות קבועות, ומי שהתנגד לכך זה הליכוד. אנחנו בימים שמחייבים ממלכתיות. קיימנו עד כה את כל הוועדות בצורה ממלכתית, ואני מצפה שזה ימשיך כך הלאה".

חברי הכנסת מהליכוד חזרו וטענו לאורך הישיבה כי היא אינה מאושרת על ידי יו"ר הכנסת. "אני מבקש לעצור את הישיבה, לקבל אישור ברור וכתוב מיו"ר הכנסת לקיומה", אמר זוהר. "אם זה יתקבל, אנחנו נשתתף בה. אם לא, אין טען לדון. הישיבה מבוצעת במחטף, בכפוף לגיבוי משפטי שקיבלתם, אך בניגוד לדעתו של יו"ר הכנסת".

חבר הכנסת, מיקי זוהר
חבר הכנסת, מיקי זוהר | צילום: ללא קרדיט

אמש פורסם כי בכחול לבן מתכוונים כבר בשבוע הקרוב להקים את ועדת הכנסת ולקיים בה במשך שבועיים או שלושה דיונים בחסינותו של ראש הממשלה, כשהמטרה שלהם היא לסיים אותם עד המחצית הראשונה של פברואר ולהביא את הנושא להצבעה.

בליכוד לא מתכוונים לשבת בצד, ויקיימו קרב התשה על כל פרט ועל כל מהלך שתעשה כחול לבן. המפלגה תעתור לבית המשפט העליון ככל שתוכל, ותנסה לנצל את תקנון הכנסת כדי למשוך זמן ולהעביר את ההכרעה עד לאחרי הבחירות.