רמת גן: שני פצועים בקריסת מנוף

עגורן קרס באתר בנייה ברמת גן: המנופאי פונה במצב בינוני, אדם נוסף נפצע קל. עובד בעסק סמוך: "המנוף קרס בשנייה". שכן: "מביט בדאגה למעלה כבר שבועיים"

בפעם השלישית תוך חודש - מנוף קרס בלב אזור מגורים: שני בני אדם נפצעו הבוקר (ראשון) לאחר שעגורן התמוטט ברחוב נווה יהושע ברמת גן. צוות מד"א שהגיע למקום יחד עם אנשי הכיבוי וההצלה, חילצו את המנופאי (38) שנלכד בתוכו ופינו אותו לבית החולים שיבא-תל השומר כשהוא במצב בינוני, וכן את הפצוע הנוסף (31) במצב קל. זמן קצר לאחר האירוע נפצע קל עובד נוסף, בעקבות קריסת פיגומים באתר בנייה אחר בעיר. חברת הבנייה: "המנוף עבר את כל הבדיקות והמנופאי הינו בעל רישיון בתוקף".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

f9
צילום: תיעוד מבצעי מד''א

סמוך לשעה 11:17 התקבל דיווח במוקדי החירום על קריסת העגורן באתר בנייה הממוקם בלב שכונת מגורים בעיר. הצוותים העניקו לו טיפול רפואי בשטח ולאחר מכן פינו אותו יחד עם הפצוע הנוסף באמבולנס לבית החולים תל השומר.

המשטרה הודיעה על חסימת צירים ברמת גן בעקבות קריסת המנוף: רחוב נווה יהושוע נחסם מרחוב הירדן עד רחוב כנרת. כמו כן נחסמו רחוב בן אליעזר, רחוב כנרת פינת ארנון, רחוב סטופ ורחוב העלייה השלישית. "הציבור מתבקש לנסוע בדרכים חלופיות ובשום מקרה לא להגיע לאזור הקריסה", נמסר מהמשטרה.

"יצאנו מבית חולים חזרה לתחנת מד"א כשלפתע ראינו מולנו מנוף שקורס", שחזר עודד שינקמן, פראמדיק מד"א שהוזעק לזירה. "תוך כדי שאנחנו מדווחים במהירות למוקד המבצעים של מד"א על האירוע הגענו למקום. בתוך המנוף שקרס נלכד גבר כבן 38, יחד עם פועלים מהאתר חילצנו אותו בהכרה וסובל מחבלות בראש ובגפיים. הענקנו לו טיפול רפואי ראשוני בשטח ופינינו אותו במצב בינוני ויציב לבית החולים".

עובד בעסק סמוך למקום הקריסה טען כי האירוע התרחש במהירות וכי העוברים והשבים באזור נתקפו בבהלה. "בשניה אחת זה נפל ", סיפר לחדשות 2 Online. "היתה אווירה של בהלה, אנשים פחדו".

קריסת המנוף ברמת גן
קריסת המנוף ברמת גן | צילום: יאיר צור תיעוד מבצעי מד''א

חיים אביגל, עד ראייה נוסף שמתגורר באזור, סיפר כי לאחרונה חשש מפני האפשרות שהמנוף, הממוקם בלבו של שטח מאוכלס, יקרוס ויפגע באזרחים. "אני כבר שבועיים מביט למעלה בדאגה כל פעם שאני עובר בכניסה לבית. אם היה נופל שעתיים קודם היו הרוגים רבים כי יש שם פקק מטורף כל בוקר".

זמן קצר לאחר האירוע דווח על תאונת עבודה נוספת באתר בנייה בעיר. האירוע התרחש ברחוב ההגנה, כשבמהלכו נפצע קל אדם נוסף, כתוצאה מקריסת פיגומים. צוות מד"א שהוזעק לזירת האירוע העניק לו טיפול רפואי באתר הבנייה.

k80
צילום: מד''א

"הפקרות שלא מתקבלת על הדעת"

לפני חודש בדיוק התרחשה תאונה נוספת בנמל אשדוד, כשמנוף קרס על ספינה שעגנה. איש לא נפגע, אך נגרם נזק. במשרד העבודה והרווחה הודיעו כי מבירור הפרטים עולה כי מדובר בעגורן חוף שמשמש לפריקה של סחורה מאוניות אל קרקע הנמל. "מסיבה שאינה ברורה ניתקה זרוע העגורן ונפלה על האונייה ממנה נפרקה הסחורה", אמרו במשרד. "מפקחי מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית פתחו בחקירת נסיבות האירוע".

מספר ימים קודם לכן נפצעו ארבעה בני אדם כתוצאה מקריסת מנוף בבת ים. בתיעוד מצלמות אבטחה באזור הקריסה נראה המנוף ששימש אתר בנייה ליד גן העיר, מתמוטט מסיבה בלתי ברורה ונוחת על כביש ומגרש חנייה סמוכים.

בין הנפגעים היו מפעיל המנוף וגבר שהיה במכונית עליה קרס. המשטרה עיכבה לחקירה שני מנהלים האחראים על אתר הבנייה והפעילות בו.

"לא מתקבלת על הדעת ההפקרות בנושא הבטיחות בענף הבניה", אמר אחרי האירוע יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. "הוכרז סכסוך עבודה לפני כשבוע. במידה והגורמים המוסמכים לטיפול בנושא לא יפעלו באופן מידי, לא נהסס להפעיל צעדים ארגוניים בכל ענף הבניה בישראל. די להפקרות ולזילות בחיי אדם".

[brightcove_iframe video_id='news-from-the-web-1065' autoplay='0' credit='' desc='' kid='1_ptlsiqxb' duration='11']

מחברת "אורתם מליבו" נמסר בתגובה: "מדובר באירוע מצער שאת נסיבותיו אנחנו בודקים כעת, יחד עם כלל הגורמים הרלוונטיים. המנוף, שנשכר ותופעל על ידי חברה גדולה ובעלת ניסיון, עבר את כל הבדיקות ע"י הרשויות ובודק מנופים מאושר לפני תחילת העבודות ובמהלך חודש ינואר האחרון.

"כמו כן המנופאי שהפעיל אותו הינו בעל רישיון בתוקף. בטיחות בעבודה הוא הנושא החשוב ביותר והראשון שעומד לנגד עיני החברה והאתר נמצא בפיקוח צמוד של ממונה בטיחות. נמתין לבדיקות כלל הגורמים על מנת להבין מה גרם לתקלה באתר, ומכאן אנו שולחים איחולי החלמה לנפגעים באירוע".