ביהמ"ש אישר את הסדר הטיעון: ציפי רפאלי תיכנס לכלא בשבוע הבא

בית משפט השלום בת"א אישר את הסדר הטיעון של אשת העסקים שהורשעה בעבירות מס, והיא תחל לרצות את 16 חודשי המאסר ב-21.9. בתה בר תרצה 9 חודשי עבורות שירות. השופטת: "שקלתי תרומתן לחברה"

זמן צפייה: 02:23
בית משפט השלום בתל אביב אישר היום (ראשון) את הסדר הטיעון של ציפי ובר רפאלי, שהורשעו בעבירות מס. כך, אשת העסקים תחל לרצות כבר ביום שני הבא 16 חודשי מאסר בכלא, ואילו בתה הדוגמנית תרצה תשעה חודשי עבודות שירות. במהלך הקראת גזר הדין, אמרה השופטת כי "אין להתעלם מהתחושה כי מי ששפר גורלו גם יצליח ביתר קלות להונות את רשויות המס". השופטת טענה כי בעת ששקלה את העונש, היא לקחה בחשבון את מצבה הרפואי של ציפי - שאף נמצאת בקבוצת סיכון בשל מגפת הקורונה, וכן את העובדה שבר היא אם לשלושה ילדים. "שקלתי שבמקרים רבים, עברייני המס הם נורמטיביים ללא עבר פלילי, ושקלתי את תרומתן של השתיים לחברה", הרחיבה. לכתבות נוספות בנושא >>  ציפי רפאלי לביהמ"ש: להרחיק צלמים מהדיון מחר בשל מצבי הרפואי ציפי רפאלי אושפזה במחלקה לטיפול נמרץ בבית חולים הסכום שתחזיר משפחת רפאלי לרשות המסים: כ-25 מיליון שקלים
בר וציפי רפאלי בכניסה לבית המשפט לפני הקראת גזר הדין | צילום: חדשות 13
ציפי, כאמור, תיכנס לכלא ב-21 בספטמבר, ואילו בר תחל את עבודות השירות שלה כבר בשבועות הקרובים, אותם תעביר ככל הנראה "בבית נעם", שם תעבוד עם נוער בקריית אונו. בית המשפט הוציא לציפי צו עיכוב יציאה מהארץ. לשב"ס הגיעו הרבה פניות ממוסדות בבקשה שבר תרצה שם את עונשה. המקום שכנראה נבחר הוא כאמור בית נעם, בין השעות 8 בבוקר ל-4 אחר הצהריים. כידוע, בזמן עבודות השירות בר לא תוכל לצאת מהארץ. בהמשך, ייתכן כי תהיה לה בעיה לקבל ויזה לארה"ב, זאת בשל עבירות המס שהורשעה בהן.
בר רפאלי ואמה ציפי
בר רפאלי ואמה ציפי
לפני כחודשיים בית משפט השלום בתל אביב הרשיע את בר וציפי במסגרת הסכם טיעון עליו חתמו השתיים. הדוגמנית ואשת העסקים הגיעו באותו הבוקר לבית המשפט והודו במעשים. יום לפני כן, ציפי פנתה לבית המשפט בבקשה שימנע את ההתקהלות הצפויה בדיונה מחוץ לאולם, זאת במטרה להרחיק צלמים. רפאלי טענה כי בקשה זו באה על רקע מצבה הרפואי. כאמור, לפני כחודש חתמו השתיים על הסדר טיעון עם הפרקליטות במסגרת פרשת העלמות המסים. בהסדר סוכם כי הדוגמנית תרצה תשעה חודשי עבודות שירות, ואמה תרצה 16 חודשי מאסר. ההסדר כולל גם קנס בסכום כולל של חמישה מיליון שקלים ועונש מאסר על תנאי לשתיים. עם זאת - אתמול פורסם בחדשות 13 כי השתיים כבר שוקלות לבקש חנינה.
ציפי רפאלי מגיעה לבית המשפט
ציפי רפאלי מגיעה לבית המשפט | צילום: חדשות 13
במהלך הדיון אמרה בר כי "מאוד לא מתאים לי להיות פה. אני מתחרטת על מעשיי ויכולה להגיד שהייתי בת 20 וקצת, היום אני במקום אחר, אני מתנהלת אחרת עם המעסיקים שלי". השופטת קובעת כי האחראי על עבודות השירות יכין חוות דעת על בר. נציג הפרקליטות ציין בדיון כי "חלקה של ציפורה במעשים גדול יותר, היא זו שניהלה את הכספים של בר. היא זו שתכננה ונטלה את החלק העיקרי בביצוע המעשים בכתב האישום והיא זו שעמדה בקשר ישיר עם המייצגים וסיכמה להם את הנתונים שהוצגו בפני פקיד השומה. בר רפאלי הייתה בגיל צעיר יחסית והמגעים עם פקיד השומה נוהלו על ידי דמות שאין קרובה ממנה לכן בר רפאלי הואשמה בעבירות קלות יותר". "עבריין המס פוגע בקופה הציבורית", המשיך. "הוא פוגע גם באותן יסודות של האמנה חברתית. רבים מעברייני המס הם אנשים שייראו כנורמטיביים, אשר לא ישלחו יד לכיס הזולת, אך אינם נרתעים משליחת יד לכיס הציבורי. יש לכך מחיר בענישה".
בר רפאלי
בר רפאלי | צילום: חדשות 13
עורכי הדין רותי ליטבק ומוטי לזר, המייצגים את בר רפאלי, מסרו: "הסדר הטיעון מבהיר אחת ולתמיד שבר רפאלי לא פעלה מתוך כוונה להתחמק ממס. אין חולק כי במועדים הרלוונטיים בר הייתה בתחילת שנות העשרים לחייה, עבדה כדוגמנית בין-לאומית ולא עסקה בנושאים כספיים. בר לוקחת היום אחריות על טעויות שנעשו ותישא במחיר הכרוך בכך". "צר לה על כך שמשפחתה האהובה נאלצה לחוות תקופה כה קשה ובאופן מיוחד היא כואבת את המחיר שאמה תשלם. בר מתנחמת בכך שמשפחתה אוהבת ומלוכדת ושיחד יעברו גם את הימים הקשים האלה. בחלוף למעלה מעשר שנים ממועד הארועים בר מעוניינת לסיים את הפרשה ולהתמקד במשפחתה וילדיה", כך לשון הדברים. באות כוחה של ציפי רפאלי, עורכות הדין מיכל רוזן עוזר וענבל זאבי דוכובני מסרו: "לאחר שנים קשות, הגיע הפרק הזה לסיומו כשציפי רפאלי לוקחת אחריות ומשלמת מחיר כבד. בעת הזו, ציפי מוצאת עצמה מחוזקת כשהיא עטופה בתמיכת משפחתה ובחבריה".