קיצור העונש אושר: ערן מלכה שוחרר מהכלא לאחר יותר מארבע שנים

ועדת השחרורים נענתה לבקשת קצין המשטרה, שסיפק לרונאל פישר מידע בתמורה לשוחד, והוא סיים את עונשו. הפרקליטות קבעה כי מלכה עבר הליך שיקומי והסכימה למהלך לאחר שהביע חרטה על מעשיו

זמן צפייה: 00:23
ערן מלכה, קצין המשטרה מפרשת רונאל פישר, שוחרר היום (חמישי) לאחר שריצה כארבע שנים וחצי במאסר בעקבות הרשעתו בשוחד - לאחר שהעביר מידע רגיש מתוך חקירות לעורך הדין פישר. זאת, לאחר שוועדת השחרורים נעתרה לבקשתו לקצר שליש מעונשו. הפרקליטות קבעה כי מלכה עבר הליך שיקומי, והסכימה למהלך לאחר שהביע חרטה על מעשיו. "מלכה הוא למעשה היחיד שנתן את מלוא הדין בפרשה הסבוכה הזו, שכן נגד יתר הנאשמים התיק עדיין מתנהל, ואילו האסיר שבפנינו כבר בשלב החקירה הודה במיוחס לו ומסר 16 עדויות מפורטות", נכתב בהחלטת הוועדה. "מסע החרטה האישי של מלכה החל למעשה כבר בשלב החקירה מבלי ביקש לעצמו תמורה כלשהי". ועדת השחרורים קבעה כי מלכה הביע חרטה כנה וכי הוא "נחוש לעשות שינוי פנימי", וציינה כי עבר לאחרונה טיפול באגף השיקום, במשך שישה חודשים. משפטם של מעורבים נוספים בפרשה - עו"ד רונאל פישר ופרקליטת מחוז תל אביב לשעבר רות דוד, עדיין מתנהל בבית המשפט המחוזי בירושלים. עוד בחדשות 13: צה"ל: פעיל החמאס שנורה הרחיק פלס' מהגבול – מדובר באי הבנה הקטל בכבישים: אישה נהרגה בהתנגשות בין משאית לרכב סמוך לאשדוד חשד: בדה ניסוי בחומר שאינו קיים – וביצע מעשים מגונים בנשים
 רונאל פישר
רונאל פישר | צילום: חדשות עשר
בספטמבר 2015 גזר בית המשפט המחוזי בירושלים שמונה שנות מאסר בפועל על חוקר המשטרה הבכיר לשעבר, שהודה והורשע במרמה והפרת אמונים, גילוי בהפרת חובה, לקיחת שוחד, שיבוש הליכי משפט, קבלת דבר במרמה, ניסיון לקבלת שוחד והוצאת מסמך ממשמורת. בנוסף נגזרו עליו שנתיים מאסר על תנאי. "הנאשם פגע בעבודת המשטרה", קבעו השופטים בפתח הקראת גזר הדין, בו כינו את מלכה "חפרפרת". הם הוסיפו כי קצין המשטרה לשעבר "ביצע שורת עבירות לאורך ימים כחלק מתכנית עבריינית כמעט ממוסדת, ותוך שהוא מנצל את רום תפקידו ומעמדו, יוזם פעילות, מקבל שוחד וממשיך פעם אחר פעם".
רונאל פישר ורות דוד בעדות של ערן מלכה
רונאל פישר ורות דוד בעדות של ערן מלכה | צילום: ללא קרדיט
עוד נאמר בגזר הדין כי מלכה פגע באמון הציבור במשטרה: "הנאשם לא היה רק שומר סף של שלטון החוק. תפקידו היה מהותי עוד יותר, כמי שאמון להחזיק ולחזק את יסודות הבניין של שלטון החוק... אך הוא לא חיזק, אלא כרסם שוב ושוב ביסודות אלה. מודעותו למעשים מטה את הכף לכיוון הרף העליון של מתחם הענישה".

ב-2014 נעצר מלכה בחשד כי קיבל שוחד מעו"ד רונאל פישר. זאת לאחר שנחשד כי קיבל מפישר כספים לצורך "קידום ענייני לקוחותיו". בנוסף חשדו במח"ש כי לאורך שנה בילו פישר והקצין הבכיר בחו"ל בכמה הזדמנויות שונות, כשהם לכאורה נמצאים בניגוד עניינים.