עקב תחקיר "המקור": עדויות הילדים על התעללות בי-ם ייבחנו מחדש

לחדשות 13 נודע כי בכוונת המשטרה לבחון שוב את התלונות על מקרי התעללות ב-108 ילדים בבירה, שנחשפו ב"המקור" • מחר ישודר החלק השני של התחקיר

זמן צפייה: 01:04:03

המשטרה תבחן מחדש את התלונות על התעללות בילדים בירושלים, בעקבות תחקיר "המקור", שחשף 108 עדויות של ילדים על מעשי זוועה שבוצעו בהם, לכאורה, בשכונות חרדיות בצפון העיר - כך נודע אמש (רביעי) לחדשות 13. מחר ישודר חלקו השני של התחקיר.

כזכור, לפני כחודש פורסם בערוץ 13 כי בשש השנים האחרונות העידו מאות ילדים על כך שהם שנפלו קורבן למעשי חטיפה, כאשר הוצאו באמצע היום ממסגרות הלימוד שלהן על ידי מבוגרים, הובאו למקומות מסתור שאינם מוכרים להם ועברו שורה של התעללויות. עשרות ילדים, הורים, מטפלים, פסיכולוגים ואנשי משטרה העידו על מה שהתרחש בשורת שכונות בעיר במשך קרוב לעשור.

לכתבות נוספות בנושא >> 

תחקיר "המקור" על "הסוד האפל בי-ם": האם המשטרה התרשלה בחקירה?

"המקור": תלונות הילדים בי-ם על חטיפה והתעללות – וסגירת התיק

"מזועזע": תגובות חריפות עקב תחקיר "המקור" על ההתעללות בי-ם

ילד בטיפול אצל עובדת סוציאלית
ילד בטיפול אצל עובדת סוציאלית | צילום: חדשות 13

חקירת המשטרה, שנמשכה כשלוש שנים, לא הניבה דבר - והתיק נסגר. החוקרים טענו שלא זכו לשיתוף פעולה מצד הקהילות החרדיות. אנשים ספורים נתפסו, אך גם כיום ממשיכות להגיע עדויות - ולא נעשה דבר. הדיווחים החלו לצוץ במסגרות טיפוליות שונות על ידי ילדים משכונות שונות בירושלים, שאינם מכירים זה את זה.

ברברה רייכר, עובדת סוציאלית ומטפלת משפחתית, העידה כי ילדים סיפרו כי "חטפו אותם מכל מיני מסגרות" וכי שליש מ-30 הילדים שהכירה את סיפורם העיד על מקרים דומים. כבי לאפין, פסיכותרפיסטית שטיפלה בכ-20 ילדים שנפגעו, העידה כי במהלך הטיפולים שערכה, אחד הילדים ביקש מבובה של שוטר ש"יגיד לאיש הרע להפסיק להכאיב לילדים קטנים".

אחותו של הילד, הגיעה גם היא לטיפול, וסיפרה כיצד הוצאה מהגן ונלקחה למקום, שם פגשה ילדים נוספים ואת אחיה. אמה סיפרה כי בציורים שהייתה מציירת היו נראים "ילדים עצובים עם דמעות ופחד, עם אזיקים. וילדים קטנים עם ידיים בכל מיני מקומות על הדף, מלא ידיים".

בחודשים האחרונים נאספו נתונים מ-17 אנשי מקצוע שראו בשנים האחרונות מאות ילדים. אחת מנשות המקצוע סיפרה כי "כמה מהילדים דיווחו על דברים שונים למשל שנתנו להם סמים, ממתקים שגורמים להם להירדם, תחושה שהם היו מטושטשים, ילד אחד סיפר שדקרו אותו, ילדים דיברו על טביעה מתחת למים". מעדות נוספת עלה כי הילד "התחיל לדבר על משהו שהיו שמים לו בעיניים". אנשי מקצוע שהעידו במשטרה העריכו כי הילדים נפגעו על ידי קבוצה מאורגנת, אלא שהמשטרה לא הצליחה להוכיח קשר בין המקרים.