ביהמ"ש: מבקש מקלט וישראלית יוכרו כזוג - חרף היעדר מסמכים

שופטת המחוזי בת"א, מיכל אגמון-גונן, הסבירה בהחלטתה כי התרשמה שבני הזוג מקיימים חיים משותפים והעובדה שחסרים להם מסמכים אינה מערערת על כך. עורך דינם: "בית המשפט עשה את הדבר המתבקש"

 פטיש בית משפט
פטיש בית משפט | צילום: אילוסטרציה

שופטת בית המשפט המחוזי בת"א, מיכל אגמון-גונן, קבעה הבוקר (רביעי) כי בני זוג יוכלו לקבל מעמד קבע, על אף שחסרים להם מסמכים, בשל היותו של הגבר מבקש מקלט - ובכך הפכה את החלטת בית הדין של רשות האוכלוסין וההגירה. בני הזוג, ישראלית ומבקש מקלט ממוצא סודני, פנו לבית המשפט בבקשה לקבל הכרה בזוגיותם – ללא מסמכים מצדו של הגבר.

"במקרה שלפניי, צלחו יעל ובן זוגה גויה את מבחן כנות הקשר שנערך להם ברשות, ונמצא כי הקשר ביניהם כן ואמיתי", סיכמה השופטת אגמון-גונן. "היינו: אין חולק כי המערערים הינם בני זוג החיים חיי משפחה וחולקים משק בית משותף, וכי הטעם היחיד בגינו לא שולבו בהליך המדורג הוא חוסר יכולתו של המערער להמציא מסמכים משלטונות סודן".

אולם הדיונים בבית המשפט המחוזי בתל אביב
אולם הדיונים בבית המשפט המחוזי בתל אביב | צילום: חדשות 13

השופטת המשיכה וקבעה כי יש לקבל את פנייתם של בני הזוג ולהכיר בקשר הזוגי שלהם: "בנסיבות אלה, ונוכח האמור לעיל, אני רואה לנכון להורות כי על הרשות לאפשר למערערים להשלים את ההליך המדורג במלואו, אף ללא המצאת המסמכים האמורה".

עו"ד עודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח, שייצג את בני הזוג, אמר בתגובה כי "בית המשפט עשה את הדבר המתבקש והתייחס אל גויה קודם כל כאל אדם. השופטת אגמון-גונן הבהירה שהזכות למשפחה והזכות לאהבה עיוורים לצבע ולמוצא, והעבירה מסר חד וברור לרשויות בישראל, שבית המשפט לא יאפשר לדרוש דרישות בלתי אפשריות ולהציב חסמים בלתי עבירים בפני מבקשי מקלט שהם בני זוג של ישראלים. פסק הדין הזה הוא קרן אור בתקופה זו, שבה ממשלת ישראל רודפת ילדים שנולדו כאן ומתעללת באנשים שנמלטו לישראל מחשש לחייהם. פסק הדין מפנה לקביעות קודמות של בתי המשפט בסוגיית מבקשי המקלט, והגיעה השעה שרשות האוכלוסין וההגירה תפנים את הביקורת שמוטחת בה ותשנה את מדיניותה".