מעצרו של המטפל החשוד ברצח החוסה בחיפה הוארך בשישה ימים

בית משפט השלום בחיפה האריך עד ליום שני את מעצרו של מוחמד חטיב בן ה-19, החשוד שהתעלל ורצח את אפרים בן ברוך בן ה-29, בבית דיור מוגן בחיפה

זמן צפייה: 00:25

בית משפט השלום בחיפה האריך היום (חמישי) בשישה ימים את מעצרו של מוחמד חטיב בן ה-19, החשוד שהתעלל ורצח את החוסה אפרים בן ברוך בן ה-29, בבית דיור "רמת חיפה" שבחיפה.

כזכור, ביום שישי נקבע מותו של בן ברוך בבית החולים בני ציון שבעיר, שם אושפז מאז אירוע ההתעללות במצב אנוש. עו"ד דן זילברמן, המייצג את משפחת בן ברוך, מסר: "בני המשפחה ואנוכי מחכים לעדכונים נוספים מהמשטרה לאחר סיום הליך הנתיחה באבו כביר. אין לנו ספק כי הסיבה למותו של אפרים מקורה באלימות הקשה מצד המטפל. יש למצות את הדין עם המטפל, הנהלת המעון וכל יתר האחראים, שמבחינתו אשמים במעשה ובתוצאה הקשה והמצערת שהביאה למותו של אפרים".

לכתבות נוספות בנושא >>

מעצרו של המטפל הסיעודי החשוד ברצח חוסה הוארך בארבעה ימים

בעקבות מות החוסה בחיפה: המטפל העצור חשוד ברצח

מת מפצעיו החוסה שלפי החשד עבר התעללות במעון בחיפה

מוחמד חטיב החשוד בתקיפת החוסה
מוחמד חטיב החשוד בתקיפת החוסה | צילום: חדשות 13

עו"ד ראניה סרוג'י שמייצגת את החשוד מטעם הסניגוריה הציבורית, אמרה בתום דיון הארכת המעצר הקודם, שהתקיים ביום ראשון: "בית המשפט קיבל את טענותינו וקבע בהחלטתו כי הראיות אינן מלמדות שמעשיו של חטיב הן שגרמו לתוצאה הטראגית. אנו מצפים מהמשטרה לחקור את גרסתו של חטיב ובכלל זה את התנהלות המוסד לאורך כל הדרך. המשטרה ביקשה חהאריך את המעצר בעשרה ימים ובית המשפט האריך את המעצר בארבעה ימים".

מטעם המעון נמסר לאחר האירוע כי "הנהלת המעון מרכינה ראש ומשתתפת בצערה של המשפחה ועושה כל שביכולתה לתמוך בה ברגעים קשים אלו. נדגיש כי מלבד הדיווח המיידי על ידי הנהלת המעון, מיד עם היוודע המקרה הוגשה התלונה. אנו רואים בחומרה מקרים מסוג זה, לא נסכים לסבול התנהגות אלימה מכל סוג שהיא ונטפל במקרים מסוג זה במלוא חומרת הדין. אנו ממשיכים במחויבותינו למשפחות הדיירים לעשות את המיטב על מנת לעמוד בסטנדרטים גבוהים ובכדי להבטיח את ביטחונם האישי של דיירי המעון".

ביום רביעי, דחה בית המשפט המחוזי בחיפה את ערעורו של חטיב, וקבע כי יישאר במעצר עד ליום ראשון, בהתאם להחלטה להאריך את מעצרו יום קודם לכן. נציג המשטרה טען בדיון בבית המשפט כי חטיב חשוד ב-11 מקרי תקיפה נגד החוסה באותו היום. מנגד, טענה עורכת הדין ראניה סרוגי כי אין לכך אף הוכחה וכי מעולם לא תקף איש. במקביל, המשטרה בדקה את האפשרות כי החשוד תקף חוסים נוספים.

החוסה שע''פ החשד עבר התעללות
החוסה שע''פ החשד עבר התעללות | צילום: חדשות 13

ביום שלישי, נמסר ממעון "רמת חיפה" כי "ההנהלה רואה בחומרה שאין גדולה ממנה מקרים מסוג זה, ומיד עם היוודע הפרטים פנתה למשטרה. העובד המדובר עבד במעון פחות מחודשיים, ועם היוודע המקרה הוא הושעה באופן מיידי ופוטר לאחר שימוע".

לאחר האירוע, כתבה אחותו של בן ברוך פוסט בפייסבוק ובו תיארה את שאירע לטענת אחיה. "כשהגענו למיון, ראינו את אפרים משותק בידיים וברגליים וכולו חבול וסימני חניקה", סיפרה. "הוא ענה לי 'המדריך מחמד חנק אותי ויצאה לי הלשון, והוא דפק לי את הראש בקיר, משך לי את הרגליים ואת הידיים והרביץ לי בבטן'. ואת כל זה הוא מספר כשאין לו קול - ונאלצתי לקרוא שפתיים שלו. הוא היה כל כך מפוחד".

שירה רודרמן, מנכ"לית קרן משפחת רודרמן, מסרה בתגובה למקרה: "האשפוז של הדייר במוסד סיעודי בחיפה מזעזע, והוא מחייב אותנו להבין שמדובר בבעיה מערכתית רחבה הרבה יותר, ששורשה בהעדפת מוסדות סגורים על פני דיור בקהילה".

"דיור בקהילה הוא מפתח למציאת פתרון לעוולות ולספורי הזוועה שקורים במוסדות, הרחק מעיניי הציבור. יש תחושה כי המוסדות הם מקומות מוגנים, אך בפועל ההיפך הוא הנכון. אנשים הגרים במוסדות חשופים יותר לאלימות מילולית ופיזית. הזכות להיות חלק מקהילה, היא זכות יסוד לכל אזרח במדינת ישראל ותפקיד הממשלה לאפשר לאנשים עם מוגבלות לממש זכות זו, תוך מתן תמיכה ולווי להשתתפות מלאה בקהילה".