בג"ץ הכריע: תותר הכנסת חמץ לבתי חולים בפסח

נשיאת העליון סירבה לקיים דיון נוסף בנושא וציינה שהחשש לפגיעה בכשרות המזון שמספקים בתי החולים אינו עילה לאיסור. דרעי: "לא יעלה על הדעת", גפני: "השופטים החצופים מנצלים את התקופה"

מחלקות לטיפול בחולי קורונה במרכז הרפואי לגליל בנהריה
בית חולים (ארכיון) | צילום: רוני אלברט

בג"ץ הכריע היום (ראשון)סופית כי תותר הכנסת חמץ לבתי חולים בחג הפסח, לאחר שנשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות סירבה לערוך דיון נוסף בנושא, ונימקה כי החשש שהעלתה הרבנות לפגיעה בכשרות המזון שמספק בית החולים, אינו עילה לאיסור גורף על הכנסת חמץ בפסח.

חברי הכנסת החרדים זעמו על ההחלטה, כאשר שר הפנים אריה דרעימסר בתגובה כי "לא יעלה על הדעת שבמדינה יהודית, בתי חולים יחוייבו להכניס לתחומם חמץ בפסח. מיד לאחר הבחירות תדרוש סיעת ש"ס בכנסת את קידום הצעת חוק זכויות החולה אשר מבקשת לשמור על הסטטוס קוו ולהסמיך את מנהלי בתי החולים בנושא זה".

אסתר חיות, נשיאת בית המשפט העליון
אסתר חיות, נשיאת בית המשפט העליון | צילום: אתר ביהמ''ש העליון

ח"כ משה גפני מסר בתגובה להכרעה כי "שופטי בג"ץ החצופים מנצלים את התקופה שבין כנסת אחת לשנייה, שאי אפשר להעלות את התיקון לחוק בעניין הזה, ולא מתחשבים ביהודים שומרי כשרות הנזקקים להגיע לשירותי בתי החולים בפסח. נדרוש בכל תוקף את פסקת ההתגברות כדי לעצור ולעשות סדר בכוח הלא מוגבל שלהם".

בחודש אפריל האחרון קבע בית המשפט קבע בדעת רוב כי לבתי החולים בישראל אין סמכות לאסור על הבאים לבית החולים להכניס חמץ לתוך המתחם במהלך חג הפסח. כמו כן, השופטים קבעו כי למאבטחים העומדים בכניסה אסור לחפש מזון בכלים של באי המקום או אפילו להעיר להם ולהפנות את תשומת ליבם בנוגע להכנסת מזון לבית החולים במהלך החג.

שר הפנים אריה דרעי
שר הפנים אריה דרעי | צילום: חדשות 13

השופט ניל הנדל סבר, בדעת מיעוט, כי נושא זה הינו קונפליקט חברתי המצריך פתרון חברתי. "לא מדובר בהתנגשות בין זכויות המחייבת הכרעה לטובת צד אחד", טען הנדל, "אלא במקרה שבו לכל הצדדים יש זכויות בחברה דמוקרטית, ושראוי להסדיר בהסכמה מחוץ לכותלי בית המשפט ולא בהכרעה שיפוטית".