העליון: יש לאפשר לזוגות מאותו מין לגשת להליך פונדקאות בישראל

בג"ץ החליט פה אחד כי יש לאפשר לזוגות חד מיניים וגברים יחידים בעלי זיקה גנטית ליילוד לקבל גישה להסדר בארץ. אם חוק הפונדקאות לא יתוקן בהתאם - ביהמ"ש יבטל אותו. "יום דרמטי ומרגש"

זמן צפייה: 01:16

בית המשפט העליון קבע היום (חמישי) פה אחד שיש לאפשר לזוגות בני אותו המין ולגברים יחידים בעלי זיקה גנטית ליילוד גישה להסדר פונדקאות בישראל. בית המשפט נתן למדינה שנה לתקן את הסדר הפונדקאות הקבוע בחוק, ובמידה ולא יתוקן - הוא יבוטל.

בנימוקי בג"ץ נכתב כי הוראות הסדר הפונדקאות הנוכחיות, המונעות מגברים יחידים ומבני זוג מאותו מין את האפשרות לעשות שימוש בהסדר פונדקאות, "פוגעות פגיעה בלתי מידתית בזכות לשוויון ובזכות להורות של קבוצות אלו, ואינן חוקתיות. פגיעתו של החוק בזכות להורות ובזכות לשוויון היא משמעותית ונזקה רב".

עוד צויין בהחלטה כי "החרגתה הגורפת של קבוצת הגברים ההומוסקסואלים מתחולתו של הסדר הפונדקאות נחזית כהפליה 'חשודה', המייחסת מעמד נחות לקבוצה זו, ובכך גלומה פגיעה נוספת, קשה ומשפילה בכבוד האדם על בסיס מגדר או נטייה מינית".

לכתבות נוספות בנושא >> 

זוג מהמרכז לרה"מ: סייע להבאת בננו שהובא בהליך פונדקאות בחו"ל

המחאה על חוק הפונדקאות: עשרות מפגינים חסמו את צומת עזריאלי

נתניהו על חוק הפונדקאות: "אני תומך, אך אין רוב בקואליציה"

הפגנות הלהט''ב בת''א נגד חוק הפונדקאות
הפגנות הלהט''ב בת''א נגד חוק הפונדקאות | צילום: חדשות 13

איתי פנקס ארד, שהגיש את העתירה יחד עם עמותת "תמוז", אמר לחדשות 13: "ניצחון אדיר אחרי שנים ארוכות של מאבק. זה ניצחון של אלפי ישראלים שמחכים להקים משפחה בישראל

שר המשפטים אמיר אוחנה הגיב לפסיקה ואמר כי "למותר לציין שאני תומך בכל ליבי בחופש לפונדקאות גם לזוגות בני אותו המין. באופן עקרוני, אני שמח מתוכן פסיקת ביהמ"ש העליון – התומכת בדיוק בדברים בהם אני מאמין. יחד עם זאת, אני חייב גם להישאר נאמן לעקרונותיי: מי שאמור לקבל את ההכרעות הערכיות בדמוקרטיה, זה הציבור באמצעות נבחריו, כלומר – הכנסת".

ח"כ יוראי להב הרצנו (כחול לבן): "טוב עשה בג"צ שתיקן את החוק המפלה שחוקק נתניהו בכנסת ה-20, שסימן ואסר רק על הומואים להביא ילדים בפונדקאות. שמח שבג"צ תיקף את ההכרה שלכולם מגיע להיות הורים".

יו"ר מרצ ח"כ ניצן: "החלטת בית המשפט היא ניצחון לקהילה הגאה שלנו ולכל מי שמאמין במדינה חופשית, שוויונית ושפויה. כבוד לבית המשפט שעושה סוף סוף צדק לאחר שנים של אפליה שהובילה הממשלה. אם לא נשמור על מעמדו של בית המשפט לא יהיו עוד פסיקות צודקות כאלה".

מחאת הלהט''ב בכיכר רבין
מחאת הלהט''ב בכיכר רבין | צילום: חדשות 13

יו"ר עמותת "אבות גאים" עוז פרבין: "זהו יום דרמטי ומרגש, שבו ישראל עושה סוף סוף צעד למשפחת המדינות המתקדמות בעולם ביחס לזכויות להט"ב. אנחנו מאושרים מכך שאחרי עשר שנים, בג"ץ קיבל החלטה אמיצה ונכונה, שעושה צדק כלכלי וחברתי לעשרות אלפי זוגות להט"בים. גם אם יש עוד דרך לעשות כדי להגיע לשוויון מלא, מהיום כולנו יכולים להקים משפחה לתפארת – בדיוק כמו כולם".

יו"ר האגודה למען הלהט"ב, הילה פאר: "מדובר בהחלטה היסטורית למדינת ישראל, לקהילה הגאה ולאלפי זוגות ישראליים שיממשו את זכותם הבסיסית להיות הורים. יומיים אחרי יום המשפחה, אנחנו גאים וגאות להיות מי ומה שאנחנו בכל מקום במדינה שלנו. זאת התשובה להסתה ולאפליה שמגיעה גם היום מנבחרי הציבורי וממשרדי הממשלה. כולנו תקווה שבשבוע הבא תיבחר ממשלה שתקדם שיוויון זכויות רחב לקהילה הגאה בכל התחומים".