חרף התיעוד: החשוד בהתעללות בנכה צה"ל שוחרר למעצר בית

למרות התנגדות נחרצת של הפרקליטות, בית המשפט המחוזי בנצרת קבע כי המטפל הסיעודי אוראל ברבי, שצולם מכה בן 45 מצפת - ישוחרר. גורם במשטרה לחדשות 13: "שוקלים לערער לעליון על ההחלטה"

זמן צפייה: 01:49
בית המשפט המחוזי בנצרת החליט היום (רביעי) לשחרר למעצר בית את המטפל הסיעודי אוראל ברבי, בן 31 מעכו, החשוד בהתעללות בנכה צה"ל בן 45 מצפת. זאת, למרות התנגדות נחרצת של המשטרה והפרקליטות - ושורה של סרטוני מצלמות אבטחה המתעדים את התקיפות. גורם במשטרה אמר לחדשות 13 כי "אנו שוקלים לערער לעליון על ההחלטה, נתייעץ עם הפרקליטות". כזכור, לפני כשבוע וחצי נעצר ברבי בחשד שהתעלל והיכה נכה צה"ל סיעודי שבו הוא מטפל. בסרטון ממצלמות האבטחה נראה המטפל עומד מעל ד' שמרותק למיטתו, ללא יכולת להתלונן או לצעוק לעזרה - ומכה אותו פעם אחר פעם. לכתבות נוספות בנושא >> נדחה ערעור החשוד בתקיפת חוסה: "תקף 11 פעמים באותו היום" ללא יכולת להזעיק עזרה: מטפל חשוד שהתעלל בנכה צה"ל • תיעוד
המטפל מכה נכה צה''ל סיעודי
המטפל מכה נכה צה''ל סיעודי | צילום: החדשות 13
ד' נפצע לפני כעשרים שנים בתאונת דרכים בזמן שירות מילואים, ומאז, הוא מוגדר נכה צה"ל סיעודי. הוא מרותק למיטתו ונזקק למטפל מסביב לשעון. לפני כשבועיים גילו אחיו את ההתעללות שעבר אחיהם הנכה, אחרי שתועדה במצלמת אבטחה בביתו שבצפת. "מאחורי הדלת מסתבר שאחי עבר התעללות של מטפל, ממש מאחורי גבינו", סיפר מאור דהן, אחיו של הנכה. "מי שנשלח לטפל באחי בשליחות החברה שזכתה במכרז של משרד הביטחון הוא עבריין. הם היו צריכים לגלות את זה, מספיק לכתוב את שמו בגוגל כדי לקבל את כל הפרטים של ההרשעות שלו. אנשים חסרי ישע נופלים פעם אחר פעם להתעללות של אנשים רעים". זו אינה הפעם הראשונה שד' מותקף. בעבר, התעלל בו אח סיעודי שנשלח למאסר בפועל, ובידי חוקרי המשטרה עוד סרטי צילום רבים שנחקרים כעת. החשש במשפחתו של ד' הוא שההתעללות האכזרית הזו הייתה סדרתית ונמשכה לאורך שבועות בהם יקירם סבל והושפל ולא יכול היה אפילו לספר להם על כך.
אזיקים. אילוסטרציה
אזיקים. אילוסטרציה | צילום: רויטרס
"הלוחמים שלנו, האנשים שנפצעים, ששומרים עלינו כל הזמן בסוף אנחנו מפקירים אותם", טען עו"ד שרון עומסי, פרקליטה של משפחת דהן. יו"ר ועד מלווי נכי צה"ל, אבנר מלכה, אמר בתגובה למקרה כי "ועד מלווי הנכים מייצג כ-2,800 מטפלות ומטפלים אשר מקדישים במסירות רבה את מיטב שנותיהם המקצועיות בטיפול וסיעוד אלפי גיבורי ישראל. בין אלפי המלווים והמטופלים לגיבורי ישראל קיימת מערכת יחסים נדירה וקרבה אישית מהגבוהה ביותר". "לצערנו הרב, המציאות העגומה לה משרד הביטחון אחראי, בה יש חוסר משווע במלווים, תנאי העסקה ירודים, אי שותפות של ועד העובדים בהשמה ובהכשרות, מביאות לתוצאה אשר במסגרתה מלווים מתקבלים לעבודה ללא הכשרה וליווי מספיקים. ועד העובדים וציבור המלווים מגנים כל מקרה אלימות או חוסר טיפול וסומכים ידיהם על רשויות החוק אשר ימצו את הדין עם כל עובד סורר בהתאם".