אם הילדה: "היא דורשת עימות עם החשודים בתקיפה – יש פה רשלנות"

אמה של בת ה-11, שסירבה לשתף בתחילה פעולה עם הרשויות, טוענת כי המשטרה מסרבת לדרישתה להתעמת עם הנערים החשודים בתקיפתה. "הילדה כבר פגועה, יותר מזה היא לא תיפגע"

זמן צפייה: 04:32

החשד לתקיפה המינית הקבוצתית בצפון: אמה של בת ה-11 שעל פי החשד הותקפה פעמים רבות על ידי קבוצת נערים, טוענת כי המשטרה התרשלה בחקירתה. "החקירה לא מתנהלת כמו שצריך", טענה בריאיון ל"החדשות עם יעקב אילון". "כשהילדה קמה ומתעקשת שהיא רוצה לעבור עימות עם כל אחד ואחד מהחשודים, המשטרה מסרבת לעימות כי הם לא רוצים לפגוע בה רגשית. הילדה כבר פגועה, יותר מזה היא לא תיפגע. גם לזה הם מסרבים – יש פה רשלנות".

"ברור פה לכל פה תיאום גרסה ממש טובה, שכל הנערים עומדים על אותה גרסה", הוסיפה. "היה להם מספיק זמן להתכונן ולדבר אחד עם השני כי כולם חברים שם. אני לא בהלם משום דבר".

האם סיפרה על חששותיה מפני המשך החקירה. "אני רוצה לראות לאן התיק יוביל אותנו. אני מקווה מאוד שהתיק לא ייסגר כמו שאני חוששת. אני רוצה להגיע עד לאן שאני יכולה להגיע, שהתיק הזה לא ייסגר בכזאת קלות".

עוד בחדשות 13:

"ילד אמר לאם הקורבן: 'אונסים את הילדה שלך כל יום'"

הותר לפרסום: 15 נערים נחקרו בחשד שתקפו מינית בת 11 בצפון

"לא מפסיקה לבכות": ארבעה בני 12 חשודים באונס קבוצתי של בת 11

0efdaf68 2798 4e68 A454 3a327a
הזירה בצפון שבה על פי החשד ילדה בת 11 הותקפה מינית | צילום: חדשות 13

לחדשות 13 נודע כי הילדה אמרה לחוקרים: "אני רוצה עימות עם החשודים שעצרתם, אני רוצה לשבת איתם ולראות אותם מספרים מה באמת קרה, לא לשמוע אותם משקרים. כי הם תקפו אותי כמה שבועות ברציפות - ולא פעם אחת".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "מיד עם קבלת הדיווח נפתחה חקירה ע"י משטרת ישראל בליווי והנחיה של גורמי הפרקליטות כמקובל. במקביל, עודכנו וזומנו גורמי הרווחה המוסמכים ע"פ חוק לחקור במקרים אלו. מטבע הדברים איננו מפרטים אודות חקירות מתנהלות אולם נציין כי מדובר בחקירה רגישה, מורכבת ומסועפת הנמצאת בעצומה ומטופלת ברגישות המתבקשת לאור החשדות לכאורה וגיל המעורבים. במסגרת החקירה עד כה עוכבו ונחקרו 15 קטינים, שמונה מעורבים נעצרו ובדיון בבימ"ש בבקשה להארכת מעצרם שוחחרו בתנאים מגבילים. משטרת ישראל תמשיך לחקור את המקרה במקצועיות וביסודיות במטרה להגיע לחקר האמת".

מוקדם יותר היום גוללה חברתה הטובה של אם הילדה, שעל פי החשד נפלה קורבן לתקיפה מינית חמורה על ידי נערים מאזור הצפון, את התפתחות הפרשה שנחשפה בעקבות בקשת חדשות 13, במסגרתה עוכבו לחקירה 15 נערים. בריאיון לחדשות 13 סיפרה כי "באחד הימים אחרי שהילדה יצאה מהבית ללא אישור, האם מצאה אותה בגן ציבורי. ילד אחד ניגש לאם ואמר לה: 'את יודעת שאונסים את הילדה שלך, כל יום', ואז האמא הגישה תלונה והילדה נלקחה למרכז חירום - ומאז ועד היום היא נמצאת שם".

החברה, שמלווה את האם באופן יומי, הוסיפה: "הילדה תצטרך להתמודד עם ההשלכות כל חייה. אנחנו מקווים שיהיה כתב אישום, אבל כמו שאני קוראת את המציאות לא נראה לי שזה יגיע לשם. הילדה מאוד נחושה, היא הבינה שמה שקרה לה זה אסון – פיזי ונפשי, והיא מוכנה להילחם בכל הכוח. יש לה משפחה תומכת שתעזור לה להילחם". "אנחנו מרגישים שנעשו פה הרבה מחדלים, המשטרה יכולה לתרץ תירוצים אבל הסיפור הזה היה יכול להיראות אחרת. גם כשעצרו את החשודים - שחררו אותם כעבור יומיים למעצר בית", המשיכה.

כאמור, המשטרה חושדת כי ילדה בת 11 מהצפון נפלה קורבן לתקיפה מינית חמורה. במסגרת החקירה עוכבו לחקירה 15 נערים מהצפון - חלקם נחקרו בחשד לעבירה של בעילת קטינה מתחת לגיל 14, ואחרים בחשד לעבירה של מעשה סדום. שמונה מהם נעצרו, ובדיון בבית המשפט הם שוחררו בתנאים מגבילים בשל חוסר ראיות.

אזיקים (אילוסטרציה)
אזיקים (אילוסטרציה) | צילום: רויטרס

הפרשה החלה לפני כמה חודשים, כאשר גורמי הרווחה באזור מגוריה של הילדה דיווחו למשטרה כי היא נעלמה מביתה. כעבור כמה שעות היא נמצאה, לא רחוק ממוסד חינוכי, והוחזרה לביתה. אלא שאז שוטר קיבל מידע ראשוני מקטין, לפיו הילדה הותקפה מינית על ידי מספר נערים, ובאחת הזירות שדובר עליהן נמצאו אמצעי מניעה. עם זאת, לא ברור אם יש קשר לתיק.

המשטרה פתחה בחקירה, אך הילדה, ששהתה אז במעון לילדים ונוער, התעקשה פעם אחר פעם כי לא עברה תקיפה. שבועיים לאחר מכן אמה של הילדה הגיעה לתחנת המשטרה וסיפרה כי הגיעה אליה עדות נוספת שבתה נפלה קורבן לתקיפה מינית על ידי מספר נערים. "אני רוצה שתתפסו אותם, אני רוצה שתחקרו מה עשו לבת שלי", אמרה לחוקרים. יש לציין כי בעבר נחשד שבגיל שש הותקפה הילדה מינית על ידי שני ילדים בני שמונה, אך התיק נסגר בשל גילם של המעורבים.

הנערים נעצרו - ושוחררו אחרי יומיים (אילוסטרציה)
הנערים נעצרו - ושוחררו אחרי יומיים (אילוסטרציה) | צילום: רויטרס

מהמשך החקירה התברר כי הנערים שבהם עסקה העדות שהגיעה לאם הם בני 16-12. בשלב זה החוקרים לקחו את הטלפון הסלולרי של בת ה-11 וגילו בו שורה ארוכה מאוד של התכתבויות, חלקן בעלות אופי מיני, בין הילדה למספר נערים. לאחר מכן הילדה הובילה את חוקרת הילדים אל המקומות שבהם נטען כי הותקפה, הצביעה ונתנה לשוטרים פרטים נוספים. את החקירה ליוו כל הזמן נציגים מפרקליטות מחוז הצפון.

חודשיים לאחר תחילת החקירה הילדה נלקחה לבדיקה רפואית בליווי אמה וחוקרי ילדים, אלא שהרופא אמר לנוכחים כי "חודשיים אחרי תקיפה מינית לכאורה אין טעם לעשות בדיקה ואין שום אפשרות לקבוע מה קרה חודשיים קודם בבדיקה מאוחרת כל כך".