נדחתה בקשת רוצח עינב רוגל בשנת 1991 לשחרור מוקדם

ועדת השחרורים דחתה את בקשת גלעד שמן, שרצח את בת זוגו לפני 29 שנים. אם הנרצחת: "רצח צריך להיות מאסר עולם - שיסיים את חייו כמו יגאל עמיר". הפגנה נגד שחרורו התקיימה מחוץ לבית המשפט

זמן צפייה: 00:21

ועדת השחרורים דחתה היום (רביעי) את בקשת קיצור העונש בשליש של גלעד שמן, שבשנת 1991 רצח בשנתה את בת זוגו, עינב רוגל. שמן, שנגזר עליו מאסר עולם, ירצה 36 שנות מאסר, כפי שקצב את עונשו נשיא המדינה לשעבר, שמעון פרס. נוסף על כך, מחוץ לבית המשפט המחוזי בנצרת, שבו התקיים הדיון, נערכה הפגנה שקראה לא לשחרר את שמן.

אם הנרצחת, נורית רוגל, אמרה בדיון כי "אם אנחנו רוצים חברה מתוקנת - רצח צריך להיות מאסר עולם עד עולם, בדיוק כמו יגאל עמיר". היא הוסיפה כי "יש בי כעס (על קציבת המאסר) אבל אני רוצה שתהיה לנו חברה טובה בלי רוצחים". לאחר ההחלטה נמסר מהמשפחה כי "כל הכבוד לוועדה שהקשיבה לקול של עינב שזועק מהאדמה כבר 29 שנים".

עוד גלי עציון, מנהלת מחלקת ייעוץ וחקיקה בנעמ"ת, שליוותה משפטית את משפחת רוגל במשך השנים האחרונות, אמרה בתגובה להחלטת ועדת השחרורים כי "מדובר במסר חשוב מאד מוועדת השחרורים - רצח זה לנצח. משפחת רוגל מנהלת מזה שנים קרב קשה מנשוא ואמיץ בכדי להבטיח שמי שלקח את היקר להם מכל לא יראה אור יום".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

אחרי 27 שנה: סולימאן אל-עביד שהורשע ברצח חנית קיקוס השתחרר

הורי החשוד באונס בת 11: "משוכנעים שהוא לא היה מודע למעשיו"

אם השיח לא ישתנה – הפרשה הבאה בכדורגל היא עניין של זמן • טור

גלעד שמן, שרצח את עינב רוגל ב-1991, בדיון על קיצור עונשו | צילום: חדשות 13

"זהו לא רק מאבק אישי מבחינתם, אלא מאבק בשם כל אותן נשים וכל אותן משפחות שנמצאות במצב דומה וכאלו שחלילה ימצאו עצמן במצב דומה בעתיד. המאבק לא תם ונושא שחרורו של הרוצח צפוי לעלות שוב לועדה גם בעתיד - נהיה שם בכדי להמשיך להילחם את מלחמתה של עינב ואת מלחמתן של כל אותן נשים שכבר לא נמצאות כאן בכדי להשמיע קולן".

יור נעמ"ת, חגית פאר, בירכה על החלטת ועדת השחרורים: "מדובר בהחלטה חשובה - קל וחומר נוכח העלייה הדרמטית באלימות נגד נשים. נעמת תמשיך לעמוד לצידה של משפחת רוגל האמיצה ולצידן של משפחות נוספות המבקשות להעביר מסר חד וברור של צדק אשר אולי יהיה בכוחו למנוע את הרצח הבא".

במהלך השנתיים שהיו במערכת זוגית, סבלה רוגל מגילויי אלימות וביקשה להיפרד משמן, אולם האחרון לא הניח לה והטריד אותה ללא הפסק, עד שהתבקש לא להגיע למקום מגורה. במוצאי שבת, ליל 29 ביוני 1991, הגיע שמן לדירתה של רוגל וירה בה למוות בשנתה. גופתה התגלתה על ידי אמה בבוקר.

בשנת 1993 הרשיע בית המשפט המחוזי בנצרת את שמן ברציחתה של רוגל וגזר עליו מאסר עולם. שמן הגיש ערעור לבית המשפט העליון, בטענה שבזמן ביצוע הרצח סבל מאי שפיות זמנית, ולכן יש להקל בעונשו. בית המשפט העליון החזיר את הדיון לבית המשפט המחוזי, שהותיר את העונש על כנו. בעקבות זאת ערער שמן פעם נוספת לבית המשפט העליון וערעורו נדחה.

בהחלטתם לדחות את הערעור כתבו שופטי בית המשפט העליון אילה פרוקצ'יה, טובה שטרסברג-כהן ואדמונד לוי: "אין למערער כל עילה להפחתת עונש מאסר העולם שהושת עליו. הרצח הנפשע שביצע מצטרף לאותם מקרים אומללים וטראגיים בהם גבר שאינו מוכן להשלים עם ניתוק הקשרים עמו על ידי בת זוגו, בוחר, בקור רוח, לקפד את פתיל חייה".