מגעים להסדר טיעון בין הפרקליטות לשר לשעבר חיים כץ

הפרקליטות הגישה בקשה לדחות את הדיון שאמור להתקיים מחר בעתירה נגד החסינות שהעניקה הכנסת לכץ. זאת, בשל מגעים אינטנסיביים שכוללים גם הסדר טיעון בכתב האישום נגדו וגם הסרת החסינות

זמן צפייה: 00:32

הפרקליטות הגישה הערב (שלישי) בקשה לדחות את הדיון שאמור להתקיים מחר נגד החסינות שהעניקה הכנסת לשר לשעבר חיים כץ. זאת, בשל מגעים אינטנסיביים שמתקיימים בין הפרקליטות לכץ, הן על הגעה להסדר טיעון בכתב האישום והן על הסרת החסינות.

כזכור, לפני כחודש, כחמישה חודשים לאחר שהשר לשעבר קיבל חסינות מהכנסת - היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מסר לבג"ץ את חוות דעתו בעניין, וטען כי יש לבטל את החסינות שמגנה על כץ, הנאשם בעבירות מרמה והפרת אמונים, מפני דין פלילי. "המלצת ועדת הכנסת היא בטלה וחסרת תוקף", אמר היועמ"ש, "ולכל הפחות יש להורות על ביטולה, כיוון שהתקבלה בחוסר סמכות או בחריגה מסמכות".

עוד בחדשות 13:

גמזו מזהיר: "עסקים שיעברו על מגבלת ההתקהלות – ייסגרו"

בנק ישראל: הסיכון שנשקף ליציבות המשק – עלה לבינוני עד גבוה

ח''כ חיים כץ ואביחי מנדלבליט
ח''כ חיים כץ ואביחי מנדלבליט | צילום: עדינה ולמן דוברות הכנסת

מנדלבליט הדגיש כי ההחלטה לוקה ביישום שגוי של עילות החסינות, כך שבמקום לתת נימוקים המתייחסים לסיבה בגינה כץ צריך לקבל חסינות - הדיונים בוועדה עסקו בעיקר בשאלה אם בכלל נעברה עבירה פלילית בפרשה. היועמ"ש הוסיף כי "שורת חברי כנסת השמיעו עמדה לפיה המעשים כלל אינם מקימים כל עבירה, כי כץ לא פעל בניגוד עניינים ולא הציג מצג תרמיתי. לא ניתן משקל הולם לחומרת המעשים".

מקורבים לכץ מסרו בתגובה לדבריו של מנדלבליט כי "אם חסינות חברי הכנסת לא תקפה על פעולות שמטיבות עם הציבור - יש לבטל לגמרי את חוק החסינות". לדבריהם, "חיים כץ פעל במסגרת עבודתו, במטרה למנוע תספורות שביצעו בעלי הון בכספי החסכון של אזרחי ישראל. החוק שחוקק לפני כעשור הוכיח את עצמו ובלם פגיעה בכספי המשקיעים והחוסכים בקרנות הפנסיה. כתב האישום נולד מחוסר הבנה בעבודת המחוקק. הטענה שלחברי הכנסת אין סמכות להעניק חסינות היא סטירה לסמכות הכנסת".

השר לשעבר וחבר הכנסת חיים כץ
השר לשעבר וחבר הכנסת חיים כץ | צילום: רפי קוץ

כאמור, בחודש פברואר אישרה מליאת הכנסת חסינות לכץ עד לאחר הבחירות ברוב של 63 קולות אל מול 42 מתנגדים ואחד שנמנע. ראש הממשלה בנימין נתניהו הפר את הסכם הקיזוז עם ח"כ תמר זנדברג ממרצ, שנעדרה מההצבעה משום שילדה יום קודם לכן, והצביע בעד מתן החסינות.

טרם ההצבעה, כץ נאם בישיבת המליאה והתייחס לחוק שקידם ובגינו הוא נאשם: "שקל אחד לא נכנס לכיסי מהחוק הזה או לכיסו של מוטי בן ארי. החוק נועד למנוע פגיעה בכספי הפנסיה של כלל ציבור המשקיעים והוא מהווה תמרור אזהרה לכל בעלי השליטה, שבמידה והם לא ישלמו את התחייבויותיהם, הם יצאו ניזוקים. מאז ינואר 2011 ועד היום החוק הזה גרם לכך שלא נוצר מצב שבעל שליטה לא הגיע להסדר חוב".

כץ גם התנצל על פעולותיו ואמר כי "להבנתי, פעלתי בהתאם לתקנון הכנסת, לפי כללי האתיקה ולפי הייעוץ המשפטי של הכנסת, אבל אני מקבל שטעיתי, כפי שקבעה ועדת האתיקה של הכנסת, שהיה טעם לפגם מטעמי נראות, בכך שלא אמרתי שמוטי חבר שלי, ואני מצטער על כך".