"הצעיר אוכן בזירה": הוארך מעצר החשוד בהצתת בית הגננת המתעללת

בן ה-18 מקרני שומרון טוען כי הוכה על ידי השוטרים במהלך מעצרו, ועל כן התיק יעבור לבדיקת מח"ש. לטענת המשטרה, הוא ככל הנראה פעל לבדו • הפגנות צפויות להתקיים בכמה מוקדים ברחבי הארץ

זמן צפייה: 00:58

בית משפט השלום בפתח תקווה האריך היום (ראשון) בארבעה ימים את מעצרו של הצעיר בן ה-18 מקרני שומרון, החשוד בהצתת ביתה של כרמל מעודה שנאשמת בהתעללות פיזית ונפשית ב-11 פעוטות ובתינוקות, בפעוטון שהפעילה בביתה בראש העין.

לפי נציג המשטרה בדיון, הצעיר אוכן בזירה וככל הנראה פעל לבדו. זאת, לאחר שאמש תועד החשוד במצלמות כשהגיע, לכאורה, עם רכב פרטי למקום. אף על פי כן, עדיין לא בוצע חיפוש בביתו. בן ה-18 טען מצידו, כי נחבל בזמן מעצרו והוכה על ידי השוטרים. השופטת אופיר כתבי-ריבלין קבעה כי לנוכח טענות החשוד לאלימות מצד המשטרה, תיק החקירה יעבור לבדיקת מח״ש. עו״ד רועי לנג שמייצג את הצעיר מסר כי "לא יכול להיות שהחשוד מקבל מכות נמרצות מהשוטרים, חבול כולו".

לכתבות נוספות בנושא >> 

נעצר חשוד בהצתת ביתה של "הגננת המתעללת" – נער לפני גיוס

אב שבתו נפגעה ע"י הגננת המתעללת: "לא הזלתי דמעה על השריפה"

מתחזק החשד: השריפה בבית "הגננת המתעללת" – כתוצאה מהצתה

שריפה בראש העין
השריפה בבית הגננת שתועדה מתעללת | צילום: דוברות המשטרה

הבוקר, הגישה פרקליטות מחוז מרכז כתב אישום חמור נגד מעודה בגין 18 מקרים הכוללים עבירות של תקיפה והתעללות גופנית ונפשית בקטין או חסר ישע. זאת, לאחר שעדויות ממקרי התעללות נחשפו לראשונה בחדשות 13. לפי כתב האישום, בין התאריכים 27 במאי ל-16 ביוני 2019, בהם ניהלה את גן משפחתון "בייבי לאב" בראש העין, תקפה מעודה 11 תינוקות ופעוטות.

מעודה, בין היתר, כיסתה מעודה את ראשם בשמיכה וישבה עליהם למניעת תזוזה, קשרה ידיים של תינוק באמצעות חוט למשך דקות עד שעות, הרימה פעוטות באמצעות אחיזה בכוח בזרוע, הניפה אותם באוויר והטיחה ברצפה. עוד עלה כי מעודה טלטלה את התינוקות והפעוטות, העמידה אותם עם הפנים אל הקיר, לעיתים למשך מספר שעות, הצליפה בהם באמצעות חיתול, סטרה להם, צבטה ומשכה בראשם לאחור תוך חסימת אפם ופיהם - עד שהתגלעו אצלם קשיי נשימה. באחד המקרים אף הכריחה פעוט לאכול תכולת צלחת שלתוכה הקיא.

חצר ביתה של כרמל מעודה לאחר השריפה
חצר ביתה של כרמל מעודה לאחר השריפה

אמש נערכה הפגנה של עשרות הורים מול נווה תרצה, שם עצורה מעודה. "למרות כל הקושי והזעם המובן, המאבק שלנו הוא קודם כל מאבק חוקי שלא פונה לאלימות בשום צורה", אמרה אחת המפגינות. "נמצה את כל האפשרויות שלנו במסגרת החוק ונוביל לשינוי המתבקש. לא ניתן מקום להסתות ואיומים במאבק שלנו". "החלטתי להרים את הכפפה ולהיות העוגן שירים אותם. לא רק שהפושעים העכשווייים ימצו את הדין, גם שהמציאות תשתנה, בחקיקה והרתעה לחלאות אדם מסוג זה", הוסיפה.

שלום בן משה, ראש עיריית ראש העין, התייחס ואמר: "האירועים האחרונים הם חמורים וחריגים מאוד. העיר שלנו חזקה, יש לנו קהילה טובה והיא תתגבר על העניין. אלימות כלפי תינוקות ופעוטות היא אלימות חמורה ביותר, שאין לה שום כפרה ושום סליחה. חשוב לזכור את העניין הזה".

"מנגד, לא פותרים בעיה של אלימות באלימות" המשיך בן משה, "אבל צריך לזכור, שמי שהקורבנות כאן זה ההורים והפעוטות, ולכן לא מתקבל על הדעת שיתחילו האשמות כלפי ההורים. צריך להמתין עם העניין, תהיה חקירה והכל יתברר".

כרמל מעודה
כרמל מעודה, החשודה בהתעללות בפעוטות

היום צפויות להתקיים הפגנות במספר מוקדים ברחבי הארץ: בתל אביב מול קריית הממשלה, בחיפה מול גן האם, בירושלים מול בית ראש הממשלה, בבאר שבע מול בניין העירייה, בקריית גת בכיכר פריז ובמודיעין.

אחז אגם, יו"ר ועד הורי הגנים הארצי וממארגני המחאה, מסר: "מזה תקופה ארוכה אנחנו מרגישים סחבת של הממשלה וכתיבת התקנות בחוק הפיקוח, ובינתיים מדי יום אנחנו נחשפים למקרים בהם יש התעללות של אנשי צוות בילדים. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לשבת בחיבוק ידיים ולא לעשות דבר. כל יום שעובר שבו אנחנו לא מקדמים שמירה על הילדים, מוסיפה עוד קרבנות. הגיע הזמן לעשות מעשה".

תיעוד של כרמל מעודה הגננת המתעללת מראש העין
תיעוד של כרמל מעודה הגננת המתעללת מראש העין | צילום: דוברות המשטרה

מכבי האש כי מחקירה ראשונית עולה שמתחזק החשד שהשריפה בבית משפחתה של כרמל מעודה נגרמה מהצתה. חוקרי השריפות, בסיוע כלב שהוכשר לאיתור מוקדי הצתה, מצאו בזירה חומרים דליקים, ולפי החשד, אלמוני הגיע לבית המשפחה עם חומר דליק, הצית את האש ונמלט מהמקום.

אביה של מעודה תקף את ההסתה שהובילה, לטענתו, להצתת בית המשפחה שבו פועל גם הגן. "קראו ברשת החברתית לשרוף את ההורים", אמר בשיחה עם חדשות 13, "זו הסתה, במזל לא התפוצצו בלוני הגז".

הורים מפגינים מול נוה תרצה

עו״ד בנימין מלכא, שמייצג את ההורים, טען כי הם אין להם קשר להצתה. "מהיכרותי עם הורי הילדים, אני יכול לומר, בפה מלא ובלב שלם, כי מדובר באנשים נורמטיביים", אמר, "הם כעוסים ומזועזעים עקב הפשעים החמורים אשר בוצעו כלפי ילדיהם, כלפי פעוטות, אך אינם עבריינים ואין לי ספק שחקירה מעמיקה תוליד מסקנה כי להורי הילדים אין קשר לשריפה. בטוח כי משטרת ישראל תבצע עבודתה ותחקור את האירוע ואת כל מי שייתכן וחשוד במעשה, לרבות בני משפחתה של הגננת המתעללת. אציין כי נוסיף לעמוד על זכויות נפגעי העבירה, הפעוטות, אולם, נפעל בדרך חוקית ומקובלת וללא כל גילויי אלימות".