בג"ץ התנה את המשך השימוש באיכוני השב"כ בחקיקה - עוד השבוע

שופטי העליון קבעו פה אחד כי על המדינה לעגן בחקיקה את השימוש באמצעי המעקב של השב"כ, עד ליום חמישי. תיתכן הארכה של כמה שבועות בלוח הזמנים אם הליך החקיקה יחל השבוע

זמן צפייה: 00:38

בג"ץ קבע הערב (ראשון) פה אחד כי אם המדינה רוצה להמשיך באיכוני הטלפונים הניידים על ידי שב"כ - היא צריכה לחוקק זאת בחקיקה ראשית. שופטי העליון פסקו כי בעוד ארבעה ימים לא ניתן יהיה להסמיך את שב"כ לסייע בהתמודדות עם התפרצות נגיף הקורונה, תיתכן הארכה של כמה שבועות בלוח הזמנים אם הליך החקיקה יחל השבוע.

לפני כשבוע בג"ץ דן בסוגיית מעקב שב"כ אחר אזרחים בעזרת איכון הטלפונים הניידים, בעקבות עתירה של האגודה לזכויות האזרח. בדיון, שעבר לראשונה בשידור חי, השופטים אסתר חיות, חנן מלצר וניל הנדל עטו מסכות, בעקבות התפשטות מגפת הקורונה בישראל.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

\עד כמה ילדים נפגעים מקורונה – ובאיזו מידה הם מדביקים אחרים?

אחרי יום העצמאות: תבוטל מגבלת ה-500 מטרים לפעילות ספורט

הביקורת הציבורית וניהול משבר הקורונה: ליצמן בריאיון פרישה

קורונה בירושלים
קורונה בירושלים | צילום: רויטרס

נציגת המדינה סיפרה בדיון כי 4,600 חולי קורונה התגלו בזכות האיכונים. פרופסור סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור, הוסיפה כי "נשקלת האפשרות להרחיב את השימוש במעקבי השב"כ גם למעגל השני של אזרחים שנחשפו לנדבקים בנגיף".

בדיון טענה נציגת המדינה כי האפליקציות שמאפשרות את איכון הטלפון הנייד הן וולנטריות, ולכן דרושה הסכמת האזרח להוריד את האפליקציה. לדבריה, עד כה 1.5 מיליון ישראלים הורידו את האפליקציה ו-400 אלף הסירו אותה. "אנחנו לא יכולים לעבוד עם מפה כל כך חלקית ומחוררת - ובינתיים ממשיכים להדביק", הסבירה נציגת המדינה. "אם יהיה כלי אחר נשתמש בו, אבל בינתיים צריך להשתמש באפליקציית מגן".