מת מפצעיו החוסה שלפי החשד עבר התעללות במעון בחיפה

אפרים בן ברוך בן ה-29 שהוכה לכאורה על ידי מוחמד חטיב בבית דיור מוגן בעיר, הלך לעולמו בביה"ח בני ציון. עורך דינו: "אין ספק שהסיבה למוות היא האלימות"

זמן צפייה: 00:30

אפרים בן ברוך בן ה-29, החוסה שעל פי החשד עבר התעללות במעון בחיפה על ידי המטפל מוחמד חטיב בן ה-19 לפני כשבוע וחצי, מת הלילה (שישי) בבית החולים בני ציון שבעיר. בן ברוך אושפז מאז האירוע במצב אנוש, והלילה כאמור הלך לעולמו.

עו"ד דן זילברמן, המייצג את משפחת בן ברוך, מסר: "בני המשפחה ואנוכי מחכים לעדכונים נוספים מהמשטרה לאחר סיום הליך הנתיחה באבו כביר. אין לנו ספק כי הסיבה למותו של אפרים מקורה באלימות הקשה מצד המטפל. יש למצות את הדין עם המטפל, הנהלת המעון וכל יתר האחראים, שמבחינתו אשמים במעשה ובתוצאה הקשה והמצערת שהביאה למותו של אפרים".

לעוד כתבות בנושא:

נדחה ערעור החשוד בתקיפת חוסה: "תקף 11 פעמים באותו היום"

מטפל בהוסטל בשרון נעצר בחשד לביצוע מעשה מגונה בחוסה

חרף התיעוד: החשוד בהתעללות בנכה צה"ל שוחרר למעצר בית

החוסה שע''פ החשד עבר התעללות
החוסה שע''פ החשד עבר התעללות | צילום: חדשות 13

ביום רביעי, כזכור, בית המשפט המחוזי בחיפה דחה את ערעורו של חטיב, החשוד כאמור בתקיפה שבוצעה לכאורה בבית דיור מוגן "רמת חיפה", וקבע כי יישאר במעצר עד ליום ראשון, בהתאם להחלטה להאריך את מעצרו יום קודם לכן.

נציג המשטרה טען בדיון בבית המשפט כי חטיב חשוד ב-11 מקרי תקיפה נגד החוסה באותו היום. מנגד, טענה עורכת הדין ראניה סרוגי כי אין לכך אף הוכחה, וכי מעולם לא תקף איש. במקביל, המשטרה בודקת את האפשרות כי החשוד תקף חוסים נוספים.

ביום שלישי, נמסר ממעון "רמת חיפה" כי "ההנהלה רואה בחומרה שאין גדולה ממנה מקרים מסוג זה, ומיד עם היוודע הפרטים פנתה למשטרה. העובד המדובר עבד במעון פחות מחודשיים, ועם היוודע המקרה הוא הושעה באופן מיידי ופוטר לאחר שימוע".

מחמד חטיב החשוד בתקיפת החוסה
מחמד חטיב החשוד בתקיפת החוסה | צילום: חדשות 13

לאחר האירוע, כתבה אחותו של בן ברוך פוסט בפייסבוק ובו תיארה את שאירע לטענת אחיה. "כשהגענו למיון, ראינו את אפרים משותק בידיים וברגליים וכולו חבול וסימני חניקה", סיפרה. "הוא ענה לי 'המדריך מחמד חנק אותי ויצאה לי הלשון, והוא דפק לי את הראש בקיר, משך לי את הרגליים ואת הידיים והרביץ לי בבטן'. ואת כל זה הוא מספר כשאין לו קול - ונאלצתי לקרוא שפתיים שלו. הוא היה כל כך מפוחד".

שירה רודרמן, מנכ"לית קרן משפחת רודרמן, מסרה בתגובה למקרה: "האשפוז של הדייר במוסד סיעודי בחיפה מזעזע, והוא מחייב אותנו להבין שמדובר בבעיה מערכתית רחבה הרבה יותר, ששורשה בהעדפת מוסדות סגורים על פני דיור בקהילה".

"דיור בקהילה הוא מפתח למציאת פתרון לעוולות ולספורי הזוועה שקורים במוסדות, הרחק מעיניי הציבור. יש תחושה כי המוסדות הם מקומות מוגנים, אך בפועל ההיפך הוא הנכון. אנשים הגרים במוסדות חשופים יותר לאלימות מילולית ופיזית. הזכות להיות חלק מקהילה, היא זכות יסוד לכל אזרח במדינת ישראל ותפקיד הממשלה לאפשר לאנשים עם מוגבלות לממש זכות זו, תוך מתן תמיכה ולווי להשתתפות מלאה בקהילה", לשון תגובת רודרמן.