רוצח דרק רוט הואשם בעבירות מרמה בהיקף 14.5 מיליון שקלים

ארבל אלוני וחמישה נוספים הואשמו שפרסמו תוכנית הלוואות ב"תנאים אטרקטיביים" באמצעותה הונו אזרחים חסרי אמצעים. לאחר שקיבלו מהפונים כסף עבור פתיחת התיק - נעלמו. "תוכנית מרמה אכזרית"

הותר לפרסום: ארבל אלוני, רוצח נהג המונית דרק רוט, חשוד בהונאת נזקקים
זמן צפייה: 02:29
כתב אישום הוגש היום (חמישי) נגד ארבל אלוני, שלפני כ-25 שנים רצח את נהג המונית דרק רוט כשהיה בן 14 בלבד, ונגד חמישה אנשים נוספים בגין קבלה במרמה של למעלה מ-14 מיליון שקלים. בין היתר מואשמים השישה בעבירות של קשירת קשר, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות מס, עבירות לפי חוק איסור הלבנת הון ועבירות נוספות. מכתב האישום עלה כי הנאשמים פעלו יחדיו כדי לרמות אזרחים חסרי אמצעים אשר נזקקו לקבלת הלוואות מפאת מצבם הכלכלי הירוד. כחלק מהתוכנית, לפי האישום, השישה פרסמו מצג שווא של תוכנית הלוואות ב"תנאים אטרקטיביים" באתרי אינטרנט וברשתות חברתיות, בתמורה לקבלת תשלום מהפונים בסכומים שנעו בממוצע בין 1,800-600 שקלים מכל אחד עבור פתיחת תיק. לאחר קבלת הכסף, ניתקו כל קשר עם הפונה, ובדרך זו הצליחו לקבל לידם סכום כולל של למעלה מ-14 מיליון שקלים. מצג השווא גרם לפונים, חלקם ללא יכולת כלכלית, להסתבכות כספית נוספת, תוך ניצול מצוקתם וחוסר הבנתם לגבי התנהלות החברה. מכתב האישום עולה כי התוכנית "הביאה לפגיעה קשה באלפי אנשים, תוך ניצול שאיפתם ותקוותם לקבל הלוואות, עקב מצבם הכלכלי הירוד. תuכנית המרמה אותה הוציאו המשיבים לפועל היא אכזרית. אכזריות זו מתבטאת באופן בו המשיבים פגעו פגיעה כלכלית חוזרת ונשנית במספר רב של קורבנות, תוך שקהל היעד העיקרי כלל אנשים קשי יום ומעוטי יכולת אשר פנו למשיבים מתוך תקווה להרחיב ולו במעט את טבעת החנק הכלכלית בה היו נתונים". לכתבות נוספות בחדשות 13 >>  הנאשם במשפט הרצח בדומא סירב להעיד: "ביטוי לתחושת העוול" בכיר לשעבר במועצה אזורית עוכב בחשד לעבירות שוחד ומרמה "הוציאו מאות אלפי שקלים במרמה": אישום נגד נכה צה"ל וקרוביו
 ארבל אלוני, אחד מרוצחיו של דרק רוט, בעת יציאתו לחופשי
ארבל אלוני, אחד מרוצחיו של דרק רוט, בעת יציאתו לחופשי | צילום: חדשות 13
השישה הואשמו גם שפעלו באמצעות תשתית נרחבת של 26 חשבונות בנק, מסלקות אשראי, וכרטסות בצ'יינג'ים על מנת להסתיר את תנועות הכספים ואת בעלי הזכויות האמיתיים על הסכומים שגבו. כזכור, מוקדם יותר השבוע הוגשו הצהרות תובע נגד השישה בתום חקירה משותפת של המשטרה, רשות המסים והרשות להגנת הצרכן שבמהלכה נגבו מאות הודעות מקורבנות שנפגעו כלכלית ו-180 הודעות של חשודים במעורבות בעבירות. החקירה החלה בעקבות פיקוח על פעילות בקרב גורמים העוסקים בפשיעה כלכלית, ובמהלכה נחשף כי הפעילות הפלילית הביאה לפגיעה באזרחים נורמטיביים המצויים בקשיים כלכליים. ב-20 במאי 2019, החקירה הפכה לגלויה ועשרה חשודים נעצרו. חלק מהעצורים בפרשה נעצרו בעקבות תחקיר "ברקוד" על עוקץ הלוואות חוץ בנקאיות שבוצע על ידי חברה שנקראה "בסט פרייס". החברה גבתה פרטי אשראי מלקוחות שפנו אליה והבטיחה כי לא ייגבה מהם כסף והפרטים הם לצורכי זיהוי בלבד. אך בפועל, לקוחות רבים ראו חיובים של מאות שקלים, וכשפנו לחברה נאמר כי לא ניתן לקבל שירות ללא תשלום. אלה שרצו לבטל את העסקה ניסו להשיג את החברה, אך רק מעטים הצליחו להגיע לנציגים.
ארבל אלוני
ארבל אלוני | צילום: חדשות 13
בינואר 1994, כאשר היה בן 14, עלה אלוני למוניתו של דרק רוט בהרצליה עם חברו משה בן איבגי. השניים ירו שישה כדורים בגבו של רוט – ואחד מהם פגע בגבו והרג אותו במקום. עד היום לא ידוע מי מהשניים ביצע את הירי או מה היה המניע לרצח. השניים הורשעו ברצח ונידונו ל-16 שנות מאסר. באחת מחופשותיהם מהכלא, ב-1998, ביצעו השניים שוד במכולת בהרצליה ונידונו לחמש שנות מאסר נוספות. בשנת 2015 השתחרר אלוני מהכלא - שם הספיק להתחתן ולהקים משפחה. בן איבגי ברח במהלך חופשה מהכלא ב-2004 ונמלט לארגנטינה. בשנת 2013 הוסגר חזרה לישראל וב-2018 שוחרר מהכלא לאחר ריצוי עונשו המלא.