ביום ראשון: יועמ"ש הכנסת יכריע בנוגע לוועדה שתדון בחסינות

אייל ינון צפוי לפרסם את החלטתו בנוגע להקמת הוועדה שתאפשר דיון בחסינות נתניהו, וכן את חוות דעתו על זכות הווטו של יו"ר הכנסת אדלשטיין בנושא

זמן צפייה: 03:40

מדינת ישראל נגד בנימין נתניהו: היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, צפוי לפרסם ביום ראשון את החלטתו אם ניתן יהיה להקים את ועדת הכנסת כבר בתקופת ממשלת המעבר. אם יאשר את הקמת הוועדה, ניתן יהיה להתחיל לקיים דיון בבקשת החסינות שהגיש ראש הממשלה נתניהו. מוקדם יותר היום נפגש היועץ המשפטי עם יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, והודיע לו כי בתחילת השבוע יפרסם גם את חוות דעתו בנוגע לזכותו להטיל וטו על הקמת ועדת הכנסת.

במפלגת כחול לבן מתכוונים לבקש לכנס את הוועדה המסדרת בכנסת לצורך הקמת וועדת כנסת. אם אדלשטיין יעצור זאת, יפעלו לכינוס מליאת הכנסת כדי לבחור יו"ר במקומו.

עוד בחדשות 13:

יועמ"ש הכנסת דחה את טענת הליכוד לניגוד עניינים בבקשת החסינות

יועמ"ש הכנסת: אין מניעה משפטית לדון בבקשת החסינות של נתניהו

השקרים וחצאי האמיתות בנאום החסינות של בנימין נתניהו

בנימין נתניהו נואם בהדלקת נרות חגיגית בכנס הליכוד
בנימין נתניהו נואם בהדלקת נרות חגיגית בכנס הליכוד | צילום: חדשות 13

אתמול (רביעי) פורסם כי בסביבת ראש הממשלה שוקלים להגיש בג"ץ נגד ההחלטות הצפויות של עו"ד ינון, בעניין בקשת החסינות. לצעד זה יש יתרונות ברורים לקידום ענייניו של ראש הממשלה נתניהו: עתירה תעכב עוד יותר את הדיון בחסינות, שבו אין לנתניהו רוב, ואם תתקבל – יוכל הליכוד לנצל זאת כדי לשלהב את הבוחרים. מצד שני, אם יאשר בג"ץ את הקמת ועדת הכנסת – הדבר ייתן הכשר להחלטות היועץ, ויחזק את סמכותו.

מוקדם יותר אתמול , דחה יועמ"ש הכנסת את טענת שר המשפטים אמיר אוחנה וח"כ מיקי זוהר, לפיה עליו לחדול מעיסוק בוועדת הכנסת שתדון בחסינות ראש הממשלה, מפני שאשתו עסקה בתיקי נתניהו. ינון אף חתם את מכתבו בהבעת תקווה כי "עובדי ציבור יזכו ליחס מכבד מהדרג הפוליטי, גם אם חוות דעתם אינה לשביעות רצונו".

ינון שלח מכתב לבכירי הליכוד, ובו כתב כי "הסוגיות הפרוצדורליות והפנימיות של הכנסת אינן נוגעות לבקשות החסינות עצמן או לשיקול הדעת של היועץ המשפטי לממשלה בהגשת כתב אישום, ועל כן לא מתעורר לגביהן כל ניגוד עניינים עם תפקידה או עיסוקה של בת זוגי".

אייל ינון ובנימין נתניהו
אייל ינון ובנימין נתניהו | צילום: רויטרס, אתר הכנסת

בתוך כך, הליכוד קראה לינון להשעות את עצמו מכל תפקדיו ולחדול מעיסוקיו ב"ענייני נתניהו" בטענה כי הוא נמצא ב"ניגוד עניינים חמור עד כדי חשד לפלילים". בהודעת המפלגה נכתב כי "לא ייתכן שביד אחת זוגתו תחליט על כתב אישום נגד ראש הממשלה, וביד השנייה הוא יסכל באופן תקדימי את בקשת החסינות שלו - עליו להשעות עצמו מתפקידו לאלתר".

במקביל, מקורבי ינון טענו כי "מסמנים אותו כמו שעשו למנדלבליט ולאלשיך - היה שלב שהוא חשב לא לבזבז על זה אנרגיה, כדי למנוע לזות שפתיים, עד שהבין שבכך הוא פשוט נכנע לטרור, ואם ייכנע - זה לא ייגמר כאן". בנוסף על כך, גורמים משפטיים בכירים אמרו לחדשות 13 כי "מה שעשו לינון זו בושה וחרפה - אנשי נתניהו מנסים להפחיד אותו כדי שלא יתקבלו החלטות נגד ראש הממשלה".

עוד אמרו הגורמים המשפטיים כי ינון אינו נמצא בניגוד עניינים. לדבריהם, "מסע ההסתה שהתחיל במשטרה, עבר לפרקליטות ולפרקליט המדינה, משם ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ועכשיו ליועץ המשפטי של הכנסת - השלב הבא יהיה השופטים".