החוק הנורבגי המדלג ומינויי שופטים: בג"ץ דן בהסכם נתניהו-גנץ

שופטי ביהמ"ש העליון דנו בהרכב מורחב ברקע הביקורת על ההסכם הקואליציוני והקפאת המינויים. "ההתחייבות שלא לקדם חקיקה שאינה קשורה לקורונה בעת המשבר - מרחיקת לכת". ההחלטות - בחמישי

זמן צפייה: 05:28

בג"ץ דן היום (שני) בהרכב מורחב של 11 שופטי עליון, בראשות הנשיאה אסתר חיות, בעתירות נגד ההסכם הקואליציוני בין נתניהו לגנץ. זאת, לאחר שאתמול דן בסוגיית הטלת המנדט על נאשם בפלילים. נציג היועמ"ש, שקבע כי אין מקום להתערבות בית המשפט בנושא, הגן על ההסכם בדיון. ההכרעה עשויה להתקבל ביום חמישי.

בפתח הדיון הסבירה נשיאת בית המשפט העליון כי סעיפי ההסכם מחולקים לארבע קבוצות, כאשר הדיון התמקד בוועדה לבחירת שופטים והקפאת מינויי הבכירים. "נתמקד בקבוצות אלו כי אלו הם הדגשים שאנו רואים לקראת פסק הדין המתקדם", הדגישה חיות. לאחר מכן נשא דברים עורך דינו של נתניהו מיכאל ראבילו, שאמר כי היה קשה ביותר להגיע להסכם קואליציוני בין הצדדים וכי הוא מבקש מהשופטים שלא להתערב בו. לאחר מכן השופטים תהו מתי בג"ץ צריך להתערב בהסכם, על כך ענתה חיות: "גם השופטים הכי שמרנים הבינו שיש לבקר משפטית דברים פוליטיים".

בנושא מינוי הבכירים נשיאת העליון שאלה את נציג ראש הממשלה מדוע ביקשו לעכב את מינוי הבכירים. לדבריה, אין קשר סיבתי בין תקופת החירום למינוי הבכירים שצריכים כבר להתקיים, ולכן דרשה כי השינוי בהסכם הקואליציוני בעניין ייעשה תוך 24 שעות. השופט הדגיש כי שגרת המינויים היא על ידי בסיס מנגנונים שמבטיחים מינויים מקצועיים ללא פוליטיזציה. דווקא בנסיבות כאלה של מינויים חיוניים מעוכבים עצם הרעיון לא למנות ולהקים צוות שישינה את המכניזם יוצר חשש שמא אנחנו בפתח תקופה מאוד ארוכה של אי ודאות עם חבלה באינטרס הציבורי".

לעוד כתבות בנושא:

חיות: אף מבצר לא ייפול אם לא נקבל העתירה נגד נתניהו

בליכוד מאיימים: התערבות של בג"ץ בעתירות נתניהו תביא לבחירות

ועידת מפלגת העבודה אישרה את ההצטרפות לממשלת נתניהו-גנץ

ראבילו הדגיש כי קווי היסוד של הממשלה יוצגו לפני השבעתה, בעקבות אחד הסעיפים בהסכם שמאפשר להאריך את "תקופת החירום" מעבר לחצי שנה. עוד טען נציגו של ראש הממשלה כי ההכרעה  של בית המשפט צריכה להיות היום, כי התערבות עתידית תפגע בהסכם. על כך השיב השופט מזוז: "בית משפט זה לא חברת ביטוח".

חיות הסבירה בסוגיית הדרת האופוזיציה כי "בית המשפט לא נוהג להתערב בעיצומו של הליך חקיקה, אלא לאחר סיומו. אבל במהלך שהוא חלק מהמשא ומתן הקואליציוני ובשמירה של מעמד האופזיציה בכנסת - השאלה היא אם ההסכם איננו מתכוון לשנות נוהג רב שנים שלפחות שתי ועדות נמצאות בידי האופוזיציה?". ראבילו השיב כי הוא "חש לא בנוח לדון בעניין הוועדה למינוי שופטים כי חלק מהשופטים בדיון נמצאים שם".

במהלך הדיון, ביקשו העותרים לקבל תשובה בנוגע לעניין הוועדה למינוי שופטים כבר היום, ובתגובה נזף בהם השופט עמית: "אנחנו במצב חירום של קורונה וזה הדבר הכי רגיש? הוועדה לבחירת שופטים?"

בנימין נתניהו ובני גנץ
בנימין נתניהו ובני גנץ | צילום: רויטרס

בתוך כך, השופטים ביקשו הבהרות בעניין החוק "הנורווגי המדלג" מנציג כחול לבן שמעון בר און. לדברי חיות, "אנשים הצביעו למפלגה מסוימת והם יקבלו דילוג". השופט מלצר תהה "האם מותר לקבוע שאפשר להכניס לכנסת אנשים שלא עמדו לבחירה? המצביעים בחרו רשימות לפי הסדר ועכשיו אתם רוצים לשנות אותו - אתם בעצם משנים את הכרעת הבוחר". לקראת תום הדיון, הבהירה חיות כי עד מחר בשתיים מפלגת הליכוד צריכה להבהיר אתנושא המינוי והחקיקה, ואילו כחול לבן צריכה לתת הבהרות על החוק הנורבגי המדלג.

"אנחנו רוצים לתת מאמץ ולתת תמצית של פסק דין עד יום חמישי", הוסיפה חיות. אם כך, כאמור, ההחלטות בעניין נתניהו וההסכם הקואליציוני יתקבלו בימים הקרובים.

אסתר חיות, נשיאת בית המשפט העליון
אסתר חיות, נשיאת בית המשפט העליון | צילום: אתר ביהמ''ש העליון

גורמים משפטיים בכירים סבורים כי קיים סיכוי משמעותי שבג"ץ יתערב בסעיפים מסוימים בהסכם, כאשר בליבת הסוגייה ידונו בסעיפים לפיהם הממשלה תכהן שלוש שנים בלבד, חוק המינויים שמקפיא מינויי של בכירים בשירות הציבורי למשך חצי שנה, ממשלה דו ראשית, פיזור הכנסת אם בג"ץ ייפסול את נתניהו, חוק "הנורווגי המדלג", הדרת האופוזיציה מהוועדה למינוי שופטים ומינוי נתניהו לשר לאחר שנה וחצי.

אתמול, כזכור, בג"ץ קיים דיון תקדימי בהרכב המורחב בשאלה אם ניתן להטיל את מלאכת הרכבת ממשלה על חבר כנסת שיש נגדו כתב אישום – ראש הממשלה נתניהו. חיות נזפה באחת העותרות לאחר שציטטה קטע מנאום ראש הממשלה לשעבר מנחם בגין, והסבירה כי "אף מבצר לא ייפול" אם העתירה תידחה.

פרקליטו של נתניהו, מיכאל ראבילו, התעמת עם נשיאת בית המשפט העליון, לטענתו, "מספר הבוחרים הגדול ביותר בתולדות המדינה הצביע נתניהו. איך ההרכב יכול להחליף את הבוחרים? כולם ידעו שיש נגדו כתב אישום".

שופטי בג''ץ בדיון אם ניתן להטיל על נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה
שופטי בג''ץ בדיון אם ניתן להטיל על נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה

השופט מזוז השיב כי "זה לא משנה כמה אנשים הצביעו לו - השאלה לא כמה הצביעו לו, אלא אם יש סמכות ואם יש שיקול דעת". לאחר מכן, ראבילו חזר על דבריו והדגיש: "החוק לא מאפשר לבית המשפט לדון בזה". בתגובה לדבריו, אמרה לו הנשיאה חיות כי "לא צריך להשתמש בטיעון פופוליסטי כזה". עורך דינו של נתניהו הסכים כי ראש הממשלה מצוי בניגוד עניינים, והדגיש כי לא יתערב במינוי פרקליט מדינה ובמינויים הקשורים לעניינו המשפטיים.