אחרי הסערה: הרב לוינשטיין יצא לחופשה

לאחר ששר הביטחון ליברמן דרש שיפסיק ללמד במכינה בעלי בעקבות דבריו נגד שירות נשים וקהילות נוספות, הרב יגאל לוינשטיין יצא לחופשה עד להודעה חדשה

הרב לוינשטיין, ארכיון

פרסום ראשון: הרב יגאל לוינשטיין, שיצא כנגד גיוס נשים ושר הביטחון אביגדור ליברמן איים לבטל את ההכרה בישיבת עלי בגלל דבריו, "יצא לחופשה" עד להודעה חדשה. בכך למעשה נכנע לוינשטיין לדרישת השר. במכתב ששלח היום (רביעי) לתלמידיו כתב: "כיוון שיצאתי לחופשת לימודים, אני מבקש לא לפנות אליי בזמן הלימודים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עם זאת, מהמכינה בעלי נמסר כי "הרב יגאל לוינשטיין ממשיך ללמד ולעמוד בראש מכינת בני דוד". בסביבת הרב אמרו מוקדם יותר כי "אין קשר בין החופשה שביקש הרב לוינשטיין כבר לפני חודשיים ובין הפרשה ודרישת שר הביטחון ליברמן".

לאחרונה הרב עורר מחלוקת לאחר שאמר בין היתר, כי "שיגעו לנו את הילדות". "מגייסים לנו אותן לצבא. הן נכנסות יהודיות, אך הן לא יהודיות בקצה. כל מערכת הערכים שלהן תשתבש... סדרי העדיפויות". בעבר השמיע אמירות קשות גם נגד אנשי קהילת הלהט"ב, אותם כינה "סוטים" – דברים שעוררו גם הם תגובות חריפות.

בסוף חודש מרס התייחס הרב לסערה ופרסם מכתב הבהרה לתלמידי המכינה בעלי - אך מאז לא נשמע קולו בנושא. בהודעה ששלח לתלמידים הסביר לוינשטיין חלק מהדברים מעוררי המחלוקת, אך לא סיפק כל התנצלות ולא חזר בו מדבריו. לוינשטיין טען במכתב כי "צריך להודיע לנוער המתגייס על המצב החדש שאליו הוא נכנס ולהתריע על כך. יש לתאר את האתגרים החדשים". הרב אף טען כי כמה מהדברים שהוצגו מתוך השיחה הוצאו מהקשרם.

"'נכנסת בחורה יהודיה ויוצאת לא יהודיה, לא במובן הגנטי' - בבית המדרש כולם מבינים שהכוונה לדתייה עד הסוף ולא לעזיבת הדת", הסביר הרב. "'תלכי לקרקל מי ירצה להתחתן איתך' - הדאגה שלנו היא ליראת שמיים של הבנים והבנות בתהליך ההשתלבות בחברה הכללית. הליכת בנות לגדוד הלוחם עלול לפגוע הן באופי הנשי והן ביראת שמיים".

הציב אולטימטום. ליברמן
הציב אולטימטום. ליברמן

"עמל לשלב נוער דתי בצבא"

במכתב אף יצא לוינשטיין נגד הטענה כי הפגין יחס מזלזל כלפי נשים. "זה ההיפך מכל השקפת עולמי", כתב. "התנועה הפמיניסטית נטלה בעלות ובלעדיות על מעמד האישה על פי השקפת עולם שאינה עולה בקנה אחד עם היהדות. הנשים נלקחו בשבי על ידי תנועה זו, ומי שמדבר נגד הפמיניסטיות משחרר את הנשים ונלחם למען מעלתן וכבודן".

מוקדם יותר באותו החודש פירסם הרב לוינשטיין התנצלות בעקבות דברים קשים שאמר נגד שילוב נשים בצה"ל – אולם סירב להתנצל על תוכן דבריו, כשהוא מתמקד בסגנון בו הם נאמרו בלבד. "חדרה לתוך צה"ל תפיסה פמיניסטית לא פשוטה", טען. "אני לא חוזר בי במילה אחת מהשקפת העולם שלי".

המכתב שנתלה במכינה
המכתב שנתלה במכינה

הרב לוינשטיין הסביר כי הדברים שאמר בנוגע לשילוב נשים בתפקידי לחימה נאמרו בסערת רגשות. "ודאי שהסגנון אינו ראוי", טען הרב וביקש להסביר את שאמר. "30 שנה אני עמל על דבר אחד - לשלב את הנוער הדתי הציוני בצבא ובמדינה".

בחודש מרס זומן הרב לוינשטיין, מראשי ישיבת ההסדר והמכינה בעלי, לשימוע במשרד הביטחון על רקע דבריו הבוטים נגד גיוס נשים - אך הזימון בוטל בשל הנחיות היועץ המשפטי. בעקבות דרישתו של השר, השיבו אז ראשי המכינה במתקפה והבהירו: "לא נשתף פעולה עם הדחת הרב. כמי שמחנכים את תלמידיהם על חשיבות חופש הביטוי, לא נשתף פעולה עם שום נסיון לפגוע בחופש הביטוי של רבני, תלמידי ובוגרי 'בני דוד'", נמסר מהמכינה - "בנוגע לתלמידי ההסדר, הרב לוינשטיין אינו מלמד בישיבת ההסדר".

''לא חוזר בי מהשקפת עולמי''
''לא חוזר בי מהשקפת עולמי'' | צילום: חדשות 2

בזימון ששיגר מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף אודי אדם, כתב כי "בכוונת שר הביטחון להסיר את ישיבת ההסדר בעלי מרשימת ישיבות ההסדר המוכרות". לדבריו, מהלך ההסרה של מכינת "בני דוד" מרשימת הישיבות המוכרות יימנע "אם יימסר לשר הביטחון כי פעילותו של הרב יגאל לוינשטיין בישיבת ההסדר, כרב, מורה ומחנך תופסק לאלתר".

"ההשתלחויות הקשות, החוזרות ונשנות, של הרב יגאל לוינשטיין, נגד נשים המשרתות בצה"ל ונגד אוכלוסיות אחרות של משרתים", נכתב בזימון שנשלח לראשי המכינה. "הכללתו של הרב בסגל ישיבת ההסדר, מעלה חשש, כי חניכי הישיבה, שכידוע הינם חייל צה"ל בשירות משולב, נחשפים לדעות האמורות הפוגמות במטרות הלימודים בישיבת ההסדר ותכנית הלימודים שלה, אשר אמורה לחנך לשירות ערכי ומלא בצה"ל וכיבוד הפיקוד של צה"ל וכלל המשרתים בו".

אדם המשיך: "בעקבות ההתבטאויות האמורות, פנה השר לרב לוינשטיין ודרש את התנצלותו ועזיבת תפקידיו במוסדות עלי, אולם עד כה בחר הרב שלא לעשות כן. אשר על כן, נתבקשתי על-ידי שר הביטחון להזמינך לשימוע בפנינו בטרם קבלת החלטה בסוגיות האמורות, על מנת שתוכל להשמיע טענותיך ועמדותיך בעניין".

יאיר שרקי השתתף בהכנת הידיעה.