"פעל כמסחטת כספים": הוארך בחמישה ימים מעצרו של הרב ברלנד

נציג המשטרה אמר בדיון בהארכת מעצר ראש קהילת "שובו בנים" שתחקיר חדשות 13 "פתח תיבת פנדורה" וכי החקירה שנפתחה בעקבותיו עוררה את החשדות לעבירות המס. לדבריו ישנם יותר מ-200 עדים נגדו

זמן צפייה: 05:10

מעצרו של הרב אליעזר ברלנד, שנעצר הבוקר (ראשון) בחשד לעבירות מס של מאות מיליוני שקלים במשך שנים, הוארך בחמישה ימים. השופט ביאלין מסר כי "עיון במסמכים ובהודאות הנלוות מלמד כי הרב ויתר הקושרים שימשו כמסחטת כספים". במהלך הדיון, התפרעו חסידי הרב מחוץ לבית המשפט.

עוד הוסיף השופט כי המסמכים שהוגשו מבססים "חשד סביר" לגבי חלק מהתלונות. "נראה כי ברלנד קשר עם אחרים לקבל כספים בסכומים של עשרות אלפים וזאת לאורך תקופה. בעקבות אותן תרומות לכאורה, הגיעו לחשבונות הבנק בין היתר של אשת המשיב, סכומים בהיקף של עשרות מיליונים".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

כסף עבור ברכות והיררכיה של ארגון פשע: מנגנון העושק של ברלנד

בחשד לעבירות מס של מאות מיליונים: הרב ברלנד נעצר בירושלים

תחקיר: כך מבטיח הרב ברלנד לרפא חולה סופנית תמורת אלפי שקלים

מעצרו של הרב ברלנד
מעצרו של הרב ברלנד | צילום: חדשות 13

בדיון הארכת מעצרו אמר נציג המשטרה כי תחקיר חדשות 13 "פתח תיבת פנדורה", וכי החקירה שנפתחה בעקבותיו עוררה את החשדות לעבירות המס נגד הרב. לדבריו, ישנם יותר מ-200 עדים נגד ברלנד, וכי מדובר ביותר מ-20 תיקי חקירה.

לדברי חוקר המשטרה, בדיון בעניינו מסר ברלנד גרסה מיתממת, וטען כי הוא נתן ברכות רק אם פנו אליו, ושהסכומים קטנים בהרבה. עוד הוסיף החוקר כי ברלנד הציג את עצמו כרב, ובמסגרת אותה הצגה יצר קשר עם אנשים שהיו זקוקים למרפא ודרש מהם סכומי כסף גדולים תוך שהוא מבטיח להם שעל ידי תרומת סכומי כסף גדולים הם ירפאו.

מעצרו של הרב ברלנד
מעצרו של הרב ברלנד | צילום: חדשות 13

מחקירת המשטרה בפרשת "עושק שחור", שבמסגרתה נעצר אליעזר ברלנד בחשד לעבירות מס של מאות מיליוני שקלים במשך שנים, עולה כי ההיררכיה של קהילת "שובו בנים" הייתה כמו ב"ארגון פשיעה", שיש לו מנגנון מסודר לגבי עושק כספים מאנשים. החקירה נפתחה, כאמור בין היתר, בעקבות תחקיר חדשות 13.

לפי החשדות, ברלנד גבה כסף, בתיווך מקורביו, עבור ברכות גם אחרי שהמבקשים רפואה מתו ממחלות חשוכות מרפא. מקורבי החשוד דרשו מהמשפחות עוד כסף, כדי להבטיח "שבתחיית המתים עם בוא המשיח - הנפטר יקום ראשון".

כאמור, ראש קהילת "שוב בנים", אליעזר ברלנד, נעצר הבוקר בירושלים, בחשד לעבירות מס של מאות מיליוני שקלים במשך שנים, שקיבל מחולים שביקשו ממנו לרפא אותם. יחד עמו נעצרו אשתו וארבעה ממקורביו. שני שוטרים נפצעו בעימותים עם חסידי ברלנד ושישה מהם נעצרו.

"החשודים פעלו תוך ניצול ציני ואכזרי של מאות אזרחים ובני משפחותיהם, שהיו ככל הנראה בשעתם הקשה ביותר, ודרשו מהם עשרות אלפי שקלים בעבור ברכות ומרפא", מסרה המשטרה. על פי החשד, ברלנד ומקורביו הלבינו הון לכאורה באמצעות עשרות חשבונות בנק. השישה חשודים בעבירות עושק, קבלת דבר במרמה ועבירות מס. זאת, בתום חקירה שארכה חודשים.

עורכי דינם של החשודים, רותם טובול ועדי כרמלי, מסרו כי "כפי הנראה המדובר בחשדות שכבר נחקרו לפני מספר חודשים. אנו סבורים שהתמונה תתבהר בדיון שייערך היום בבית המשפט".