המשטרה השיבה למשפחתה של נאוה אלימלך עגילים שענדה ביום הרצח

היחידה הארצית לחקירת פשיעה חמורת ובין-לאומית, שהוציאה לאחרונה את גופתה של הילדה שנרצחה לפני 37 שנים, ממשיכה לבצע בדיקות פורנזיות מתקדמות. אחיה לחדשות 13: "אמא זיהתה את העגילים"

זמן צפייה: 01:47

רצח נאוה אלימלך: היחידה הארצית לחקירת פשיעה חמורת ובין-לאומית במשטרה השיבה למשפחתה של נאוה אלימלך, שנרצחה לפני 37 שנה, זוג עגילים שענדה ביום הרצח - כך הותר היום (רביעי) לפרסום. ההערכה היא שהוצאת שרידי הגופה מהקבר לפני כחודש היא כדי לבצע בדיקות פורנזיות מתקדמות. טרם התברר מה התוצאות של בדיקות אלו.

אחיה של נאוה, יעקב אלימלך, אמר לחדשות 13: "אמא שלי קיבלה את העגילים וזיהתה את העגילים, זה לא קל בכלל, עוברים עליה ימים לא קלים בכלל".

לפני כחודש פורסם בחדשות 13 הפרוטפיל שהרכיבו ביחידת להב 433 שבמשטרה לחשוד הפוטנציאלי ברצח אלימלך. לפי פרופיל המשטרה החשוד אמור להיות תושב המרכז כבן 70, עדיין בחיים, ובעל רקע פלילי. יותר ממאה בלשים, בעיקר סמויים, פועלים במסגרת התיק.

נאוה אלימלך
נאוה אלימלך | צילום: חדשות 13

כזכור, בית המשפט אישר למשטרה להוציא מהקבר את גופתה של הילדה נאוה אלימלך, שנרצחה בשנת 1982 - בשל התפתחות משמעותית בחקירה. הגופה הוצאה לצורך ביצוע פעולות חקירה נוספות, לאחר בחינה מחודשת של תיק החקירה ושל הממצאים שנאספו במהלך השנים בתיק. הוצאת הגופה התבצעה לפני זמן קצר בתיאום עם משפחת המנוחה, והיא הועברה למכון לרפואה משפטית באבו כביר.

פרשת הרצח ומציאת הגופה של אלימלך זעזעו המדינה בתחילת שנות השמונים. אלימלך, שהייתה בת 12 בלבד, יצאה בצהרי ה-20 במארס 1982 מבית הוריה שבבת ים לבית חברתה. היא השאירה פתק להוריה ובו כתבה: "לאמא ואבא ולכל המשפחה. אני הולכת לטייל, אל תדאגו, אני אחזור הביתה. אני אוהבת אתכם מאוד".

לאחר שהתברר כי לא הגיעה לביתה של חברתה, החלו החיפושים אחריה, תחילה על ידי בני משפחתה ובהמשך גם על ידי המשטרה. ביום העשירי לחיפושים מצאו מתעמלים בחוף הים בהרצליה את ראשה של הילדה ארוז בשקית ניילון. חלקי גוף נוספים שלה, גם הם בשקיות, נתגלו סמוך לחוף תל ברוך שבתל אביב. פתולוג שבדק את חלקי הגופה קבע כי הרצח בוצע עוד ביום היעלמותה.

לאחר הרצח, הקימה המשטרה צוות חקירה מיוחד שמנה כ-40 חוקרים ופעל כמה חודשים. החקירה הוגדרה כ"סבוכה במיוחד", כיוון שלא היה בידי החוקרים קצה חוט באשר לזירת הרצח וכלי הרצח. הצוות זימן לחקירה עשרות חשודים ברמות שונות, אך הפרשה לא נפתרה. במסגרת החקירה, נשלחו חלקים מגופתה של הנרצחת למעבדה בלונדון, בניסיון לזהות את הכלי שבו בוצע הרצח. ביוני 1983, הודעה המשטרה כי חקירת הרצח נתקלה במבוי סתום.

המודעה על היעדרותה של אלימלך, 1982
המודעה על היעדרותה של אלימלך, 1982

לאחר מציאת גופתה של אלימלך, כלבי גישוש משטרתיים שהריחו בגדים שלבשה, הובילו לביתו של תושב בת ים בשם דוד לוי, שם נמצאו תמונות שלה ושל חברותיה שצילם. במקום נערך חיפוש משטרתי אך לא נמצאו ממצאים נוספים. לוי, שהיה מצלם בנות מבית הספר "גורדון" בעירום - הורשע בפדופיליה וריצה עונש מאסר. ב-1998 עצרה המשטרה את עמוס ויהודה שלף כחשודים במעשה, אך שחררה אותם מחוסר ראיות.

כמו כן, נבדק גם חשד כי הרקע לרצח הוא לאומני. בינואר 1983, נעצר תושב עזה בחשד לביצוע המעשה, אך שוחרר מחוסר ראיות. זמן קצר לאחר מכן, טען הרמטכ"ל דאז רפאל איתן שהמעשה בוצע על רקע לאומני כמבחן כניסה לארגון טרור.