חשד: הצית בלוני גז ליד פאב בירושלים

המשטרה עצרה תושב מזרח ירושלים בחשד שחיבל בבלוני גז במרכז העיר. במשטרה טוענים כי החשוד שתועד במצלמות האבטחה "ניסה לגרום לפגיעה בחפים מפשע"

כך נראה ניסיון הצתה של פאב הומה: היום (שני) הותר לפרסום כי נעצר אדם בחשד שחיבל בבלוני וצינורות גז במרכז העיר ירושלים. מדובר במתקני גז הסמוכים למקומות בילוי ומבני מגורים, אותם לפי החשד ניסה להצית באמצעות סיגריה שהשליך. האסון נמנע לאחר שעובדי פאב חשו בריח חריף של גז והזעיקו את המשטרה ושירותי הכיבוי. תיעוד מצלמות האבטחה הוביל למעצר החשוד לפני כשבוע. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת היום תוגש נגד החשוד הצהרת תובע: העבירות המיוחסות לו הן גרימת נזק לרכוש במזיד, ניסיון הצתה וניסיון להרוס נכס באמצעות חומר נפיץ. במשטרה ביקשו גם להאריך את מעצרו של החשוד, תושב מזרח ירושלים בשנות ה-30 לחייו, עד תום ההליכים: "הוא ניסה על פי החשד לגרום לפגיעה בחפים מפשע". החשד תחילה היה שמדובר בניסיון לבצע פיגוע על רקע לאומני, ורק בימים האחרונים - לאחר מעצרו של תושב מזרח ירושלים - התברר שהוא ביצע זאת על רקע היותו שיכור.
החשוד נעצר. אילוסטרציה
החשוד נעצר. אילוסטרציה | צילום: Захар Гончаров, 123rf.com
"התעורר חשש ממשי לפגיעה בחיי אדם" האירוע התרחש בתחילת החודש, ב-4 במרס, כאשר התקבל דיווח מהמשטרה על דליפת גז במרכז העיר - באזור בו נמצאים מקומות בילוי ומבנה מגורים. הבלונים בהם חיבל החשוד היו ברחוב אריסטובלוס והפאב אותו ניסה להצית החשוד נמצא ברחוב יוסף דנואס. השוטרים שהוזעקו למקום סגרו את הזירה והרחיקו עוברי אורח מהמקום. במקביל, הגיעו למקום צוותי כבאות והצלה שפעלו להפסקת דליפת הגז וטיפלו בבלוני הגז. "לאור מסוכנות האירוע והחשש הממשי לפגיעה בחיי אדם, הוטלה החקירה על צוות חקירה מיוחד (צח"מ) במרחב ציון שהחל בביצוע שורת פעילויות גלויות וסמויות", נמסר מהמשטרה. הצוות אסף ממצאים מהזירה, ובהם ממצאים פורנזיים, וגם השתמש באמצעים טכנולוגיים - תוך בחינת כלל כיווני החקירה. "ניתוח מכלול הממצאים שנדגמו ונאספו הובילו לאיתור זהות החשוד, אשר נעצר והובא לחקירה". זרק סיגריה דלוקה לעבר בלוני הגז ונמלט איך התבצע ניסיון ההצתה? מהחקירה עולה כי החשוד הגיע לפאב במרכז העיר שהיה הומה אדם והמשיך בהליכה לכיוון הרחוב האחורי של הפאב - שם הבחין במצבור בלוני גז שחלקם הוצבו בתוך ארון. "לאחר שהבחין כי הדלת האחורית של הפאב נעולה, החל להסתובב סביב מצבור בלוני הגז ובשלב מסוים פתח את ברזי הגז וחיבל בצינורות הגז המחוברים לווסת הגז", נמסר מהמשטרה. בזמן שחיבל בציוד אחז החשוד בסיגריה דלוקה - והשליך אותה לעבר בלוני הגז ונמלט מהמקום. בשירותי הכבאות וההצלה במחוז ירושלים הבהירו כי מדובר במיכל גז במשקל 48 קילוגרם שחיבורי הצנרת אליו הושחתו - "דבר שיכול היה להוביל לפיצוץ נפחי אדיר ולפגיעה במבלים בפאב ובדיירי הבניינים הסמוכים". רס"ל עומרי אברהם, מפקד צוות כב"ה שפעל באירוע, אמר: "כשהגענו למקום, הבחנתי כי לא מדובר בעוד דליפת גז 'שגרתית' כמוה יש לנו מאות בחודש. ראיתי שצנרת הגז הושחתה וכתוצאה מכך, חור גדול נפער בצנרת". "כמו כן, מיכל הגז הגדול, היה תלוי על בלימה כתוצאה מפגיעה בו ויכול היה ליפול בכל רגע וליצור נזק נוסף", הוסיף רס"ל אברהם - שציין כי סביב הצנרת שהושחתה היו כשישה מיכלי גז נוספים: "במידה וחלילה היה נוצר במקום פיצוץ נפחי, פוטנציאל הפגיעה הסביבתית היה יכול להיות כבד מאוד". האירוע נגמר ללא נפגעים, לאחר שתוך דקות חשו עובדי הפאב בריח חריף של גז והזעיקו את המשטרה ושירותי הכיבוי. החשוד קשר את עצמו למיוחס: בדיון בו הוגשה נגדו הצהרת תובע לקראת כתב אישום הוסר צו איסור הפרסום שהוטל על הפרשה. במשטרה ציינו כי "חקירה מקצועית, תוך ניתוח מכלול הממצאים בהם ממצאים פורנזיים, הובילו לאיתור זהותו של החשוד ומעצרו המהיר. כתוצאה מהתגובה המהירה של כוחות המשטרה והכיבוי נמנע אירוע שיכל להיות רב נפגעים ולגרום לנזק רב". עוד נמסר כי "משטרת ישראל תפעל בכל האמצעים העומדים לרשותה כנגד כל מי שמבקש לפגוע באזרחים חפים מפשע".