"ניצל את מעמדו": 100 ימי עבודות צבאיות למב"ס הקריה לשעבר

בית הדין הצבאי גזר גם קנס כספי על אלוף משנה יגאל בן עמי, שהודה במסגרת עסקת טיעון בעבירות הפרת אימונים, שימוש ברכוש צה"ל שלא למטרות צבאיות והתנהגות שאינה הולמת

בית הדין הצבאי גזר היום (חמישי) עונש של 100 ימי עבודות צבאיות על מפקד בסיס הקריה לשעבר, אלוף משנה יגאל בן עמי, שהודה במסגרת עסקת טיעון בעבירות של הפרת אימונים, שימוש ברכוש צה"ל שלא למטרות צבאיות והתנהגות שאינה הולמת. העבודות יתבצעו במקום 89 ימי מאסר ו-11 ימי מחבוש. כמו כן, נגזר על בן עמי קנס כספי.

מגזר הדין עולה כי בן עמי ניצל את מעמדו על מנת לשנות שיבוץ ולהקל בתנאי שירות של חיילים, שהיה בקשרים חברתיים וכלכליים עם הוריהם. כך למשל, פעל להעברת בנו של אחד מחבריו, ששירת בחטיבת הצנחנים, לשירות במשרד קצין הרכב בבסיס הקריה. בהמשך, הקל בעונש שהוטל על אותו חייל בדין משמעתי, ובהזדמנות אחרת הורה לסגנו להימנע מלשפוט את החייל בשל עבירה שביצע ומסר לו כי "הוא יטפל בעניין בעצמו".

כמו כן, מגזר דין עולה כי בן עמי עשה שימוש פרטי בכלי רכב צבאיים ובחיילים תחת פיקודו לצרכיו אישיים. כך למשל, החל מאוגוסט 2017 ובמשך כשנה, כמעט מדי שבוע, ניצל בן עמי את רכב הצבאי לצרכיו האישיים ואף נהג לחבר אליו עגלת נגרר, בה הסיע אופנועים שהיו ברשותו למקומות בהם רכב על האופנוע. בתקופה זו נהג בן עמי מפקודיו לבצע למלא את משימותיו האישיות שאינן במסגרת תפקידם הצבאי, וביניהם העברת האופנוע האישי שלו לטיפול במוסך אזרחי או איסוף רעייתו מביתם שבמושב שתולים לצורך ענייניה הפרטיים.

לפני כחצי שנה החליט בן עמי לפרוש מתפקידו לאחר שהוצא לחופשה כפויה בעקבות החקירות במצ"ח שהתנהלו נגדו. במהלך חקירותיו, אלוף מכהן בצה"ל הגיע למצ"ח למתן עדות פתוחה לאחר שבן עמי טען בחקירתו שאישר לו לקחת ג׳יפ מהקריה.

אל"ם רן כהן, הסנגור הצבאי הראשי, ואל"ם (מיל') אבי עמירם, שייצגו את הקצין, מסרו במהלך החקירות נגדו: "אל"ם יגאל בן עמי הוא קצין עתיר זכויות ומפקד ותיק ומוערך שמשרת בצה"ל ללא דופי למעלה מ-30 שנה ביחידות שדה ובחזית העשייה. הקצין נדהם מהחשדות נגדו והוא מכחיש אותם נחרצות. הקצין משתף פעולה באופן מלא בחקירה, משיב לכל השאלות ומציג בפירוט את תשובותיו וכן ראיות מצידו שסותרות את החשדות. אנו משוכנעים שהחשדות יתבדו וקוראים להשלמה מהירה של החקירה. הקצין ביקש לצאת לחופשה על מנת לאפשר את סיום החקירה במהירות בלא כל הפרעה. מפקדיו נעתרו לבקשה והוא מודה להם על כך".

מצה"ל נמסר: "צה״ל מחויב לשמור על טוהר המידות בשורותיו, וימשיך לפעול להטמעת עקרון זה ולמיצוי הדין עם כל מי שייכשל בהתנהגותו".