בית המשפט הכריע: כרמל מעודה תשוחרר למעצר בית

בדיון שנערך בדלתיים סגורות קבע ביהמ"ש המחוזי בלוד כי המטפלת המואשמת בהתעללות תשתחרר תחת תנאים מגבילים. זאת, לאחר שעורכי דינה הציגו בדיון מפקחים חלופיים. הורי הילדים: "ביזיון גדול"

זמן צפייה: 00:46

בית המשפט קבע היום (חמישי) כי המטפלת שהואשמה בהתעללות, כרמל מעודה, תשתחרר למעצר בית. כזכור, לפני שבועיים ביקש עורך דינה של מעודה שתשוחרר למעצר בית בבית הוריה, אך השופט פסל את הבקשה והורה שהיא תישאר במעצר. היום, הציג עורך דינה מפקחים חלופיים לקבלתה למעצר בית.

"מה שקרה היום בבית המשפט זה ביזיון אחד גדול", זעמה ניקול חג'בי, אמא לפעוט מהגן של מעודה. "בית המשפט לא נתן לנו להיות נוכחים בדיון ולשמוע מה קורה ומה ההחלטה. הפרקליטה יצאה ועדכנה אותנו שבית המשפט אסר עליה לשתף במתרחש". לטענתה של חג'בי, רק לאחר שההורים לחצו, הפרקליטה קיבלה אישור להגיד שמעודה שוחררה למעצר בית. "זאת בושה, לא מערבים אותנו ולא משתפים אותנו".

יוסי חברה, אב לפעוט אחר מהגן של מעודה, הוסיף: "אנחנו הורים לילדים שנפגעו. לא יכול להיות שבית המשפט ימדר אותנו ויחליט שאין לנו זכות לדעת מה קורה בעניין הילדים שלנו. האישה הזאת פגעה בילדינו ויש לנו זכות לדעת אם היא תשוחרר או לא".

לכתבות נוספות בנושא >> 

לאחר ששוחררה למעצר בית: ביהמ"ש הורה להשיב את מעודה למעצר

הורי הגן של מעודה הגיעו לדירה שבה תשהה: "נסגור את כל הרחוב"

כרמל מעודה שוחררה למעצר בית – אצל אדם שאינו מכיר אותה

כרמל מעודה בבית המשפט
כרמל מעודה בבית המשפט | צילום: חדשות 13

עורך דינה של מעודה אמר אז בתגובה להחלטת השופט כי "תיק זה כפי שמתנהל מתחילת הדרך, וביתר שאת מאז החלטתו של השופט עמית על שחרורה לחלופה שהוצעה, הינו חריג בנוף המשפטי ולא אגזים אם אומר שלא היה ולו תקדים אחד במדינת ישראל. לא היה מקרה אחד ויחיד שבו צו שיפוטי על שחרור אדם בתנאים מגבילים לא מתבצע אך ורק מהטעם של לחץ ציבורי, וליתר דיוק לחץ של קומץ אנשים שגובל באיומים כלפי אנשים שכל חטאם שהתחייבו לשמש מפקחים הא ותו לא". הפרקליטה בתיק אמרה בתגובה כי "לא אתן להכפיש את ההורים של הקורבנות. לא הם עומדים למשפט".

"לא מצפים ממפקח שאין לו כל חלק בהליך המשפטי ותפקידו מצומצם בפיקוח על קיום התנאים להפוך לחלק מהבעיה", המשיך עורך דינה של מעודה, "אני עומד כאן כיום כדי להגן על כבודה של המערכת השיפוטית ועל עיקרון העל של שלטון החוק, גם אם ניתן להבין וניתן להבין את כעסם וכאבם של המשפחות וגם אם ניתן למחול על הצהרותיהם שלא יתנו שמעודה תראה עוד יום. הגיע הזמן שהמערכת השיפוטית תאמר את מילתה בקול צלול וברור שאף אחד זולת החוק ומצפונו של השופט אין בכוחו ואין ביכולות להכתיב לבית המשפט איך להחליט. בית המשפט לא יפעל כפי שהציבור מצפה ממנו ואין ביכולותו ובכוחו של אף אחד להכתיב דברים אחרים. השופטים שופטים אך ורק לפי מצפונם החוק ומיטב הבנתם המשפטית ואין כוח בעולם שיסתה מאותה הדרך".

הורים מפגינים נגד כרמל מעודה
הורים מפגינים נגד כרמל מעודה | צילום: החדשות 13

כמה ימים קודם לכן, הורה בית המשפט על השבתה למעצר עד להיום. זאת, לאחר ששוחררה מוקדם יותר באותו יום למעצר בית בהוראת בית המשפט העליון. השופט עידו דרויאן אמר כי "הנאשמת לא תוכל לעמוד בתנאי השחרור, ואני מורה על מעצרה". בעקבות זאת, בשב"ס החליטו להדק את הפיקוח עליה מחשש שתפגע בעצמה והוחלט כי על תאה בנווה תרצה יהיה פיקוח 24 שעות ביממה עם מצלמות, כאשר סוהר ישגיח על המוניטור בכל עת כדי לוודא שהיא לא תפגע בעצמה.

החלטת השופט להחזיר את מעודה למעצר, התקבלה לאחר שהאדם שאמור היה לשמש כמפקח עליה במהלך מעצר הבית נמצא לא מתאים ונפסל. שני מפקחים נוספים לא טרחו להגיע לדיון בבית המשפט. לכן, השופט החליט שמעודה לא תוכל לעמוד בתנאי השחרור, והורה על מעצרה המחודש.