בג"ץ קבע כי נתניהו יוכל לכהן כראש ממשלה והכשיר ההסכם עם גנץ

שופטי העליון דחו פה אחד את העתירה שביקשה למנוע מח"כ עם כתבי אישום לקבל את המנדט להרכבת קואליציה. עוד החליטו לא לפסול את ההסכם הקואליציוני: "קשיים לא מבוטלים - אך זו לא העת להתערב"

זמן צפייה: 06:32

בג"ץ קבע הערב (רביעי) פה אחד כי בנימין נתניהו יוכל לקבל את המנדט להרכבת הממשלה חרף כתבי האישום נגדו, וכן הכשיר את ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן. זאת,כאמור, בהסכמה של 11 שופטי ההרכב.

"המסקנה המשפטית שאליה הגענו אין בה כדי להמעיט מחומרת האישומים התלויים ועומדים נגד נתניהו בעבירות על טוהר המידות, ומהקושי הנגזר מכהונה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים", נכתב בהחלטת בית המשפט. "אולם תוצאה זו היא פועל יוצא של הדין, ומשאמרנו זאת נאמר גם שחזקת החפות עומדת לו. תפקידו של בית המשפט מוגבל לבחינת עילות הביקורת השיפוטית הקבועות בדין. על כן, כאשר נמנע בית המשפט מהתערבות במינוי כזה או אחר, אין ללמוד מכך אלא זאת – שההחלטה על המינוי אינה בניגוד לדין".

לעוד כתבות בנושא:

חיות: אף מבצר לא ייפול אם לא נקבל העתירה נגד נתניהו

בליכוד מאיימים: התערבות של בג"ץ בעתירות נתניהו תביא לבחירות

ועידת מפלגת העבודה אישרה את ההצטרפות לממשלת נתניהו-גנץ

נתניהו במסיבת עיתונאים | צילום: חדשות 13

הודעה לתקשורת - סופי by news10 on Scribd

בעניין ההסכם הקואליציוני, שאותו הוחלט כאמור להכשיר, נקבע כי "מדובר בהסכם חריג גם בהשוואה להסכמים קואליציוניים מן העבר שנדונו בבית המשפט, ואולם אף שהוא מעורר 'קשיים משפטיים לא מבוטלים', לעת הזו אין מקום להתערב באיזה מסעיפיו, בין היתר, בהינתן התיקונים וההבהרות שמסרו ראש הממשלה וסיעות כחול לבן והליכוד".

בכל הנוגע לסעיפי ההסכם העוסקים בחקיקה עתידית, נפסק כי "בית המשפט אינו מתערב בהליכי חקיקה בטרם הושלמו, בין אם הם בעיצומם או שטרם באו לעולם". לגבי ההוראות העוסקת בהקפאת מינויים והגבלת חקיקה, נקבע כי לאור ההבהרות של הצדדים - לא גלומה בהוראות אלו בהסכם הקואליציוני אי חוקיות או פגיעה בתקנת הציבור המחייבת את ביטולן על ידי בית המשפט. עם זאת, נקבע כי "ככל שתתעורר סוגיה ספציפית הנוגעת ליישומה הקונקרטי של הוראה כלשהי מן ההוראות הנ"ל, ייבחנו הדברים בשעתם ולגופם".

לסיכום, קבע בית המשפט כי מדובר "בהסכם קואליציוני חריג, שחלק מהוראותיו מעוררות קשיים לא מבוטלים. כך לדוגמה, ההסכמות בעניין החוק הנורווגי המדלג, אם יוחלט להוציאן אל הפועל, הן מוקשות ביותר נוכח היותן שינוי רטרואקטיבי של כללי המשחק ושל הזכות לבחור ולהיבחר. כך גם השחיקה במעמדה של האופוזיציה בישראל. עם זאת, טרם בשלה העת לבחון טענות אלה".

נתניהו וגנץ חתמו על הסכם ממשלות אחדות
נתניהו וגנץ חתמו על הסכם ממשלות אחדות

העותרים מבכירי ההייטק האקדמיה החינוך והבטחון מסרו בתגובה לפסיקת בג"ץ כי "אנו נותנים אמון מלא בבית המשפט העליון. גם אם פיללנו וציפינו להחלטה אחרת, אנו מכבדים את החלטתו של בית המשפט בעתירתנו. אנו נמשיך להשפיע ולהאבק על שמירת שלטון החוק, טוהר המידות של נבחרי ציבור, ערכי המוסר ועקרונות הדמוקרטיה של ישראל היקרה לנו, בכל דרך אפשרית ובמסגרת החוק".

התנועה לאיכות השלטון התייחסה לפסיקת בג"ץ: "כשר אבל מסריח. לא ניתן להשלים עם ראש ממשלה נאשם בפלילים, התנועה תקיים הפגנת ענק במוצ"ש בכיכר רבין תחת הכותרת 'ישראל מתביישת'".

מוקדם יותר הערב, נתניהו וגנץ הודיעו כי סיכמו שהשבעת הממשלה תתרחש ביום רביעי בעוד שבוע. במקביל, סעיף הרוטציה הוחזר לוועדה המסדרת, לאחר שחברי הכנסת מהאופוזיציה משכו את כל ההסתייגויות שהגישו נגד ההסכם - בדרישה לקיים מיידית את ההצבעה על חוק הרוטציה בקריאה שנייה ושלישית. זאת, בניגוד לרצון הקואליציה - ששוקלת עדיין לשנות פרטים בהסכם, מהלך שלא היה מתאפשר אם הצבעה הייתה מתרחשת מיידית.

במהלך הערב דנו ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ באפשרות להאריך את כהונת הממשלה לארבע שנים, במקום שלוש שנים כפי שסוכם תחילה. באופן זה, כל צד יכהן במשך שנה וחצי - ואחרי שלוש שנים יתחיל פרק זמן נוסף של רוטציה.

עוד דנו השניים בגורל תיק הבריאות, כאשר עד כה אין הסכמות בנושא כיוון שנתניהו דורש בתמורה למשרד יותר ממה שגנץ מוכן לתת, וכן בתאריך השבעת הממשלה בשבוע הבא.