"אני ערב לך, אל תלכי לרופא": תיעוד חדש - כך פעל הרב ברלנד

באחד מחודשי הקיץ נפגש הרב עם אישה שהתלוננה על כאבים, התחייב בפניה שבזכות ברכתו היא תתרפא - ואף הבטיח שימרח עליה משחה שתעזור לה. "אני לוקח לך את כל החולשות"

זמן צפייה: 02:33
הרב אליעזר ברלנד ועוזריו הבכירים נמצאים בימים אלה במעצר בחשד לעבירות עושק, הלבנת הון וקבלת דבר במרמה, בפרשה שנחשפה בחדשות 13. המשטרה אספה כבר יותר ממאתיים עדויות נגדם, והערב (רביעי) פורסם תיעוד חדש המראה את אופן הפעולה של הרב. בקיץ האחרון, ברלנד ועוזריו הגיעו לביקור אצל אישה, א', שביקשה להתייעץ על בעיה רפואית מסוימת. האישה הביאה עמה 3,000 שקלים עבור פגישה קצרה וברכה מהרב, אך ברלנד לא היה מרוצה מהסכום, וכפי שנראה בתיעוד הוא ציפה ל-4,000 שקלים. לכתבות נוספות בחדשות 13 >>  תיעוד נדיר: היחסים הקרובים בין ברלנד ובכירי משפחות הפשע 4 חשבונות והלבנת הון: איך עבדה מסחטת הכספים של הרב ברלנד? האם שנאבקת בברלנד אחרי המעצר: "הבת שלי לא הקורבן הראשון שלו"
Aasuys
הרב אליעזר ברלנד ועוזר שלו נפגשים עם א', אשר מתלוננת על כאבים | צילום: חדשות 13
המפגש נערך בביתה של נורית, שעומדת במרכז התחקיר על חצר הרב ששודר בחדשות 13 באוקטובר האחרון. א' סיפרה לברלנד על הכאבים מהם היא סובלת, והוא הבטיח לה שירפא אותה: "אני ערב לך. עכשיו בריאה לגמרי. אם את רואה אותי, אני לוקח לך את כול החולשות". כאשר א' אמרה לברלנד כי "לא הלכתי לרופא כי יש לי פחדים מזה", הרב ענה לה: "אל תלכי לשום רופא. אני לוקח ערבות עליך. אין לך ממה לפחד", והוסיף: "עד שתהיי בריאה לגמרי כמו שמשון הגיבור, כמו שור הבר והלוויתן". אז, ברלנד הבטיח לאישה כי ירפא אותה במו ידיו: "בועד שבועיים אני אמרח לך משהו, אני אגע לך והכול יתרפא לך". כאמור, על המעשים האלה נעצרו ברלנד, רעייתו ועוזריו הבכירים בתחילת השבוע, ומחר המשטרה תבקש להאריך את מעצרו של הרב בשבוע נוסף.
הרב ברלנד
הרב ברלנד | צילום: החדשות 13
לאחר הדיון בהארכת מעצרו, שבמהלכו התפרעו חסידי הרב מחוץ לביהמ"ש, השופט ביאלין מסר כי "עיון במסמכים ובהודאות הנלוות מלמד כי הרב ויתר הקושרים שימשו כמסחטת כספים". עוד הוסיף השופט כי המסמכים שהוגשו מבססים "חשד סביר" לגבי חלק מהתלונות. "נראה כי ברלנד קשר עם אחרים לקבל כספים בסכומים של עשרות אלפים וזאת לאורך תקופה. בעקבות אותן תרומות לכאורה, הגיעו לחשבונות הבנק בין היתר של אשת המשיב, סכומים בהיקף של עשרות מיליונים". נציג המשטרה אמר בדיון כי תחקיר חדשות 13 "פתח תיבת פנדורה", וכי החקירה שנפתחה בעקבותיו עוררה את החשדות לעבירות המס נגד הרב. לדבריו, ישנם יותר מ-200 עדים נגד ברלנד, וכי מדובר ביותר מ-20 תיקי חקירה.