מעצרה של כרמל מעודה הוארך בשבועיים - בסיומם תציג מפקח חלופי

ביהמ"ש המחוזי בלוד האריך את מעצרה של הגננת המואשמת בהתעללות עד ה-10 באוקטובר, אז יוכל עורך דינה להציע חלופת מעצר. הפרקליטה בתיק: "לא אתן להכפיש את הורי הקורבנות"

זמן צפייה: 01:00

בית המשפט המחזי בלוד קבע היום (חמישי) כי המטפלת החשודה בהתעללות בפעוטות, כרמל מעודה, תישאר במעצר לשבועיים נוספים. עורך דינה של מעודה ביקש שהיא תשוחרר למעצר בית בבית הוריה, אך השופט פסל והורה שהיא תישאר במעצר עד ה-10 באוקטובר, אז יוכל עורך דינה להציג מפקחים חלופיים לקבלתה למעצר בית.

עורך דינה של מעודה אמר בתגובה כי "תיק זה כפי שמתנהל מתחילת הדרך, וביתר שאת מאז החלטתו של השופט עמית על שחרורה לחלופה שהוצעה, הינו חריג בנוף המשפטי ולא אגזים אם אומר שלא היה ולו תקדים אחד במדינת ישראל. לא היה מקרה אחד ויחיד שבו צו שיפוטי על שחרור אדם בתנאים מגבילים לא מתבצע אך ורק מהטעם של לחץ ציבורי, וליתר דיוק לחץ של קומץ אנשים שגובל באיומים כלפי אנשים שכל חטאם שהתחייבו לשמש מפקחים הא ותו לא". הפרקליטה בתיק אמרה בתגובה כי "לא אתן להכפיש את ההורים של הקורבנות. לא הם עומדים למשפט".

לכתבות נוספות בנושא >> 

לאחר ששוחררה למעצר בית: ביהמ"ש הורה להשיב את מעודה למעצר

הורי הגן של מעודה הגיעו לדירה שבה תשהה: "נסגור את כל הרחוב"

כרמל מעודה שוחררה למעצר בית – אצל אדם שאינו מכיר אותה

כרמל מעודה בבית המשפט
כרמל מעודה בבית המשפט | צילום: חדשות 13

"לא מצפים ממפקח שאין לו כל חלק בהליך המשפטי ותפקידו מצומצם בפיקוח על קיום התנאים להפוך לחלק מהבעיה", המשיך עורך דינה של מעודה, "אני עומד כאן כיום כדי להגן על כבודה של המערכת השיפוטית ועל עיקרון העל של שלטון החוק, גם אם ניתן להבין וניתן להבין את כעסם וכאבם של המשפחות וגם אם ניתן למחול על הצהרותיהם שלא יתנו שמעודה תראה עוד יום. הגיע הזמן שהמערכת השיפוטית תאמר את מילתה בקול צלול וברור שאף אחד זולת החוק ומצפונו של השופט אין בכוחו ואין ביכולות להכתיב לבית המשפט איך להחליט. בית המשפט לא יפעל כפי שהציבור מצפה ממנו ואין ביכולותו ובכוחו של אף אחד להכתיב דברים אחרים. השופטים שופטים אך ורק לפי מצפונם החוק ומיטב הבנתם המשפטית ואין כוח בעולם שיסתה מאותה הדרך".

ביום שני הורה בית המשפט על השבתה למעצר עד להיום. זאת, לאחר ששוחררה מוקדם יותר באותו יום למעצר בית בהוראת בית המשפט העליון. השופט עידו דרויאן אמר כי "הנאשמת לא תוכל לעמוד בתנאי השחרור, ואני מורה על מעצרה". בעקבות זאת, בשב"ס החליטו להדק את הפיקוח עליה מחשש שתפגע בעצמה והוחלט כי על תאה בנווה תרצה יהיה פיקוח 24 שעות ביממה עם מצלמות, כאשר סוהר ישגיח על המוניטור בכל עת כדי לוודא שהיא לא תפגע בעצמה.

החלטת השופט להחזיר את מעודה למעצר, התקבלה לאחר שהאדם שאמור היה לשמש כמפקח עליה במהלך מעצר הבית נמצא לא מתאים ונפסל. שני מפקחים נוספים לא טרחו להגיע לדיון בבית המשפט. לכן, השופט החליט שמעודה לא תוכל לעמוד בתנאי השחרור, והורה על מעצרה המחודש.

הורים מפגינים נגד כרמל מעודה
הורים מפגינים נגד כרמל מעודה | צילום: החדשות 13

האדם שהסכים לארח את מעודה, התנדב לאחר ששמע כי המשפחה אצלה הייתה אמורה לגור ביטלה בעקבות הפגנות. מעודה הייתה אמורה לשהות במעצר בית בבית בירושלים. עם זאת, לאחר שהדבר נודע, מאות הורים הגיעו ביום חמישי בערב לבית המשפחה והפגינו נגדם. כתוצאה מכך, המשפחה הודיעה כי ביטלה את עניין הערבות עליה. אביה של מעודה אמר: "עזבו אותנו, אני צריך להתמודד עם הכאב שלי".

זאת עד לדיון ביום חמישי, שם יצטרך עורך דינה של מעודה להביא פקחים נוספים כדי לוודא שהיא תשתחרר למעצר בית. הורים שנפגעו ממעודה ושנוהגים להגיע לדיונים בעניינה, ככל הנראה לא יתנו לזה לעבור בשתיקה.