נתניהו: "ועדת ההיתרים ניצלה מעמדה והערימה קשיים חסרי תקדים"

בתגובה להחלטה לדחות את הבקשה לקבלת מימון ממקורביו, מטעם ראש הממשלה נמסר כי "אין שום ניגוד עניינים. המניעים של הוועדה מסכלים כל דרך אפשרית בה רה"מ יכול להגן על עצמו"

ועדת ההיתרים הודיעה לנתניהו: דוחים בקשתך לסיוע במימון המשפט
זמן צפייה: 01:07
בעקבות החלטת ועדת ההיתרים לדחות את בקשת ראש הממשלה לקבלת מימון מקורביו, מטעם נתניהו נמסר בתגובה כי "חבל שהוועדה נכנסה לתחומים לא לה, נצלה את מעמדה כדי להערים קשיים חסרי תקדים על ראש הממשלה ולמנוע ממנו את הזכות הבסיסית להגן על עצמו בהליך משפטי. אירועים כאלה פוגעים באמון הציבור במערכת". לאחר מכן אמר היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כי על נתניהו להחזיר את הכספים שקיבל מבן דודו, נתן מיליקובסקי. "לוועדת ההיתרים יש תפקיד אחד בלבד - לקבוע האם קיים חשש לניגוד עניינים בבקשת ראש הממשלה למימון הוצאות הגנתו המשפטית מספנסר פרטבריג׳ שלעסקיו אין שום זיקה לישראל. בדיקה פשוטה מביאה למסקנה שאין שום ניגוד עניינים. כאן היה אמור להסתיים תפקידה של הועדה", נמסר. לבסוף נמסר מטעם נתניהו כי "המידע שביקשה הוועדה נמצא אצל מבקר המדינה והגורמים המוסמכים על פי חוק - ועדת ההיתרים אינה חלק מהגורמים המוסמכים לעיין בחומר זה. אין הסבר לדרישות הוועדה שנעשות ללא סמכות או למניעיה שמסכלים כל דרך אפשרית בה ראש הממשלה יכול להגן על עצמו". לכתבות נוספות בנושא >>  היועמ"ש: מועד השימוע לא יידחה שוב – גם אם סנגורי רה"מ יתפטרו הוקפא המכרז לתפקיד שאליו מועמדת התובעת בתיקי נתניהו המבקר נוטה לאפשר לרה"מ הלוואה ממקורב - כדי לממן את משפטו
רה''מ נתניהו במהלך הצעת החוק לפיזור הכנסת
רה''מ נתניהו במהלך הצעת החוק לפיזור הכנסת | צילום: רויטרס
כאמור, ועדת ההיתרים הודיעה הבוקר לראש הממשלה נתניהו כי היא דוחה את בקשתו לקבל מימון ממקורבו, איש העסקים האמריקני ספנסר פרטרידג'. זאת, לאחר שעברו 30 הימים שהוקצו לנתניהו לחשוף את הונו האישי כפי שהתבקש. בנוסף, נקבע כי על ראש הממשלה להחזיר 300 אלף דולרים שקיבל מבן דודו נתן מיליקובסקי וכן את החליפות שקיבל או את שוויין. בהודעת הוועדה נכתב כי "הבקשה נדחתה לאחר שרה"מ לא עמד בהתחייבות להמציא כל פרטים שיתבקשו על ידה לצורך דיון משלים בבקשה, שכבר נדחתה פעמיים. לא נמסרה לוועדה תמונת המצב שהתבקשה בנוגע לרכושו של ראש הממשלה בארץ ובחו"ל, מכל סוג ומין שהוא, ללא יוצא מן הכלל - ולא ניתן מידע מפורט לגבי יחסיו עם המממנים הפוטנציאליים ומענה לשאלה מדוע הוא נזקק לתרומתם". "אתמול הגיעה בקשה של בא כוחו של ראש הממשלה להקפיא לשלושים יום את פנייתו של ראש הממשלה. בקשה זו, המוגשת ברגע האחרון, איננה מקובלת על הוועדה. לפיכך, נדחות כל בקשות ראש הממשלה לקבלת היתר באופן סופי". כמו כן, הודגש כי "לא מדובר בסוג העניינים שהוא מוצדק בנסיבות המקרה ותקין מבחינה ציבורית".
ראש הממשלה בנימין נתניהו ויוסף שפירא מבקר המדינה
ראש הממשלה בנימין נתניהו ויוסף שפירא מבקר המדינה | צילום: רויטרס
כזכור, ראש הממשלה פנה למבקר המדינה יוסף שפירא בבקשה שיאפשר לו סיוע כספי ממקורבו ספנסר פרטרידג' בדמות הלוואה בסך שני מיליון שקלים, ללא אישור מוועדת ההיתרים. המבקר מסר כי ישקול את העניין אם יימלאו שני תנאים – האחד הוא שההלוואה תהיה בתנאי שוק והשני שהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, יאשר זאת ויוודא שאין ניגוד עניינים בין נתניהו לפרטרידג'.