הירי באיאד אל חלאק: אחד השוטרים יואשם בהמתה בקלות דעת

חצי שנה לאחר אירוע הירי בעיר העתיקה בירושלים, הודיעה מח"ש כי אחד השוטרים יועמד לדין כפוף לשימוע. מנגד, הוחלט לסגור את התיק נגד מפקד הצוות שטען כי צעק "חדל אש"

זמן צפייה: 00:33

המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה החליטה היום (רביעי) להעמיד לדין את אחד השוטרים שירו למוות באיאד אל-חלאק בעבירה של המתה בקלות דעת - כפוף לשימוע. עם זאת, במח"ש החליטו לסגור את התיק נגד מפקדו של השוטר לאחר שלא גובשה עבירה פלילית בהתנהלותו. ההודעה על ההחלטה נמסר לבני משפחתו של הצעיר בפגישה שנערכה עם נציגי מח"ש.

במסגרת פעולות החקירה שביצעו חוקרי מח"ש בסמוך לאחר האירוע, תושאלו עדים ונתפסו מצלמות האבטחה הרלוונטיות לכל מרחב התרחשות האירוע, לרבות המצלמות המוצבות ברחוב שבו אירע המרדף אחר אל-חלאק. אירוע הירי בוצע בתוך מתחם השייך לעיריית ירושלים ומנוהל ע"י חברת ניקיון פרטית, שהמצלמות הקיימות בו לא היו מחוברות לחשמל (הניתוק מהחשמל התרחש יום לפני האירוע על ידי אחד מעובדי המקום), ולכן אין תיעוד לאירוע הירי עצמו בתוך המתחם.

כתבות נוספות בנושא >>

3 חודשים אחרי הירי באיאד אל-חלאק בירושלים: מח"ש ערכה שחזור

מח"ש על הרג איאד אל-חלאק: מצלמות האבטחה במקום לא היו מחוברות

רה"מ על הירי באיאד אלחלאק: טרגדיה – מצפה שהמקרה ייבדק במלואו

איאד אלחלק, הצעיר הפלסטיני שנורה למוות בידי לוחמי מג''ב בעיר העתיקה
איאד אלחלק, הצעיר הפלסטיני שנורה למוות בידי לוחמי מג''ב בעיר העתיקה

מכתב החשדות עולה כי בשעות הבוקר המוקדמת של ה-30 במאי, עשה איאד אל-חלאק את דרכו למקום עבודתו בעיר העתיקה, כשהוא עוטה על פניו מסכה כירורגית וכפפות חד פעמיות. שני שוטרים ששהו באותה העת בעמדה בשער השבטים הבחינו באיאד שעמד בסמוך לפתח עמדת מג"ב בשער האריות.

עוד עולה כי מאפיינים מסוימים בהתנהגותו של איאד, בן 31 עם צרכים מיוחדים, עוררו את חשדם של השוטרים שחשדו כי מדובר במחבל. השוטרים עקבו אחר איאד והתחילו לצעוד לכיוונו, תוך שאיאד המשיך בהתנהגות שנחזתה בעינהם כחשודה. לאור האמור, הכריז אחד השוטרים ברשת הקשר המשטרתית על הימצאותו של מחבל בזירה, והשוטרים החלו במרדף אחר איאד, תוך שהם קוראים לעברו בעברית ובערבית לעצור ולהזדהות.

השוטר החשוד ומפקדו הצטרפו למרדף, ובמהלכו קרא המפקד אל איאד בעברית "עצור", "עצור או שאני יורה". איאד לא עצר והמשיך במנוסתו. בתגובה, תוך כדי המרדף, המפקד ירה שני כדורים מאקדחו לעבר רגליו, אשר לא פגעו בו. איאד המשיך במנוסתו. מספר שניות אחר כך, פנה איאד למתחם המתואר לעיל, שבו היו באותה עת שלושה אנשים מלבד המנוח: עובד המקום, עובד ווקף ואישה נוספת שהכירה את איאד.

השוטר החשוד ומפקדו נכנסו אף הם למתחם, או אז הבחין החשוד באיאד בפינת המתחם, וביצע לעברו ירי  וזאת למרות שמפקדו צעק לעברו "חדל" עובר לירי הראשון. כתוצאה מהירי הראשון נפגע איאד בחלק התחתון של בטנו ונפל ארצה. מיד לאחר הירי הראשון המפקד צעק בשנית "חדל".

שחזור הירי באיאד אל-חלאק בעיר העתיקה
שחזור הירי באיאד אל-חלאק בעיר העתיקה | צילום: חדשות 13

בשלב זה נכנסו שוטרים נוספים למתחם, והשוטר החשוד צעק לעברו של איאד בעברית "אל תזוז". במקביל, אחד השוטרים שאל את איאד בערבית "איפה האקדח?", ואיאד שהיה פצוע מהירי הראשון התרומם והצביע לעבר האישה שהכיר ומלמל דבר מה. בתגובה לכך פנה השוטר לאישה ושאל אותה בערבית "איפה האקדח?", והיא השיבה לו 'איזה אקדח?'. בשלב זה, ביצע השוטר החשוד ירי נוסף לעבר איאד.

ממח"ש נמסר כי "ההחלטה לשקול להעמיד לדין את השוטר היורה בחשד להמתה בקלות דעת התקבלה לאחר בחינת חומר הראיות, נסיבות ביצוע הירי וניתוח  מעמיק של ההיבטים המשפטיים של האירוע. בין היתר נבחנו מכלול נסיבות האירוע, לרבות העובדה שהצעיר לא היווה כל סכנה לשוטרים ולאזרחים שהיו במקום, שהשוטר ביצע ירי שלא בהתאם לפקודות המשטרתיות, המוכרות לו היטב, ולא נקט בחלופות מידתיות יותר שעמדו לרשותו. מנגד, נלקחה בחשבון גם העובדה שהשוטר ביצע את הירי לאחר שהתעורר חשד כי מדובר במחבל, כאמור, ואת העובדה כי הירי בוצע תוך כדי פעילות מבצעית בגזרה מורכבת".

שר המשפטים אבי ניסנקורן התייחס להודעת מח"ש: "‏פרשת הריגתו של איאד אל-חלאק היא טרגדיה נוראה. אין דבר שיקל על כאב המשפחה. לצד דאגה וגיבוי לכוחות הביטחון המגינים עלינו בגופם, עלינו לדאוג שלא תהיה חריגה מאמות המידה המוסריות הבסיסיות. אני מברך על הטיפול המקצועי בנושא, נמשיך לקדם את הרפורמה במח"ש לטובת עשיית צדק, לטובת הציבור".