בג"ץ לממשלה: מני מנכ"ל למשרד המשפטים לא יאוחר מסוף דצמבר

בית המשפט הוציא צו המורה לשרים לאייש "במהירות הראויה" את התפקיד הבכיר. "מחלוקות קואליציוניות אינן יכולות לגבור על חובת הממשלה לפעול לאיוש משרות בכירות במינויי קבע"

 משרד המשפטים

שופטי בג"ץ הוציאו היום (חמישי) צו המורה לממשלה למנות מנכ"ל קבוע למשרד המשפטים לא יאוחר מסוף דצמבר. "חלפו שנה ושלושה חודשים מאז תמה כהונתה של מנכ"לית משרד המשפטים, ועד עתה לא מונה מנכ"ל של קבע למשרד", נכתב בצו. "מחלוקות קואליציוניות אינן יכולות לגבור על חובת הממשלה והגורמים המוסמכים לפעול לאיוש משרות בכירות במינויי קבע - במהירות הראויה".

בשבוע שעבר הוציאו שופטי בג"ץ צו מוחלט לממשלה, ודרשו לקדם את מינוי המפכ"ל. "חלפו שנתיים מאז הסתיימה כהונתו של המפכ"ל הקודם", נכתב בצו. "נוכח זאת ניתן הצו שמורה למשיבים לפעול להבאתו של מועמד לתפקיד המפכ"ל בפני הוועדה המייעצת לממשלה לעניין מינויים לתפקידים בכירים, במהירות הראויה".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

הממשלה אישרה: לא יוטלו בחנוכה סגר לילי ומגבלות נוספות

אחרי הפרסום בחדשות 13: הקבינט אישר לבתי אבות לבצע דיגום עצמי

סקר חדשות 13: המפלגה של סער יכולה למנוע מנתניהו להקים ממשלה

לפני כחודש פנה היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לבג"ץ, וביקש להוציא צו על תנאי לממשלה שיביא לקידום מינוי מפכ"ל המשטרה. זאת, לאחר שכבר כשנתיים אין מפכ"ל קבוע, בעוד ניצב מוטי כהן משמש כממלא המקום. שר הביטחון בני גנץ אמר בתגובה לפניית מנדלבליט כי "אי אפשר להשאיר מדינה בהמתנה - קורא למנות מפכ"ל ופרקליט מדינה, ולהשלים את כל המינויים בהקדם האפשרי".

בפנייתו כתב מנדלבליט כי "הסכמות קואליציוניות, כמו גם מחלוקות קואליציוניות, אינן יכולות לגבור על חובת הממשלה והגורמים המוסמכים לפעול לאיוש משרות בכירות במינויי קבע". עוד נכתב בפנייה כי היועץ סבור שאם לא הוצג נימוק שיצדיק את העיכוב במינוי המפכ"ל, יש להביא מועמד לתפקיד ב"מהירות ראויה".

שבועיים לפני כן פנה היועץ המשפטי לממשלה לבג"ץ וקבע כי "אין מנוס מהוצאת צו על תנאי לממשלה ולראש הממשלה בנימין נתניהו - שיסבירו מדוע לא ממנים מנכ"ל קבוע למשרד המשפטים". זאת לאחר ששבועיים לפני כן הודיע מנדלבליט במכתב ששלח לראש הממשלה בנימין נתניהו כי אין הצדקה לעיכוב מינוי הבכירים בשירות הציבורי. כמו כן, מנדלבליט הבהיר כי ככל שמינוי הבכירים ימשיך להתעכב, הוא יתקשה יותר להגן על התנהלות הממשלה בבג"ץ.