מנדלבליט מתלבט אם לקבוע שיש מניעה למנות את דן אלדד

בכירים משפטיים אמרו לחדשות 13 כי היועמ"ש שוקל האם להציג מורת רוח מול מינוי עורך הדין לתפקיד מ"מ פרקליט המדינה, שבוצע בניגוד לעמדתו על ידי השר אוחנה, או להביע התנגדות

זמן צפייה: 00:31

בכירים משפטיים אמרו הבוקר (שני) לחדשות 13 שהיועמ"ש מנדלבליט מתלבט האם לקבוע שיש מניעה למינוי של עורך הדין דן אלדד לתפקיד מ"מ פרקליט המדינה, או להציג מורת רוח מול המהלך - שבוצע בניגוד לעמדתו על ידי השר אוחנה.

לכתבות נוספות בנושא >>

בניגוד לעמדת היועמ"ש: אוחנה מינה את דן אלדד למ"מ הפרקליט

אורלי בן ארי: "מקבלי ההחלטות הם גברים – לא אוהבים את השונה"

מ''מ פרקליט המדינה החדש דן אלדד
מ''מ פרקליט המדינה החדש דן אלדד | צילום: חדשות 13

כזכור, שר המשפטים אמיר אוחנה מינה אתמול את אלדד לתפקיד מ"מ פרקליט המדינה. זאת, בניגוד להמלצתו של היועמ"ש אביחי מנדלביט למנות בכירים אחרים ."סעיף 23א' לחוק המינויים מורה כי השר ימנה מ"מ מקרב עובדי המדינה. לכן, שמות אחרים שהועלו בפני השר לא באו בחשבון", נמסר בהודעת המינוי.

עוד נמסר מאוחנה: "אני מברך את אלדד ומאחל לו בהצלחה, הניסיון והידע הרבים לצד התכונות המאפיינות אותו, הביאו אותי למסקנה שהוא האדם הנכון להוביל את הפרקליטות בעת הזו". בתגובה לכך, הודיע נציב שירות המדינה כי אלדד עומד בתנאי הסף לתפקיד – בניגוד לעמדתו בנוגע לאורלי בן ארי.

כזכור, שבעה אנשים רואיינו לתפקיד והוצעו ע"י היועץ: המשנים לפרקליט המדינה – עו"ד שלמה למברגר, עו"ד אורית קוטב, עו"ד נורית ליטמן, עו"ד ליאת בן ארי; פרקליטי המחוז הוותיקים – עו"ד עמית איסמן (אשר שימש גם כמשנה לפרקליט המדינה), עו"ד ליאורה חביליו ועו"ד ציון אילוז. עם זאת, לבסוף החליט אוחנה לבחור במועמד שאינו מופיע ברשימת ההמלצות של מנדלבליט.

שר המשפטים אמיר אוחנה
שר המשפטים אמיר אוחנה | צילום: החדשות 13

לפני כחודשיים אוחנה שלח מכתב תגובה ליועץ המשפטי לממשלה בנוגע למינוי מחליפו הזמני של פרקליט המדינה שי ניצן. במכתבו טען אוחנה כי אמנם החוק מחייב מינוי של עובד מדינה לתפקיד - אך אין חובה שיהיה זה בכיר בפרקליטות, וכי הוא יראיין מועמדים גם מחוץ לפרקליטות.

אוחנה התייחס גם להחלטתו של מנדלבליט להגיש את מועמדותה של ליאת בן ארי, פרקליטת מיסוי וכלכלה והתובעת בתיקיו של ראש הממשלה נתניהו: "אביע תמיהה על כי בין המועמדים מי שזה עתה זכתה במכרז שעמלתם עליו כה קשה לשכנע את נציב שירות המדינה מדוע הוא נחוץ עד מאוד - המשנה לפרקליט המדינה לעניינים כלכליים. כיצד יתנהלו העניינים הכלכליים בפרקליטות המדינה ביעילות כאשר המשרה החשובה והנחוצה תיוותר לא מאוישת?"