"קיים חשש שהחשוד ימלט מהדין": הוארך מעצרו של הרב ברלנד

בית משפט השלום בירושלים האריך עד יום שלישי את מעצרו של החשוד בעבירות עושק ומס במאות מיליוני שקלים במסגרת הפרשה שנחשפה בעקבות תחקיר חדשות 13. עקב מצבו הרפואי, פעולות החקירה הושהו

זמן צפייה: 00:30

בית משפט השלום בירושלים האריך היום (חמישי) עד יום שלישי את מעצרו של הרב אליעזר ברלנד, שנעצר בחשד לעבירות עושק, הלבנת הון וקבלת דבר במרמה של מאות מיליוני שקלים, במסגרת הפרשה שנחשפה בעקבות תחקיר חדשות 13.

נציג המשטרה ציין בדיון בהארכת מעצרו כי "עקב מצבו הרפואי של ברלנד, נאלצנו אתמול להפסיק את החקירה ולהעבירו לבית חולים. ישנו חשש שהחשוד יימלט מהדין". עוד ציין כי "ביצענו פעולות חקירה שחיזקו את החשד הסביר נגד ברלנד. ישנו צורך בביצוען של 29 פעולות חקירה, מתוכן כמה פעולות הן בנות שיבוש". הנציג אף הוסיף כי ברלנד משתף פעולה בחקירתו, בעוד הוטחו בו "עשרות מסמכים".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

גנץ על פרשת הממד החמישי: "רגוע לחלוטין – סומך על מערכת החוק"

אבי המחבל שרצח את החייל רון קוקיא: "אני מבקש סליחה"

ירי בגרמניה: תשעה בני אדם נרצחו; היורה – תומך ימין קיצוני

במשך 3.5 שנים עשה ברלנד הכול כדי לחמוק מהעמדה לדין בישראל על עבירות מין. מסע ההימלטות שלו התפרש על פני שלוש יבשות ושש מדינות וכלל מטוס פרטי, יאכטה, החלפת זהויות, שוחד ודרכונים מזויפים.

בהקלטות שנחשפו אמש בחדשות 13 לראשונה, נראה הרב מתרברב במסע ההימלטות העברייני. "היו תמיד מפרידים אותי מכולם ואומרים, אנחנו לא יודעים איך להאמין לך. כל פעם אתה בא עם זהות אחרת. היה להם גם את התמונה שלי", סיפר.

בהקלטות, שהגיעו לידי חוקרי המשטרה, נשמע ברלנד בקולו מתאר את נתיב הבריחה שבו עבר באמצעים שלא היו מביישים גם ראש ארגון פשע בין-לאומי. "מהולנד נסעתי לפרנקפורט, זה היה נס כי היה לי דרכון בלי שום חתימות, שהוציאו אותו בברלין. מישהו קיבל את המידע, כמה ראנדים, כמה פלאפלים הוא קיבל. הוא ריק לגמרי. אם הייתי עולה על אווירון, היו אומרים לי - 'בלי חתימות אתה מגיע?' אז היו תופסים אותי, היה נס".

מיוהנסבורג, שם הוקלט, הוא המשיך לאירופה. בתמונות, שגם הן נחשפות בחדשות 13 לראשונה, הוא נראה מגיע בתחפושת לתחנת רכבת באירופה. בתמונה נוספת, הוא תועד על יאכטה רגע אחרי שברח מיוון. ברלנד: "ירין ימין שיחד את כל משמר החופים ביוון ב-15 אלף ראנד, 15 אלף יורו, שאת היאכטה שלו לא יבדקו. מביאים להם דרכונים, והם חותמים מבלי לבדוק מי נמצא".