פרשת בזק: שלמה פילבר נחקר שוב ברשות לני"ע

מנכ"ל משרד התקשורת ומקורבו של ראש הממשלה נחקר פעם נוספת במסגרת החקירה המסועפת בפרשת בזק. החקירה מגיעה יממה לאחר פרסום דוח חמור של מבקר המדינה

הורחק ממשרד התקשורת. שלמה פילבר
הורחק ממשרד התקשורת. שלמה פילבר | צילום: פלאש 90 Yonatan Sindel
לאחר שנחקר אתמול בחשד לביצוע עבירות על טוהר המידות ועבירות ניירות ערך, מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר זומן היום (חמישי) פעם נוספת לחקירה במשרדי הרשות לניירות ערך. במקביל לפילבר נחקרים במשרדי הרשות מעורבים נוספים בפרשת בזק. ההערכות הן שבהמשך היום בית המשפט יטיל הגבלות שונות על מנכ"ל משרד התקשורת. רק לאחר שעניינו יובא בפני שופט ניתן יהיה לדעת עוד על מהות החשדות נגדו. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת החקירה מגיעה יממה לאחר פרסום דוח מבקר המדינה ובו מוצג היחס המועדף שקיבלה חברת בזק ממשרד התקשורת. לאורך הדוח כולו מופנית ביקורת חריפה ביותר מצד המבקר לעברו של פילבר, ונטען כי מנכ"ל משרד התקשורת קידם מהלכים לטובת בזק תוך שהוא "נוהג בצורה לא מקצועית". התזמון של החקירה במקביל לפרסום דוח המבקר הוא לא מקרי: מטרת החקירה היא בדיקת המניעים בהחלטה שלו לקדם את ביטול ההפרדה המבנית בבזק, ששווה לאלוביץ' מיליארד ו-800 מיליון שקלים. אתמול טען פילבר בחקירתו: כל ההחלטות היו ענייניות וללא שיקולים זרים.
אלוביץ', בעל השליטה בבזק (ארכיון)
אלוביץ', בעל השליטה בבזק (ארכיון) | צילום: איל יצהר, גלובס
עיקר החקירה אתמול התמקדה בדיוק בממצאים שמגלה דוח המבקר. החוקרים ניסו להבין מפילבר מה היה הדחף הגדול לפעול בצורה כל כך מקלה מול בזק. פילבר טען שלראש הממשלה בנימין נתניהו, שמקורב לשאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק, לא הייתה השפעה על דרך קבלת ההחלטות. על פי ההערכות כרגע, החקירה הזו צפויה להימשך גם בימים הקרובים. במסגרת חקירת הרשות לניירות ערך בפרשת בזק, קבע לפני שבועיים בית משפט כי בעל השליטה בחברה, שאול אלוביץ', יורחק מהחברה ונאסר עליו להתייצב במשרדי כל החברות בקבוצת יורקום-בזק. בית המשפט קבע כי אלוביץ', מנכ"ל yes, רון אילון, וסמנכ"ל הכספים בחברה מיכאל ניימן חשודים בעבירת דיווח לחוק ניירות ערך, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה, הפרת אמונים, עבירות מנהלים בתאגיד ושיבוש הליכי משפט. במקביל, לפני כשבועיים נחקרה מנכ"לית בזק סטלה הנדלר במשרדי הרשות לניירות ערך. הנדלר נחשבת למקורבת מאוד לשאול אלוביץ', שמינה אותה לאורך השנים לתפקידים ניהוליים רבים בקבוצת העסקים שלו. למרות חקירתה של הנדלר, בזק לא הוציאה על כך הודעה לבורסה, בניגוד למתחייב בחוק, ולא ברור מדוע צעד זה לא נעשה.