בג"ץ למדינה: נמקו את הצורך בתפקיד ראש הממשלה החליפי

השופטים הוציאו צו על תנאי, הקובע שבתוך 3 שבועות תצטרך המדינה להסביר את חוקי ההסכם הקואליציוני. משמעות הצעד - התערבות אפשרית עתידית בהסכם. ח"כ לוין: "מכינים את הקרקע לחציית קו אדום"

זמן צפייה: 01:09

בג"ץ הוציא הערב (חמישי) צו על תנאי לעתירה שמבקשת לבטל את ממשלת החילופים, הדורש מהמדינה לנמק את חוקי ההסכם הקואליציוני - ובין היתר את הצורך בתפקיד ראש הממשלה החליפי. על פי החלטת בית המשפט, על המדינה להשיב על כך בתוך 21 ימים.

משמעות המהלך היא פתח להתערבות עתידית אפשרית של בית המשפט בשלושה נושאים: צמצום כוח הכנסת שנמצא בחוק היסוד החדש לממשלת חילופים, שינוי האפשרות שהכנסת יכולה לבטל את החוק רק ב-70 ח"כים - דבר המגביל את הכנסת. בנוסף, ביקשו העותרים שהחוק הזה יוחל רק מהכנסת ה-24, משום שהבוחרים בבחירות האחרונות לא שיערו שתהיה שיטת שלטון אחרת.

בנוסף, בית המשפט הרחיב את ההרכב שידון בעתירות בנושא לתשעה שופטים, ונטל ההוכחה עובר כעת למדינה.

בני גנץ ובנימין נתניהו מצביעים בקלפי
בני גנץ ובנימין נתניהו מצביעים בקלפי | צילום: רויטרס

יו"ר הכנסת יריב לוין תקף בחריפות את הצו: "בג"ץ בהחלטתו השערורייתית מכין את הקרקע לחציית הקו האדום של התערבות בחוקי יסוד. התערבות כזו נעשית בלא כל סמכות, באופן שמנוגד לעקרונות הבסיסיים ביותר של הדמוקרטיה, ועל כן היא בטלה מיסודה. כל צעד כזה של בג"ץ מרחיב את התמיכה הציבורית בשינוי שיטת בחירת השופטים, ובהרחקתם מהמערכת של שופטים אשר מנצלים את תפקידם כדי לרמוס את הדמוקרטיה. לא אפסיק להיאבק עד שהשינויים ההכרחיים במערכת המשפט יבוצעו במלואם".

מנגד, התנועה לאיכות השלטון, העותרת המרכזית, בירכה על המהלך: "אסור ששינוי שיטת המשטר במדינת ישראל יעשה באופן שישרת נאשם עם שלושה כתבי אישום, המנסה להמלט מאימת הדין. על בית המשפט העליון חובה להגן המבנה הדמוקרטי של מדינת ישראל ולא להתיר פגיעה אנושה בבסיס השיטה הנוהגת במדינת ישראל".

יריב לוין ברגע חתימת הסכם ממשלת החירום בין נתניהו לגנץ | צילום: חדשות 13

ממשמר הדמוקרטיה הישראלית, שגם בין העותרים, נמסר: "החלטת בג"ץ להוציא צו על תנאי בעתירתנו בנושא חוק ממשלת החילופים, משקפת את עמדת השופטים כי החקיקה המשונה, שנתפרה במיוחד לנסיבות הפוליטיות הספציפיות המשרתות את בנימין נתניהו ובני גנץ – היא מוטלת בספק בשל פגיעתה בעקרונות חוקתיים. ביטול סעיפים מחוק יסוד הממשלה יהווה תקדים ראוי, ומסר מהרשות המחוקקת לכנסת – אסור לפגוע ביסודות השיטה הדמוקרטית, לא בחוקים רגילים ולא בחוקי יסוד".