אוחנה ביקש לפסול השופט מזוז מלדון בעניין אלדד: "התבטא נגדי"

שר המשפטים פנה לבית המשפט וביקש להעביר את התיק לשופט עליון אחר, לטענתו בשל "משוא פנים" של מזוז כלפיו ברקע פסיקות ואמירות נגדו. "חשש ממשי לפגיעה אנושה במראית פני הצדק"

זמן צפייה: 00:35

שר המשפטים אמיר אוחנה הגיש הבוקר (שישי) לבית המשפט העליון בקשה לפסילת השופט מני מזוז מלדון בעניין הארת כהונתו של ממלא מקום פרקליט המדינה דן אלדד, זאת בטענה כי בעבר התבטא נגדו בחריפות.  "מדובר בשופט היחיד המכהן בבית המשפט העליון שהתבטא באופן מפורש נגדי, באמירה פומבית בכנס חיפה למשפט ציבורי לפיה זה בעייתי ששר המשפטים לעומתי למערכת".

"בחצות הלילה, תפקע כהונתו של מי שמיניתי לפני שלושה חודשים למלא את מקומו של פרקליט המדינה – דן אלדד", כתב אוחנה. "כפי שאמרתי לאחרונה, יש לי הערכה רבה לדן, ועל כן הצעתי לו להאריך את כהונתו – מתוקף סמכותי על פי חוק". השר אמר כי הוא דוחה "מכל וכל את הטענות שהעלה כלפיו היועץ המשפטי במכתב המפורסם - שאני רואה בו שפיכת דם והלבנת פנים, על לא עוול בכפו".

"אתמול, בין יתר ההחלטות השערורייתיות שיצאו תחת ידיו של ביהמ"ש העליון בימים האחרונים, החליט השופט מני מזוז להוציא צו המונע את הארכת מינויו של דן. השופט מזוז הגדיל ועשה ונתן סעד שכלל לא התבקש לו על ידי העותרים - צו המונע את מינויו של כל מועמד אחר עד לדיון בעתירה, אותו קבע לעוד שבועיים, כלומר – ואקום תפקודי במערכת המשפט מעשה ידיו של ביהמ"ש העליון. בלי דיון, בלי נימוקים".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

מספר המתים מקורונה עלה ל-223; מניין החולים חצה את ה-16 אלף

הבית הלבן לנתניהו: סיפוח – רק אם ישראל תסכים למדינה פלסטינית

מסתמן: כיתות א'-ג' ו-י"א-י"ב ייפתחו בראשון – הגנים ב-10.5

אמיר אוחנה במסיבת עיתונאים
אמיר אוחנה במסיבת עיתונאים | צילום: חדשות 13

אוחנה הסביר כי החליט לצאת למאבק משפטי, והוסיף שזהו "מאבק נגד החלטת בית המשפט העליון, מאבק נגד העותרים, מאבק נגד המניעה שיצר היועץ המשפטי לממשלה ומאבק בעד שלטון החוק (המפורש!), בעד הדמוקרטיה ובעד המשילות".

"כולי תקווה שדן אלדד יאבק על שמו הטוב, שהוכתם על ידי היועץ המשפטי לממשלה על לא עוול בכפו, ויקבל על עצמו את הארכת התפקיד", סיכם. "אתן לו את כל הגיבוי הדרוש לשם כך - משפטית וציבורית".

מני מזוז
מני מזוז | צילום: חדשות 10

אתמול בג"ץ הוציא צו זמני שמונע את הארכת כהונתו של אלדד, זאת לאחר שעשרה עורכי דין הגישו עתירה לבג"ץ נגד הארכת הכהונה, בטענה כי אין לאפשר את הארכת המינוי ע"י שר משפטים שמונה בזמן ממשלת מעבר. השופט מני מזוז שדן בעתירה נתן לשר אמיר אוחנה שבועיים להגיב על העתירה. עד אז, אסר גם על החלפת אלדד.

בעתירה שהגישו, טענו עורכי הדין, כאמור, כי הארכת מינויו של מ"מ פרקליט המדינה על ידי שר משפטים שמונה בזמן ממשלת מעבר היא "חריגה ולוקה בחוסר סבירות קיצוני", לשון ההודעה, וכן "מנוגדת לעמדת היועמ"ש".

"אין לאפשר ביצוע מחטף פסול במינוי תפקיד כה בכיר ורגיש במערכת אכיפת החוק", טענו העותרים, המיוצגים על ידי עורכי הדין יוסי בנקל ונתי אגמון משבלת ושות'. "יש לפסוע בדרך המלך ולבחור פרקליט מדינה קבוע באמצעות ועדת איתור בראשות היועמ"ש, לאחר כניסתו לתפקידו של שר המשפטים החדש".

מ''מ פרקליט המדינה החדש דן אלדד
מ''מ פרקליט המדינה החדש דן אלדד | צילום: חדשות 13