החשד להתעללות בתקוע: במשטרה בוחנים תלונות קודמות על הגננות

שלוש עובדות הגן בגוש עציון שנעצרו לאחר עדותה של סייעת שעבדה במקום יובאו היום לדיון בהארכת מעצרן. בסביבתן טוענים כי מדובר בתלונת שווא הנובעת מסכסוך בין הסייעת לצוות הגן

זמן צפייה: 01:57
שלוש הגננות בגן הפרטי בתקוע, שנעצרו אתמול בחשד להתעללות בילדים לאחר שסייעת העובדת בגן הגישה נגדן תלונה במשטרה, יובאו היום (שני) לדיון בהארכת מעצרן בבית משפט השלום בירושלים. במשטרה בוחנים תלונות ישנות נגד צוות הגן הפרטי. הסייעת שהתלוננה לא סיפקה בתלונתה תיעוד של ההתעללות לכאורה, ובמשטרה בודקים כעת האם הותקנו במקום מצלמות שתיעדו את שגרת הגן. בעדותה במשטרה, שהגיעה לידי חדשות 13, סיפרה הסייעת כי הממונים עליה התעלמו מטענותיה הקשות כלפי הגננות. "במשך מספר שבועות ראיתי הכול ולא יכולתי לשתוק. ראיתי הטחת תינוקות בלול, מניעת אוכל, טלטול, מכות, השפלות, והתעללות פיזית ונפשית", סיפרה. "האווירה הייתה קשה. בהתחלה פניתי לממונים, אבל אף אחד לא הקשיב לי ואף איימו עלי בפיטורים. לא יכולתי לשתוק יותר ופניתי למשטרה". מנגד, בסביבת הגננות החשודות טוענים כי מדובר בעלילת שווא הנובעת מסכסוך בין צוות הגן לסייעת שהתלוננה: בעלה של אחת העצורות אמר בדיון כי "מדובר בוויכוח בין מטפלות צעירות. אין שום התעללות, אפילו הסרטונים מראים שרק הרימה ילד ללול. עובדה שאין כאן הורים שצועקים". כאמור, כפי שפורסם לראשונה בחדשות 13, שלוש גננות שעובדות בגן בתקוע שבגוש עציון נעצרו ונחקרו באזהרה בחשד שהתעללו בפעוטות עליהם השגיחו. החקירה נפתחה לאחר שסייעת שעובדת בגן נחשפה, לכאורה, להתעללות והחליטה לפנות למשטרה ולהגיש תלונה בסוף השבוע האחרון. עוד בחדשות 13: "שום דבר לא ינחם": 17 שנות מאסר לסייעת שהרגה את יסמין וינטה הצתת בית הגננת המתעללת: שני חשודים נוספים נעצרו פרסום ראשון: 3 גננות מגוש עציון נעצרו בחשד שהתעללו בפעוטות
פעוטון (אילוסטרציה)
פעוטון (אילוסטרציה) | צילום: shutterstock
אתמול גזר בית המשפט המחוזי מרכז 17 שנות מאסר בפועל על אינה סקיבנקו, הסייעת שהודתה בהריגת הפעוטה יסמין וינטה בפעוטון בפתח תקווה במאי אשתקד, במסגרת עסקת טיעון. בנוסף, גזר בית המשפט על הסייעת 18 חודשי מאסר על תנאי, ותשלום קנס בגובה 120 אלף שקלים. על רקע העונש שנגזר על סקיבנקו, ביום רביעי ב-19:00 תתחדש מחאת ההורים, ותתקיים הפגנה נוספת בשבעה מוקדים ברחבי הארץ, בהם מול קריית הממשלה בתל אביב ומול בית ראש הממשלה נתניהו בירושלים. אחז אגם, יו"ר ועד הורי הגנים הארצי וממארגני המחאה התייחס לגזר הדין, ואמר: "אנחנו רואים כי למרות העובדה שעשרות אלפי הורים יצאו אל הרחובות, המחוקקים עדיין לא הפנימו את חומרת הדברים. לפני שבוע התחייב שר החינוך לקחת את תחום גילאי לידה עד שלוש תחת אחריותו, אולם אתמול בריאיון שקיים לתקשורת לא טרח להזכיר זאת כלל. נראה כי ההבטחות שהתקבלו היו למראית עין ועל כן, מבחינתנו נמשיך לקיים את המאבק, ואנחנו מזמינים את ההורים לשוב ולצאת לרחובות להשמיע את זעקתם ביום רביעי הקרוב". המועצה לשלום הילד מסרה בתגובה לפסק הדין כי "אין עונש חמור מספיק בספר החוקים למעשה הנורא של הריגת תינוקת על ידי המטפלת שלה, שאמורה הייתה להגן על שלומה ולטפל בה במסירות".
מאות מפגינים חוסמים את מרכז הכרמל בהפגנות מחאה של הורים נגד התעללות בגני ילדים ובפעוטונים
מאות מפגינים חוסמים את מרכז הכרמל בהפגנות מחאה של הורים נגד התעללות בגני ילדים ובפעוטונים | צילום: חדשות 13
בתוך כך, החליטה אתמול פרקליטות המדינה להותיר על כנה סגירת תיק התעללות נגד גננת בירושלים. לפני כשנה נחשפו בערוץ 13 הקלטות בהן נשמעת הגננת כשהיא לכאורה משדלת את הילדים להכות זה לזה וקיללה אותם. עם זאת, הפרקליטות קבעה כי תלונות ההורים בגן לא הסתמכו על עדויות ילדיהם אלא על הקלטת הסתר שביצעו הוריו של אחד הילדים – אשר לא קבילות לשימוש משפטי.
מוקדם יותר אתמול נעצרו שני צעירים בני 20 ו-26, תושבי ראש העין המוכרים למשטרה, בחשד למעורבות בהצתת ביתה של הגננת המתעללת כרמל מעודה. הם יובאו בהמשך היום לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום בפתח תקווה. במקביל, החשוד הנוסף בהצתה, אדיר רצון בן ה-18 מקרני שומרון, יובא גם כן לבית המשפט לדיון בהארכת מעצרו.
ביום שישי הותר לפרסום כי אדיר רצון הוא הצעיר החשוד בהצתת ביתה של מעודה בסוף השבוע שעבר. לפי נציג המשטרה בדיון הקודם שנערך ביום ראשון השבוע, הצעיר אוכן בזירה וככל הנראה פעל לבדו. זאת, לאחר שאמש תועד החשוד במצלמות כשהגיע, לכאורה, עם רכב פרטי למקום. אף על פי כן, עדיין לא בוצע חיפוש בביתו.